KHNP, vážný zájemce o rozšíření Dukovan, se zúčastní dvou virtuálních diskusí s českými institucemi. Tématem bude i nový blok v Dukovanech

- KHNP se v Česku dlouhodobě uchází o zakázku na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany

- V roce 2020 KHNP dokončila první blok jaderné elektrárny Baráka ve Spojených arabských emirátech s výkonem 1400 MW. Komerční výroba elektřiny je plánovaná na letošní rok. Aktuálně je elektrárna o čtyřech blocích hotová z více než 95 procent.

Jihokorejská společnost KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) se zúčastní dvou virtuálních seminářů a připojí se k zástupcům významných českých institucí včetně univerzit a výzkumných ústavů. Účastníci budou mít prostor ke sdílení zkušeností v jaderném průmyslu a k diskusi o vhodném řešení pro rozšíření elektrárny Dukovany. KHNP má o stavbu nového dukovanského bloku velký zájem a zakázkou by společnost navázala na dlouholetou tradici česko-korejské spolupráce.

Seminářů se zúčastní zástupci korejských institucí KINGS (KEPCO International Nuclear Graduate School), KONICOF (Korea Nuclear International Cooperation Foundation), KAERI (Korea Atomic Energy Research Institute) and UNIST (Ulsan National Institute of Science and Technology) a českých institucí jako jsou ČVUT, VUT v Brně, ZČU, ÚJV Řež, Centrum výzkumu Řež, CENEN, JMM CS a ČEZ. Oba semináře vycházejí z významných memorand mezi KINGS a několika českými institucemi.

První virtuální seminář zaměřený na rozvoj lidských zdrojů v jaderném průmyslu se uskutečnil 1. února. KHNP se při této příležitosti ohlédla za svými zkušenostmi se stavbou elektrárny Baráka v SAE. Během semináře se také řešilo, jaké možnosti se otevřou pro lidské zdroje s novým blokem v Dukovanech.

Univerzity v Jižní Koreji využívají mnohaleté zkušenosti korejských firem s výstavbou a provozem jaderných elektráren a tyto poznatky aplikují při tvorbě vlastních studijních plánů a programů. Využívání zkušeností z praxe může být velkou výhodou i pro české univerzity, obzvláště v době, kdy se Česko připravuje na stavbu nového jaderného zdroje.

"Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze vznikla v roce 1955 jako důležitá součást československého jaderného programu, a proto dobře víme, jak velké přínosy využití jádra pro lidstvo má. Velmi nás proto těší, že se Česká republika přiklonila k pokračování využívání jádra pro výrobu elektřiny a bude stavět nový blok jaderné elektrárny. Elektřinu potřebujeme a v naší situaci jen těžko najdeme jiný dostatečně výkonný, spolehlivý, ekologický a současně prakticky bezemisní zdroj, než jaký představují jaderné elektrárny. Bedlivě proto sledujeme vývoj kolem výstavby a těší nás zájem všech předních světových firem, včetně těch korejských, o tento náročný projekt, který se neobejde bez zapojení našich bývalých, stávajících i budoucích studentů," řekl profesor Igor Jex, děkan Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

Druhý virtuální seminář proběhne 9. února a tématem diskuse budou malé modulární reaktory a jejich využití v Česku. Tento typ reaktorů představuje alternativní řešení, jak bezpečně vyrábět elektřinu za použití ověřené technologie. KHNP představí, jak pracuje s těžkou vodou, kterou jako chladivo využívá vyvíjený modulární reaktor v Česku.

Zahraniční úspěchy

KHNP loni dokončila práce na prvním bloku jaderné elektrárny Baráka ve Spojených arabských emirátech, které se tak staly první zemí arabského světa vyrábějící elektřinu z jádra. První blok má výkon 1400 MW a komerční výroba elektřiny by měla začít ještě letos.

V červenci 2020 byla dokončena stavba druhého bloku a dva další jsou v posledních fázích. Aktuálně je elektrárna o čtyřech blocích hotová z více než 95 procent. Projekt Baráka pokračuje podle plánu a bez významného překročení rozpočtu.

O společnosti KHNP

KHNP je státem vlastněná společnost s 50letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. Firma v současnosti provozuje 24 jaderných elektráren a dalších 8 buduje ve Spojených arabských emirátech a Koreji. Moderní reaktory generace III+ EU-APR a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti a ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetických útoků.

Společnost KHNP, vážný uchazeč o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany v České republice, staví jadernou elektrárnu Baráka ve Spojených arabských emirátech. První blok je již v provozu o výkonu 1400 MW. V historii země jde o první elektřinu vyráběnou z jádra.

Kontakt:

František Teplý

PR Consultant

e-mail: Frantisek.Teply@grayling.com

Klíčová slova ČR-Korea-energie-stavby-jaderná-Dukovany-KHNP-Grayling

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.