Lékárna.cz vyzývá: Navažte nit prevence!

Dnešní den, kdy se částečně uvolňují opatření související s nákazou covid-19, vysílá největší lékárna na českém internetu Lékárna.cz k lidem důležitou výzvu pro využití nadcházejícího času uvolněných opatření: Navažte nit prevence, je důležitější než vánoční dárky. "Věnujte čas nejen nakupování vánočních dárků, ale hlavně sobě - obnovte přerušenou preventivní péči, Vaše zdraví má přednost. Průzkum názorů na Lékárna.cz nám potvrdil, že lidé letos opravdu zanedbávali péči o své zdraví kvůli obavám z nákazy covidem-19 - na podzim, stejně jako na jaře, odkládali preventivní prohlídky nebo návštěvu lékaře při zdravotních potížích, nejčastěji u gynekologa, zubaře a mamografii," vyzývá PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel největší lékárny na českém internetu Lékárna.cz.


Ta požádala o komentář internistu prof. MUDr. Michala Vrablíka a onkologa prof. MUDr. Jindřicha Fínka: oba se shodují na tom, že odklad zdravotní péče může mít své důsledky a že se lidé nemají bát chodit k lékaři, stačí dodržovat doporučená a dnes již obvyklá hygienická pravidla.


Péči o zdraví utlumil skoro každý druhý v průzkumu odpovídající a třetina uvádí, že obavy z nákazy změnily jejich dosavadní péči o zdraví tak, že prevenci zatím vynechávají.


"Stačí šest měsíců, aby se malý nádoreček řešitelný třeba jemným chirurgickým zákrokem dostal do stádia inoperabilního. Takže nebojte se a věnujte se prevenci. A není čeho se bát: v nemocnici, kde se dodržují hygienická opatření a dezinfikuje, myjí se ruce a nosí roušky, je riziko nákazy mnohonásobně menší než v supermarketu. Dobrá rada je jediná: pečujte o sebe, nic neodkládejte, protože čas nikdy u žádného onemocnění nepracuje pro nás, vždycky pracuje proti nám a my nevíme jak rychle," zdůrazňuje prof. Fínek.


Rizika odkladu zdůrazňuje i prof. Vrablík: "Virová epidemie jednoho dne skončí, ale epidemie kardiovaskulárních onemocnění tady zůstane a pravděpodobně pak uvidíme i důsledky té odkládané péče. Základní hygienická pravidla stačí k tomu, aby cesta k lékaři byla bezpečná. Nebojme se a žijme pokud možno normálně."


Průzkum zjišťoval i zkušenosti pacientů s dálkovou komunikací s lékařem. Ta je akceptovatelná pro 58 % odpovídajících a většina uvedla nějakou konkrétní pozitivní zkušenost (e-recept, objednávání, změna v dávkování užívaných léků, konzultace výsledků odběrů, konzultace postupu v určitých situacích apod.). "Většina odpovídajících si chválila možnost konzultovat s lékařem přes mobil, mail nebo počítač své obtíže, objednat se nebo si dohodnout dávkování léků včetně receptu (e-receptu). Pro některé to byla první zkušenost, kterou ale kvitovali jako přínos. I když někteří pacienti projevili pochopení pro přetížené lékaře, vyslovili i rozladění z neochoty akceptovat jinou možnost kontaktu než osobní návštěvu. Překvapilo mě, že odpovídající dokázali rozlišit pozitiva obou přístupů - oceňují operativní a rychlá řešení v dálkové komunikace, ale i nutnost osobní návštěvy pro objektivní určení diagnózy," říká PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárna.cz. Zmínil i individuální poznámky, kdy odpovídající zmiňují, že zvažují změnu lékaře právě kvůli možnosti dálkově s ním komunikovat. I přes příznivé přijetí bezkontaktní péče zůstává zhruba 5 % pacientů zastánci výhradně osobní komunikace s lékařem.


"Rizikové faktory jsme schopni plnohodnotně kontrolovat na dálku a bez osobního kontaktu: pacient si doma měří si tlak a hladinu cukru, tato data sdílíme nebo posíláme mailem a já na ně reaguji, upravuji medikaci. Je to směr, kterým určitě půjdeme," doplňuje prof. Vrablík.


"Komunikace na dálku kolem o receptů, objednání atd. je úžasný vynález. Ale video mě ochudí o to, jak se pacient chová - protože to, jestli je vhodný pro léčbu, kterou mu chci nabídnout, to poznám až při osobním kontaktu," říká onkolog prof. Fínek.


Pozitivně lze hodnotit odhodlání většiny odpovídajících vrátit se po zrušení omezení k pravidelné prevenci a péči o svoje zdraví.


Pár dat a názorů z průzkumu Lékárna.cz:

• 66 % odpovídajících je rozhodnuto pokračovat po skončení omezení v pravidelné prevenci a péči o svoje zdraví

• 38 % odpovídajících odložilo péči o svoje zdraví kvůli obavám z nakažení covidem-19

• 18 % odpovídajících uvedlo, že žádnou péči neodložilo


"Kontrola na onkogynekologii mi byla přeložena, bojím se, co mě teď čeká."

"Všechna ta opatření a strach z nákazy změnily moji péči o zdraví - teď se nebojím ani tak covidu, jako výsledků těch posunutých vyšetření."

"Snažím se starat o zdraví jako obvykle, ale ve chvíli, kdy existuje byť malé riziko, že bych mohla být v kontaktu s někým s covidem, prohlídky ruším a přeobjednávám se."

"Uvítala bych, kdybych se svou obvodní lékařkou mohla komunikovat mailem."

"Mám výbornou zkušenost s dálkovou komunikací s obvodním lékařem - i před covidem."

"Chybí mi možnost větší komunikace s lékařem, což jde problém českého zdravotnictví. Lékaři mají moc práce."

(V průzkumu Lékárna.cz v říjnu 2020 poskytlo svůj názor 106 osob, nejčastěji žen ve věku od 43 do 55 let.)


Komentáře a více informací ve 3minutových rozhovorech s předními českými odborníky:

Videorozhovor s prof. MUDr. Jindřichem Fínkem, PhD., přednostou Radioterapeutické a onkologické kliniky FN v Plzni a děkanem Lékařské fakulty v Plzni

Videorozhovor s prof. MUDr. Michalem Vrablíkem, PhD., z III. Interní kliniky VFN Praha a 1. Lékařské fakulty UK v Praze, preventivním kardiologem


O Lékárna.cz: Lékárna.cz je první lékárenský e-shop v ČR, vznikla v roce 1999, prodává široký sortiment pro zdraví a krásu - léčivé volně prodejné přípravky, potravní doplňky a vitamíny, dermokosmetiku, zdravé potraviny i přístroje. Získala Cenu kvality v anketě ShopRoku 2017, dlouhodobě se umisťuje na předních místech. "Na konci všech našich aktivit vždycky musí být šťastný klient, ať už jím je pacient, zákazník nebo zaměstnanec," zdůrazňuje PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel a majitel společnosti Pears Health Cyber, která Lékárna.cz provozuje.


Kontakt:

Mgr. Romana Žatecká, e-mail: romana.zatecka@pearshealthcyber.com

Klíčová slova ČR-léky-trh-internet-koronavirus-firmy-Pears Health Cyber-Lékárna.cz

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví
IT, telekomunikace
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.