Vyjádření generálního ředitele společnosti TOJOY West Europe Richarda Burtona ke Komplexní investiční dohodě mezi EU a Čínou

Generální ředitel TOJOY EMEA West Richard Burton

Generální ředitel TOJOY EMEA West Richard Burton

Dne 30. prosince 2020 byla Evropskou komisí de facto stvrzena Komplexní investiční dohoda (Complex Investment Agreement, CAI) s Čínou. Dohoda mezi EU a Čínou byla vyjednávána téměř sedm let a jedná se o jednu z nejvýznamnějších a nejambicióznějších dohod, které kdy Čína se zahraničním partnerem uzavřela.

Za posledních 20 let činí kumulativní příliv přímých investic Číny do EU přibližně 120 miliard eur. Čínské investice cílily zejména na infrastrukturní projekty, nemovitosti a high-tech podniky. Za stejné období investovala EU do Číny přibližně 140 miliard eur, a to především do zpracovatelského sektoru.

EU očekává, že tato dohoda přispěje k dosažení vyrovnanějších obchodních vztahů s Čínou. V rámci úmluvy se Čína zavázala k většímu zpřístupnění svého 1,4miliardového spotřebitelského trhu. Na něm mají být evropským společnostem zajištěny takové podmínky, které jim umožní konkurovat čínským soukromým i státním podnikům.

Vzhledem k tomu, že i na začátku roku 2021 pandemie stále negativně ovlivňuje růstové trendy po celém světě, se jedná o obzvláště důležitou zprávu. Zajištěním volnějšího přístupu k sektorům vyžadujícím investice od poskytovatelů kapitálu z celého světa, činí EU a Čína důležitý krok v boji proti ekonomickým dopadům pandemie.

CAI ovlivňuje rovnou několik odvětví, ke kterým liberalizuje přístup omezením či postupným rušením požadavků na společné podniky, jakými jsou například povinné technologické převody či vysoká angažovanost vlády na licencování technologií.

V několika odvětvích, výslovně zahrnutých v CAI, budou evropské společnosti pravděpodobně těžit z politik uvedených v dohodě. Patří sem výzkum a vývoj v oblasti biologických zdrojů, mezinárodní námořní doprava, elektromobilové odvětví automobilového průmyslu a soukromá zdravotní péče.

Dohoda také může vést k prohloubení spolupráce mezi evropskými a čínskými partnery. Předpokládám, že tato dohoda nezpůsobí, že by evropské společnosti přestaly spolupracovat s místními partnery či společnými podniky, ale spíše to, že se tato partnerství stanou vyváženější a transparentnější. Stále více kladený důraz na cestovní omezení z důvodu pandemie znamená, že vysoce kvalitní lokální partnerství budou mít stále větší význam pro všechny společnosti EU, které plánují na čínském trhu uspět.

V TOJOY pomáháme společnostem z EU spojit se a sjednat dohody s vysoce kvalitními místními partnery, získat přístup k financování, provozním partnerstvím a zdrojům potřebným pro rozvoj podnikání v Číně a využití politik uvedených v CAI. Naše první evropská kancelář byla otevřena v červnu 2019 v Paříži - částečně proto, aby mohla sloužit globálním investorům, kteří chtějí podnikat v Evropě a Číně.

Vzhledem k faktu, že tato investiční dohoda posiluje hospodářské vztahy mezi Čínou a Evropou, očekáváme, že platformy na podporu podnikání, jako je platforma TOJOY, budou stále důležitější.

Využitím těchto platforem k nalezení spolehlivých čínských partnerů pro získávání kapitálu a společné operace, mohou evropské podniky získat přístup ke zdrojům potřebným pro úspěšný start podnikání či jeho rychlou expanzi na čínském trhu. Čínské společnosti mohou také tyto platformy využít pro vstup na evropské trhy a pro rozšíření svého podnikání. Prostřednictvím těchto platforem lze vytvořit modely spolupráce pro vše - pro obchodování s komoditami či celostátní projekty expanze, a dokonce i pro fúze a akvizice.

Čína je, a v dohledné době stále bude, jedním z nejrychleji rostoucích trhů na světě. Věřím, že evropské společnosti, respektive ty, které se ještě na čínském trhu neangažují, zahrnou investice do Číny do svých agend.

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1429276/image.jpg

KONTAKT: Siao-jü Kuo (Xiaoyu Guo), +86-186 1174 0095, guoxiaoyu@TOJOY.com

Klíčová slova Čína-EU-obchod-TOJOY

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.