Společnost Port of Baku zahájila v Alatu výstavbu strategického terminálu pro přepravu hnojiv

Společnost Baku International Sea Trade Port CJSC („Port of Baku") oznámila, že ve svém novém přístavu v ázerbájdžánském městě Alat zahájila výstavbu terminálu pro přepravu hnojiv. Zprovoznění tohoto strategického díla, které je financováno vládou Ázerbájdžánu a společností Port of Baku, se očekává do konce roku 2022.

Investice do terminálu vycházejí ze studie proveditelnosti, která poukázala na značný potenciál Ázerbájdžánu v oblasti přepravy hnojiv exportovaných z vnitrozemských středoasijských států na západní trhy. Turkmenistán, Uzbekistán a Kazachstán, tj. tři středoasijské země bohaté na suroviny, mohou ročně vyrobit více než 6,6 milionu tun různých hnojiv včetně močoviny, síry a uhličitanu draselného. Každá z těchto tří zemí navíc investovala značné prostředky do výstavby zařízení na výrobu hnojiv, což dále posílí jejich exportní potenciál. Například nedávno otevřený závod na výrobu hnojiv v turkmenském městě Garabogaz, které leží na východním pobřeží Kaspického moře, má roční výrobní kapacitu 1,2 milionu tun močoviny, z čehož je více než 90 procent určeno na vývoz.

„Objem hnojiv exportovaných ze středoasijských zemí, zejména z Turkmenistánu, přes přístav v Baku vzrostl mezi lety 2018 a 2020 více než třináctinásobně z 48.339 tun na 630.000 tun," poznamenává Taleh Ziyadov, generální ředitel společnosti Port of Baku. „Tempo růstu exportu navíc stále zrychluje. Jen za prvních pět měsíců letošního roku naším přístavem prošlo více než 450.000 tun hnojiv, což svědčí o spolehlivosti tranzitního koridoru přes Ázerbájdžán. Nový terminál zajistí spolehlivost dodávek hnojiv z oblasti Střední Asie a umožní nám zvýšit jejich objem přepravovaný z Turkmenistánu, Kazachstánu a Uzbekistánu," dodává Taleh Ziyadov.

Nový terminál společnosti Port of Baku bude mít roční kapacitu 2,5 milionu tun hnojiv a jeho součástí budou dva sklady s celkovou kapacitou 60.000 tun a nejmodernější dopravníkové systémy pro vykládku různých typů hnojiv přímo do skladů nebo na železniční vagony na nově budovaném nákladovém nádraží. Správa přístavu hodlá terminál dlouhodobě pronajmout a v současnosti jedná s potenciálními zájemci.

Terminál pro přepravu hnojiv upevní postavení Ázerbájdžánu jakožto strategické tranzitní země pro středoasijské státy a podpoří diverzifikační strategii prezidenta Ilhama Aliyeva, který hodlá z Ázerbájdžánu vytvořit obchodní a logistické centrum Eurasie. Díky novému přístavu v Alatu s roční přepravní kapacitou 15 milionů tun, železniční trati Baku-Tbilisi-Kars propojující evropskou a asijskou železniční síť a klíčovým infrastrukturním projektům, které propojí dopravní sítě Ázerbájdžánu na ose východ- západ a sever-jih, se Ázerbájdžán chce stát hlavním cílem pro zahraniční logistické společnosti a investory, kteří mají zájem expandovat na křižovatce Evropy a Asie.

Kontakt:

Zaur Hasanovzhasanov@portofbaku.com

Photo - https://mma.prnewswire.com/media/1528591/Port_of_Baku.jpg

Klíčová slova Ázerbájdžán-obchod-stavby-Port of Baku

Oblast
země bývalého SSSR bez Pobaltí (sp)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.