Rychlý test na koronavirus: odpovědi na aktuální otázky

Ať už ve škole nebo v práci, rychlé testy hrají stále důležitější roli při zvládání pandemie. Není divu, že občané mají stále více otázek. Samozřejmě i více kritických otázek, jako například zda jsou odběrové tampóny nebezpečné.Thomas Zander, jednatel společnosti nal von minden GmbH z Německa, odpovídá na nejdůležitější aktuální otázky. Rychlý test na koronavirus od nal von minden GmbH, test NADAL COVID-19 Ag, je schválen v celé Evropě.

Někteří lékaři ORL v poslední době doporučují před provedením testu použít nosní sprej. Je to opravdu smysluplné?

Zander: Použití nosního dekongestivního spreje je prostředkem k rozšíření nosu, aby bylo možné pohodlněji provádět nosohltanový výtěr, tedy hluboký výtěr z nosohltanu. Teprve krátce ale existuje pohodlnější alternativa k tomuto hlubokému výtěru z nosu: u nové generace rychlých testů stačí výtěr z přední části nosu. To znamená, že použití nosního dekongestivního spreje není nutné a není ani užitečné. Je lepší se předem lehce vysmrkat, aby se nosní sekret dostal do přední části nosu. Nosní sprej může také zředit výtěr a zfalšovat výsledek testu.

Odběrové tampóny jsou sterilizovány ethylenoxidem, který je potenciálně karcinogenní. Jsou tedy tampóny nebezpečné?

Zander: Ne, nejsou. Sterilizace ethylenoxidem (EO) je standardní způsob výroby sterilních („aseptických“) zdravotnických produktů. Tato metoda se používá po celém světě po desetiletí. Existuje celá řada produktů, které lze tímto způsobem sterilizovat. Podívejte se například na svoji lékárničku v autě: všechny obvazové materiály ve sterilním obalu byly pravděpodobně sterilizovány pomocí EO. Funguje to následovně: Balené výrobky jsou vystaveny bezbarvému EO plynu, který je bez zápachu. EO proniká papírem, do kterého byl výrobek zabalen, a ničí všechny potenciálně přítomné bakterie. EO plyny jsou poté vypouštěny a nahrazovány dusíkem. K tomu dochází několikrát a to tak dlouho, dokud nejsou z produktu zcela odstraněny všechny EO plyny. Celý proces je přísně sledován certifikovanými inspektory a produkt je schválen, pouze pokud je vše v pořádku. Naše odběrové tampóny jsou baleny takovým způsobem, že bakterie nemohou proniknout (zůstanou sterilní), ale extrémně těkavý EO se může odpařit. Další analýzy ukázaly, že v době, kdy se tampón dostane ke koncovému uživateli, není detekovatelný vůbec žádný EO.

Ale co když se rychlý test nepoužije správně, může ethylenoxid způsobit poškození?

Zander: Ne. Ethylenoxid (EO) je karcinogenní pouze ve vysokých koncentracích a pokud jste dlouhodobě vystaveni působení plynu nebo jeho zbytků. Ani jedno nepřichází v úvahu při použití rychlého testu na koronavirus. Jak již bylo vysvětleno, zdravotnické produkty jsou před použitím zbaveny zbytků EO. Podle ISO 10993-7 je mezní hodnota EO pro krátkodobý kontakt po dobu až 24 hodin 4 mg/den. Naše odběrové tampóny byly po sterilizaci samozřejmě zkontrolovány na rezidua v souladu s normou ISO 10933-7 „Biologické hodnocení prostředků zdravotnické techniky - část 7: Rezidua při sterilizaci ethylenoxidem“. Byly zjištěny hodnoty pod 0,010 mg. Rezidua na tampónech jsou proto mnohokrát pod předepsanou mezní hodnotou. Tampóny navíc nezůstávají v nose po dobu 24 hodin, ale pouze po dobu několika sekund. I když někdo omylem nechá tampón v nose několik minut, neublíží mu to. Samozřejmě by se měly dodržovat správné pokyny: tyčinku je třeba jen několikrát otočit tam a zpět v přední části nosu. To je jediný způsob, jak získat správný výsledek testu.

Způsobuje očkování proti SARS-CoV-2 pozitivní výsledek testu?

Zander: Ne. Všechny dosud schválené vakcíny v Evropě způsobují, že se v těle produkují části povrchového proteinu, takzvaného spike proteinu viru SARS-CoV-2, proti kterému si pak tělo mimo jiné vytváří ochranné protilátky. Naše rychlé testy však identifikují takzvaný nukleokapsidový protein V2 pocházející z vnitra viru jako marker infekce koronavirem SARS-CoV-2. V rámci očkování nejsou produkovány žádné složky nukleokapsidového proteinu. Falešně pozitivní výsledky testů související s očkováním lze proto pomocí našich rychlých testů na koronavirus vyloučit.

V jakém okamžiku infekce je vůbec detekce antigenu možná?

Zander: Obecně platí, že čím vyšší je virová nálož, tím vyšší je pravděpodobnost pozitivní detekce antigenu. Na základě v současnosti dostupných informací je virová nálož nejvyšší v následujících časech: několik dní před nástupem příznaků (prodromální stádium) až čtyři nebo pět dní po nástupu příznaků nemoci. Virová nálož se pak v dalším průběhu snižuje. To znamená: zejména na začátku nemoci lze potenciálně infikované osoby velmi rychle odhalit pomocí rychlých testů. V této fázi je to obzvláště důležité, protože může být včas zabráněno nakažení jiných lidí.

Jak zlikvidovat test po jeho použití?

Zander: Odpad z rychlých testů na koronavirus, jako jsou odběrové tampóny, předplněné zkumavky s pufrem nebo použité testovací kazety, by se měl shromažďovat v neroztržitelné a nepropustné nádobě odolné vůči vlhkosti (např. malý pytel na odpadky nebo sáček do mrazničky). Poté jej lze jednoduše vyhodit do komunálního odpadu. Komponenty již nejsou nakažlivé. Potenciálně přítomný virový materiál je deaktivován pufrovacím roztokem.

Informace o společnosti

nal von minden GmbH. Společnost nal von minden GmbH v německém Moers je již 38 let specialistou v oblasti medicínské diagnostiky. Portfolio zahrnuje rychlé testy a laboratorní testy pro spolehlivé diagnózy v oblasti toxikologie, bakteriologie, kardiologie, gynekologie, infekčních chorob a urologie. Společnost nal von minden GmbH má celkem přibližně 230 zaměstnanců v 9 evropských pobočkách. www.nal-vonminden.com

Press contact:

Hellwig PR

Gabriele Hellwig

Garstedter Weg 268

D- 22455 Hamburg

Tel.: +49 40 38 66 24 80

E-Mail: info@hellwig-pr.de

www.hellwig-pr.de

Klíčová slova Německo-koronavirus-firmy-nal von minden

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Zdravotnictví

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.