Východočínská provincie Če-ťiang se stává centrem spolupráce mezi Čínou a CEEC

Druhý veletrh China-CEEC Expo & International Consumer Goods Fair a 23. sympozium China Zhejiang Investment & Trade Symposium se konají od 8. do 11. června v pobřežním městě Ning-po v provincii Če-ťiang ve východní Číně. Uvedlo to místní uvedlo ministerstvo obchodu.

Akce, kterou společně pořádá ministerstvo obchodu a místní provinční vláda, bude zahrnovat obchodní výstavy, investiční jednání a diskuze mezi obchodníky. Ve světle celosvětové epidemie COVID-19 a hospodářské recesi se Če-ťiang a země střední a východní Evropy (CEE) opět spojily, propojily ekonomiku s mezilidskými vztahy a začaly klást důraz na společný obchod a investice. Obě strany se budou snažit o všestrannou, kvalitní a víceúrovňovou spolupráci.

Provincie Če-ťiang, která se nachází na jihovýchodním pobřeží Číny, vyvinula velké úsilí o vybudování otevřené prestižní platformy, kterou představuje výstava China-CEEC Expo, ve snaze stát se ústředním centrem posilování spolupráce mezi těmito dvěma regiony.

S využitím mechanismu dvoustranné spolupráce se Če-ťiang věnuje rozvoji iniciativy nové Hedvábné stezky. S tím, jak se Če-ťiang snaží pozvednout bilaterální spolupráci a otevírání místní ekonomiky na novou úroveň, se formuje nový model rozvoje.

Letošní výstava, která je jedinou institucionální výstavou v Číně na národní úrovni zaměřenou na střední a východní Evropu, se zaměřuje na vytváření nového vzoru a sdílení nových příležitostí.

Pro prezentaci zemí střední a východní Evropy, mezinárodního spotřebního zboží a dováženého zboží byly zřízeny tři výstavní plochy o celkové rozloze 200.000 metrů čtverečních. Akce se zúčastní více než 2000 vystavovatelů ze střední a východní Evropy a přes 6000 čínských zákazníků.

Během čtyřdenní akce se uskuteční více než 20 významných akcí na podporu užších vazeb se střední a východní Evropou v oblasti hospodářství, obchodu, vědy a techniky, zdravotnictví, podnikatelských sdružení apod.

Výstava je nejen důležitým společným úspěchem po summitu lídrů Číny a zemí střední a východní Evropy, ale také konkrétní akcí na podporu dvoustranné hospodářské spolupráce, obchodní výměny a kvalitního rozvoje mezi Čínou a střední a východní Evropou.

Od svého založení v roce 2012 dosáhla spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy plodných výsledků. Ve srovnání s obdobím před devíti lety se objem obchodu mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy zvýšil o téměř 85 % a v roce 2020 poprvé překročil 100 miliard amerických dolarů. Počet zpětných cest se zvýšil téměř čtyřnásobně a nákladní vlaková doprava Čína-Evropa pokrývá většinu zemí střední a východní Evropy.

Jako předvoj spolupráce a rozvoje mezi Čínou a střední a východní Evropou přijala provincie Če-ťiang řadu opatření k překonání nepříznivých dopadů epidemie, přičemž jeho hospodářská spolupráce a obchodní výměna se střední a východní Evropou mají klesající tendenci.

V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl celkový objem obchodu mezi Če-ťiangem a zeměmi střední a východní Evropy 3,96 miliardy amerických dolarů, což je meziročně o 42,5 % více. Zatímco námořní doprava je zablokovaná a kapacita letecké dopravy je omezená, nákladní vlaková doprava Čína-Evropa z města Yiwu v provincii Zhejiang do Evropy se stala důležitým spojovacím článkem ekonomické spolupráce Evropou a Asií. Do konce března založily země střední a východní Evropy v provincii Če-ťiang 514 podniků se smluvními zahraničními investicemi ve výši 1,1 miliardy amerických dolarů.

Provincie Če-ťiang také plně využila výhod spolupráce mezi Čínou a CEEC tím, že ji propojila s rozvojem zóny hospodářské spolupráce mezi Čínou a CEEC, pilotní zóny volného obchodu a sympozia o investicích a obchodu. Byl tak vytvořen nový mechanismus spolupráce a zakotvení nových ekonomických programů se zeměmi střední a východní Evropy. Během veletrhu bude zahájen mechanismus spolupráce a dialogu v oblasti elektronického obchodu mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy s cílem usnadnit vývoz podniků ze střední a východní Evropy do Číny.

V příštích pěti letech bude Če-ťiang usilovat o dovoz zboží ze zemí střední a východní Evropy v hodnotě 20 miliard amerických dolarů, přičemž obousměrné investice přesáhnou 1,5 miliardy amerických dolarů. Očekává se, že se Če-ťiang stane ústředním centrem spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy, důležitým mostem pro vstup zemí střední a východní Evropy na čínský světový trh a důležitým místem pro prezentaci čínského modelu rozvoje zemím střední a východní Evropy.

KONTAKT: Ms. Wang, Tel: 86-10-63074558

Klíčová slova Čína-obchod-Zhejiang Provincial Commerce Department

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.