Otevřený dopis ministru zdravotnictví - Návrh řešení testování ve školách na COVID-19 metodou PCR

Kopletní řada samoodběrových kloktacích sad, využití mimo jiné pro cestování, koncerty, sportovní události

Kopletní řada samoodběrových kloktacích sad, využití mimo jiné pro cestování, koncerty, sportovní události

Otevřený dopis - testování PCR na letních táborech Samoodběrová kloktací sada určená pro použití ve školách Otevřený dopis - testování PCR ve školách

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch včera prohlásil, že počítá s využitím PCR testů ve školách. Zároveň ale uvedl, že podle jeho slov nebude dostatečná kapacita laboratoří, aby dokázaly otestovat všechny školáky. S návrhem řešení přichází zástupci projektu www.kloktej.to otevřeným dopisem adresovaným přímo panu Vojtěchovi:

Vážený pane ministře zdravotnictví.

V odvolání na svůj předchozí dopis, na který jste mi zatím nijak neodpověděl, a v reakci na dnešní články v novinách, ve kterých informujete veřejnost o plánech na testování ve školách v příštím školním roce, si Vás dovoluji informovat, že:

1. Uvádíte potřebu testování ve školách antigenními testy dvakrát týdně. Jak jste sám ale před pár dny rozhodl, výjimky na prodej antigenních testů pro samoodběr se již vydávat nebudou. Ve školách proto může testovat pomocí antigenních testů pouze kvalifikovaný zdravotnický personál. Doposud menší děti ve školách testují rodiče a větší děti se testují samy. Vědí školy o tomto požadavku? Jsou schopny jej technicky zajistit ?

2. Uvádíte, cituji : „Jsme v jednání o návratu dětí do škol tak, aby byl návrat bezpečný. Plánujeme, že bychom nastavili screeningové testování primárně prostřednictvím antigenních testů a sekundárně PCR testy, protože i z hlediska kapacit nebudeme schopni metodou PCR protestovat všechny děti,“ dodal Vojtěch.

Pane ministře, v ČR je v tuto chvíli cca 1.976.800 dětí a studentů školou povinných, včetně předškolních děti navštěvujících mateřské školky. K dispozici je 6 pracovních dnů na vyhodnocování PCR testů, pokud je počítána sobota jako pracovní den pro páteční odběr vzorků. To znamená každý z oněch šesti pracovních dnů cca 329.500 testů. Pokud MZ ČR v tomto případě povolí svým rozhodnutím poolování 1/10, což ještě lze odborně zdůvodnit, dostáváme číslo 32.950 testů PCR testů denně. Samozřejmě se v tuto chvíli můžeme pouštět do odborné diskuze o efektivitě poolování při určitém procentu záchytu, což myslím v tuto chvíli není důležité.

Projekt KLOKTEJ.TO Vám již byl představen v souvislosti s diagnostickou metodou RT-LAMP. Jedná se o kloktací samoodběrovou sadu a vytěžování volných kapacit PCR testování certifikovaných laboratoří. Distribuci těchto samoodběrových sad a současně jejich svoz zajišťuje velkoobchod a distributor léčiv PHARMOS a.s. prostřednictvím sítě MOJE LÉKÁRNA, což představuje cca 300 lékáren plošně po celém území ČR.

Máme dostatečnou kapacitu odzásobit těmito sadami všechny školy a školky na území ČR a následně svážet vzorky do našich smluvních laboratoří ke zpracování. Navíc kloktací sada je pro děti velmi šetrná a jednoduchá. A nepotřebuje odborný zdravotnický personál.

S plnou vážností tedy uvádím, že naše obchodní společnost a projekt KLOKTEJ.TO je technicky schopen se postarat o plošné PCR testování všech studentů na všech školách v ČR po dobu nezbytně nutnou v rámci rozhodnutí MZ ČR, a to od 1. září 2021.

Děkuji Vám za Vaši pozornost

S pozdravem

Za ANILO TRADE SE Ing. Vladan Janovský člen dozorčí rady

Zároveň bylo nabídnuto řešení na testování dětí v průběhu letních táborů, které bylo adresováno organizacím zajišťujícím letní volnočasové aktivity.

Informace:

e-mail: chci@kloktejto.cz nebo na telefonním čísle 606 200 600.

ikona otevřený dopis - Řešení testování dětských letních táborů

ikona otevřený dopi - Řešení testování žáků a studentů metodou PCR testů

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-koronavirus-školy-testování-firmy-Anilo Trade SE

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví
Věda, vzdělávání a školství

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.