Fabián přál akci "Ukliďme Brdy"

Nejen pěkné počasí, ale hlavně ochota lidí pomoci očistit naši nejmladší chráněnou krajinnou oblast přineslo úspěch ve společné akci Národního geoparku Barrandien a největší facebookové skupiny CHKO Brdy, která otevřela Týden geoparků v ČR.

Více než 200 dobrovolníků včetně rodičů s dětmi na 24 trasách zbavilo odpadků 240 km turistických a cyklistických cest. Sebralo se více než 134 pytlů odpadů a velké množství dalších věcí, které do přírody rozhodně nepatří (pneumatiky, záchodová mísa aj.). Došlo i k nálezu, u něhož musel asistovat pyrotechnický odřad Vojenské policie v Jincích.

Úspěch akce a pozitivní odezva ze strany jejích účastníků, podporovatelů i veřejnosti dává naději, že zde vznikla tradice, v níž hodlají její organizátoři pokračovat. „Ukázalo se, že celkové množství odpadků bylo nižší, než jsme se obávali, a zdá se, že nejen výletníci a podobní návštěvníci lesů, ale i lidé z jejich okolí jsou k přírodě ohleduplnější, než tomu bývalo dříve – a to je určitě dobrá zpráva,“ uvedl Pavel Čámský, správce FB skupiny CHKO Brdy. Dorazila i skupina s elektrickými golfovými vozíky a spoustou dětí, která svážela naplněné pytle s odpadem. Na jejich nadšení se můžete podívat na https://www.youtube.com/watch?v=t-OXtxF8c6g.

„Veliké poděkování náleží především dobrovolníkům, kteří úklid v Brdech provedli, ale také těm, kteří jej zorganizovali a svojí pomocí a spoluprací umožnili. Šlo o Vojenské lesy a statky divize Hořovice, město Příbram, městys Jince, obce Strašice, Bohutín, Nevid, Mikroregion Hořovicko a nesmíme zapomenout ani na Vojenskou policii ČR,“ uvádí Luboš Gardoň, ředitel Národního geoparku Barrandien.

Vděčná je jistě příroda Brd i její pán a vládce Fabián. Takže někdy příště opět na shledanou při podobné akci anebo při návštěvě našich Brd.

Kontakt:

MVDr. Luboš Gardoň

Národní geopark Barrandien org. složka Ekologického centra Orlov

e-mail: gardon@eco-centrum.cz

Klíčová slova ČR-příroda-CHKO-Ekologické centrum Orlov

Oblast
Středočeský (sc)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Služby, cestovní ruch
Zemědělství, životní prostředí

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.