Jüan Lung-pching: zasadil se o dobročinnost a blaho lidstva

Zpráva portálu China.org.cn o Jüanu Lung-pchingovi:

22. května zemřel Jüan Lung-pching, uznávaný čínský vědec, který pomohl zbavit nespočet lidí hladu, což vyvolalo mezi čínskou veřejností vlnu smutku. O jeho úmrtí informovala řada zahraničních médií.

Jüan Lung-pching, označovaný za „otce hybridní rýže", vypěstoval v roce 1973 první vysoce výnosný hybridní kmen rýže na světě. Od té doby výnosy hybridní rýže stále trhaly nové světové rekordy, nejprve 300 kg na měrnou jednotku (asi 0,07 ha), poté 500 kg na měrnou jednotku a nakonec na 700 kg na měrnou jednotku. Nyní výnos superhybridní rýže Chaoyou 1000, kterou vyvinul Jüanův tým, překročil 1000 kg na měrnou jednotku. Před Jüanem se světová vědecká komunita domnívala, že rýži nelze křížit.

Tento obyčejný, ale skvělý člověk pomohl Číně, zemi s 1,4 miliardy obyvatel, nejen vyřešit problém dosažení potravinové soběstačnosti, ale také významně přispěl k celosvětové potravinové bezpečnosti.

V současné době se hybridní rýže vyvinutá Jüanovým týmem široce používá a zkušebně pěstuje v desítkách zemí a regionů po celém světě. Na Madagaskaru byly výnosy hybridní rýže až o 300 % vyšší než výnosy původních odrůd. V Indonésii byla jejich produkce více než dvojnásobná oproti místním odrůdám. V roce 2018 byly Jüanovým týmem poprvé v historii úspěšně provedeny pokusy s pěstováním rýže v pouštích Dubaje.

V očích mnoha lidí byl vědcem, který neúnavně šel za svým snem navzdory osamělosti a těžkostem. Pokusy s hybridním šlechtěním nejsou snadné. V počátcích svého výzkumu Jüan osobně prozkoumal více než 14.000 rýžových klasů, než našel šest přirozeně samčích sterilních rostlin. Ve svých 90 letech stále prováděl výzkum a téměř každý den navštěvoval pole, aby pozoroval růst hybridní rýže.

Jüan byl také laskavý gentleman s neochvějným odhodláním zasazovat se o blaho lidstva. Ačkoli se narodil ve vzdělané rodině, byl v mládí svědkem hladomoru, což ho přimělo k rozhodnutí věnovat se zemědělskému výzkumu. Více než deset let pomáhal africkým zemím pěstovat hybridní rýži a po celá desetiletí neúnavně pracoval na využití výnosového potenciálu rýže. V posledních letech svého života se Jüan věnoval výzkumu a vývoji mořské rýže. Vynaložil veškeré úsilí, aby splnil své celoživotní přání - aby lidé na celém světě měli dostatek jídla.

Jüan Lung-pching, zanechal světu vzácné dědictví v podobě malého rýžového semínka. „Každý člověk je jako semínko - měli bychom se snažit vyrůst v dobré lidi," řekl kdysi Jüan. Tento obyčejný, ale velký člověk stojí za to, abychom na něj nezapomněli.

Čínská mozaika

http://www.china.org.cn/video/node_7230027.htm

Jüan Lung-pching: zasadil se o dobročinnost a blaho lidstva

http://www.china.org.cn/video/2021-05/25/content_77524871.htm

Video - https://mma.prnewswire.com/media/1517769/video.mp4

KONTAKT: Ni Jingjing, +86-10-8882-8131, pr@china.org.cn

Klíčová slova Čína-věda-potraviny-China.org

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství
Potraviny, gastronomie

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.