Tesla, Inc., Komerční banka a.s. a Erste Group Bank AG byly v roce 2020 nejoblíbenějšími akciemi mezi klienty XTB v České republice

Čeští klienti XTB vyhledávali v roce 2020 poplulární domácí i zahraniční akciové tituly. Z těch domácích převažují tituly z bankovního sektoru a ze zahraničí si čeští investoři vybírali zejména akcie známých amerických společností.


XTB je jednou z největších brokerských společností v Evropě a díky své přítomnosti na 12 trzích v celé Evropě a Jižní Americe je také jednou z nejrychleji rostoucích investičních společností nasvětě. Akcie se řadí mezi nástroje, které si klienti XTB v roce 2020 vybírali nejčastěji.

„Naším posláním vždy bylo vytvořit jednotnou platformu pro naše klienty s více než 3000 finančními instrumenty v naší nabídce. Fyzické akce byly loni jedním z nejoblíbenějších instrumentů v nabídce XTB. Naši klienti chtěli využít nejen nadprůměrnou volatilitu na trhu, ale i naši novou nabídku akcií a ETF bez poplatků při měsíčním obratu do 100 000 EUR. Úspěšná marketingová kampaň, v níž se představil nový globální ambasador XTB, José Mourinho, také přispěla k zvýšenému zájmu o naši nabídku akcií,“ uvedl Omar Arnaout, generální ředitel společnosti XTB.

Během prvních tří kvartálů 2020 získala společnost XTB více než 73 tisíc nových klientů a kvartální obrat v nominální hodnotě akcií za toto období dosáhl v průměru téměř 289 milionů USD.


Nejoblíbenější akcie v České republice

Na konci roku 2020 měli klienti XTB v České republice přístup k 4 743 instrumentům, z toho 2 509 akcií a dalších 1 848 CFD na akcie. XTB poskytuje přístup k 17trhům, z nichž největší je americký trh (více než 1300 akcií amerických společností). Čeští klienti v roce 2020 hojně nakupovali české akciové tituly bank - v TOP 3 najdeme hned dvě takové, konkrétně Komerční banku na druhém místě a Erste Group Bank na místě třetím. Není až takovým překvapením, že žebříčku oblíbenosti vévodí americká společnost Tesla. Na čtvrtém místě najdeme americkou klasiku Apple, který následuje další český bankovní titul, a to MONETA Money Bank na páté pozici. V druhé polovině žebříčku najdeme už jen jeden český titul, a to ČEZ, který obsadil šesté místo. Zajímavostí druhé poloviny žebříčku je zejména konkurenční společnost Tesly - čínská společnost NIO, jejíž akcie byla devátou nejoblíbenější volbou českých akciových investorů. NIO se těší z růstu ceny svých akcií o více než 1700 % v roce 2020!

„Čeští investoři neměli na akciových trzích v roce 2020 jednoznačné preference. Dá se však říci, že na čele zájmu se držely hlavně české Blue Chips a akcie kotované na americké burze, které předváděly výrazné cenové pohyby. Nejvíce obchodovanou byla společnost Tesla, která přitahovala mediální pozornost kromě svých inovativních produktů právě raketovým růstem hodnoty společnosti. Jen o kapku nižší zájem byl však o akcie Boeingu, jehož cena se naopak minulý rok propadala. Na domácím trhu vládl bankovní sektor. Zaznamenali jsme masivní zájem o obchodování akcií Komerční banky, Erste Bank i MONETY Money Bank. V souvislosti s koronavirovou krizí prošly banky extrémním propadem, který i v následujících měsících doprovázela vysoká volatilita. Růst v závěru roku po úspěšném vývoji vakcíny a amerických prezidentských volbách byl epochální. Investoři zhodnocovali své pozice na těchto titulech o desítky procent během několika týdnů,“ řekl Jiří Tyleček, analytik společnosti XTB.

priloha


Nejoblíbenější akcie v Evropě

XTB poskytuje fyzické akcie na osmi evropských trzích včetně Německa, Francie, Španělska, Portugalska, Rumunska, České republiky, Slovenska a Polska. Z hlediska výšeuvedených trhů klienti XTB nejčastěji investovali do akcií polské herní společnosti CD Projekt SA, globálního lídra v oblasti elektrické mobility Tesla Inc. a polské lékařské společnosti Biomed Lublin SA. V tomto žebříčku dominovaly i polské společnosti - v evropském žebříčku TOP 10 je jejich hned osm. „Polští investoři tvoří velkou většinu akciových investorů mezi klienty XTB. Proto není žádným velkým překvapením, že seznam nejpopulárnějších akcií obsahuje hned několik polských firem. Díky globálnímu uznání se však akcie CD Projektu těšily velké oblibě i na jiných trzích. Především stojí za zmínku, že investoři se zajímali o globální technologické společnosti. Společnosti působící v sektoru elektrických vozidel, konkrétně Tesla a NIO přilákaly velké množství investorů. Společnost Tesla se stala v roce 2020 největší automobilovou společností z hlediska kapitalizace. Čínská společnost NIO, evidovaná na Wall Street, si získala větší uznání mezi investory díky velkým dodávkám automobilů a ambiciózním investičním a prodejním plánem,” dodal Jiří Tyleček.

priloha

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 80 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Tato tisková zpráva je poskytována pouze pro obecné informační a marketingové účely. Jakákoliv stanoviska, analýzy, ceny nebo jiný obsah nepředstavují investiční poradenství ani doporučení ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu.

Minulá výkonnost nemusí nutně znamenat budoucí výsledky a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí výlučně na své vlastní riziko. XTB nepřebírá odpovědnost za jakékoliv ztráty nebo škody, mimo jiné za jakékoliv ztráty na zisku, které mohou vzniknout přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na tyto informace. 


Kontakt:

michael.kopta@xtb.cz, +420 736 224 319

https://www.xtb.com/cz


O skupině XTB

Skupinu XTB tvoří pobočky jednoho z největších světových FX a CFD brokerů a je kotována na burze. Skupina XTB představuje subjekty, které jsou regulovány největšími světovými orgány dohledu včetně FCA, CySEC a KNF. S více než 15 lety zkušeností poskytuje skupina XTB drobným obchodníkům okamžitý přístup na stovky světových trhů. XTB je fintech společnost založená na důvěře, technologiích a podpoře. Od roku 2002 se skupina XTB rozšířila na 12 hlavních evropských trhů, do Latinské Ameriky a Asie a přilákala více než 200 000klientů. Skupina XTB, která provozuje vlastní oceněné platformy xStation a xStation Mobile, nabízí více než 4 500 nástrojů včetně fyzických akcií, fyzických ETF a CFD na Forex, indexy, komodity, akcie, ETF a kryptoměny. Prostřednictvím X-Open Hub poskytuje XTB přední technologie pro finanční instituce z celého světa. Více informací naleznete na http://www.xtb.com.

Klíčová slova ČR-finance-obchod-trh

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.