Na Documentě se Spolková republika Německo prezentovala v nové podobě

„Documenta. Politika a umění“ od 18. června 2021 v Německém historickém muzeu (Deutsches Historisches Museum)

Documenta se již v počátcích stala nejúspěšnější německou přehlídkou umění především díky nové politické situaci: konci nacionálního socialismu a formování dvou mocenských bloků během studené války. Snažila se sice distancovat od nacistické kulturní politiky, ale přesto se odmítala otevřeně zabývat nacistickou minulostí. Zároveň znamenala politicky motivovaná orientace na Západ odhodlaný odklon od uměle vytvořeného socialistického pojmu „Východní blok“.

„Documenta. Politika a umění“ (18. června 2021 – 9. ledna 2022) v Německém historickém muzeu (Deutsches Historisches Museum) je první výstava, která se na příkladu slavné velké přehlídky umění v Kasselu zabývá různorodými aspekty vzájemného působení politiky na umění a naopak v německé společnosti po roce 1945.

Prof. dr. Raphael Gross, předseda Nadace Německého historického muzea (Stiftung Deutsches Historisches Museum): „Documenta představuje vždy mnohem víc než jen pouhou vynikající přehlídku umění. Díky ní se stala odmítaná a až do roku 1945 pronásledovaná moderna oblíbenou epochou mladé Spolkové republiky Německo. Moderní umění sloužilo prvním tvůrcům Documenty jako vítaná možnost vymezit se vůči nacistické minulosti. Přitom tady ale existuje i určitá kontinuita: Historik Carlo Gentile například tematizuje skutečnost, že Werner Haftmann – jedna z klíčových postav rané Documenty – se v létě 1944 podílel na válečných zločinech. Nebyla to tedy jen náhoda, že v obraze moderního umění v pojetí Haftmanna nenašla své místo díla zavražděných židovských umělců a umělkyň. V rámci naší výstavy nyní poprvé systematicky sledujeme, jakým způsobem se na Documentě dělala pomocí umění politika. Tím umožníme, jak doufáme, novou perspektivu nahlížení na dějiny Spolkové republiky Německo.“

Výstavu sponzoruje Spolková kulturní nadace

https://www.dhm.de/en/press/press-release/how-the-federal-republic-of-germany-shaped-its-image-anew-at-documenta/

Německé historické muzeum (Deutsches Historisches Museum)

Ředitel oddělení komunikace

Dr. Stephan Adam

Unter den Linden 2

10117 Berlín

Tel. +49 30 20304-150

presse@dhm.de

Tisk a vztahy s veřejností

Daniela Lange

Unter den Linden 2

10117 Berlín

Tel. +49 30 20304-410

presse@dhm.de

www.dhm.de

Klíčová slova Německo-kultura-společnost-politika

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Kultura
Média, společnost a životní styl
Služby, cestovní ruch

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.