Prakab - Pražská kabelovna - slaví 100 let od svého vzniku

Prakab - Pražská kabelovna - slaví 100 let od svého vzniku

Prakab - Pražská kabelovna - slaví 100 let od svého vzniku

Společnost Prakab, tradiční výrobce kabelů, vznikla v roce 1921, když významný český elektrotechnik a průmyslník Dr. Emil Kolben získal většinový podíl v pražské pobočce rakouského podniku Schwechater Kabelwerke GmbH (SKW) a novou firmu zapsal pod ochrannou známkou PRAKAB (Pražská kabelovna, s.r.o.). Již sto let nám tato společnost umožňuje rozvádět elektrickou energii, používat moderní technologie a žít život, na který jsme zvyklí.

Historie spojená se jménem Emil Kolben

Firmu založili před více než sto lety majitelé firmy SKW (Schwechater Kabelwerke), výrobních závodů ve Schwechatu u Vídně. Pražskou pobočku umístěnou v Hostivaři v roce 1921 většinovým podílem převzal osobně Emil Kolben. Tato továrna sloužila jako subdodavatel pro ČKD.

Dalším zajímavým momentem v historii firmy byl rok 1943, kdy závod fúzoval s Křižíkovou firmou na výrobu měděných součástí. V roce 1946 byla firma znárodněna a vznikl národní koncern Kablo Bratislava, který sdružoval všechny kabelářské výroby působící v té době v tehdejším Československu. V roce 1991 pak byl koncern privatizován a vedení společnosti hledalo partnera pro budoucí spolupráci a rozvoj firmy. To se podařilo v roce 1992, kdy do společnosti vstoupila opět společnost SKW. Postupně se pak opět stala rodinnou firmou Tremmelů, potomků původních zakladatelů, kteří základní kámen pro společnost položili již v roce 1891.

V novodobé historii firmy došlo ke značnému navýšení výrobních možností a výstavbě nových výrobních hal. V současné době tak Prakab patří k předním světovým výrobcům ve svém oboru. Společnost v Praze zaměstnává přibližně 320 pracovníků a věnuje se i jejich dalšímu rozvoji a vzdělávání. Kabely vyrobené v hostivařské továrně nacházejí uplatnění nejen na českém trhu, ale zhruba dvě třetiny výroby se vyváží. Firma působí převážně ve středoevropském teritoriu, takže mezi největší odběratelské oblasti patří Německo, Rakousko a Slovenská republika, ale některé produkty společnost dodává i do vzdálenějších zemí, jako je Skandinávie nebo Izrael. Klíčem k úspěchu Prakab je kombinace tradiční výroby s moderními metodami výroby a prodeje.

Na železnici, v energetice i u vás doma

Prakab je špičkou v oblasti požárně bezpečnostních kabelů, využívaných v nejrůznějších stavbách, kde je zásadním tématem požární bezpečnost. Jako příklady jen z Prahy můžeme uvést např. Národní Muzeum, pražské metro, Obchodní centrum Chodov, Tunel Blanka nebo Letiště Václava Havla. Vedoucím výrobcem je ale také v oblasti železničních zabezpečovacích kabelů využívaných při modernizaci železničních tratí a kabelů s využitím v energetice. Vodiče a kabely od společnosti Prakab ale najdeme i v běžném životě každé rodiny. Vedou k zásuvkám a vypínačům a umožňují tak používání všech domácích přístrojů a osvětlení. „Za jednu z vlajkových lodí našeho výrobního sortimentu bych označil oheňretardující a ohniodolné vodiče, nicméně velmi silní jsme i ve výrobě kabelů pro energetiku - pro distribuční sítě, kde vyrábíme ve velkém množství a v mimořádné kvalitě hliníkové kabely pro evropský trh,“ zdůrazňuje produktový manažer, Ing. Miroslav Kajzr.

Kvalita a bezpečnost především

Veškeré výrobky Prakab nesou již od roku 2010 označení certifikátu Česká kvalita. Pro společnost je charakteristická otevřenost k modernizaci a inovacím. „Většina lidí o kabelech moc nepřemýšlí, ale ve společnosti, kde je vše propojeno, jsou kabely doslova na každém našem kroku. Svět moderních technologií, jak ho známe, by bez kabelů nemohl existovat a my jsme hrdí, že jsme součástí tohoto procesu,“ říká Ing. Petr Tupý obchodní ředitel.

Prakab klade velký důraz také na vývoj nových výrobků, který umožňuje pružně reagovat na specifické požadavky zákazníků a posunovat vpřed bezpečnostní standardy v celém oboru. Prakab spolupracuje s Asociací výrobců kabelů a vodičů ČR a SR (AVK) na vzdělávání trhu v oblasti kvality a upozorňuje na zvyšující se množství nekvalitních výrobků, které se v České republice objevují. „Bezpečnost našich výrobků je pro nás na prvním místě. Instalují se na frekventovaných místech, kde nelze dělat žádné kompromisy, protože jsou v sázce lidské životy,“ říká Ing. Tomáš Zieschang jednatel společnosti.

Kontakt:

Petr Herčík

Oxygen Communications s.r.o.

e-mail: petr.hercik@oxygenpr.cz

Klíčová slova ČR-průmysl-energie-stavebniny-firmy-Prakab-Oxygen Communications

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality
Finance, ekonomika
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.