Ázerbájdžánská komunita v ČR žádá česká média: V konfliktu o Náhorní Karabach naslouchejte oběma stranám, respektujte fakta

Významným zahraničně-politickým tématem českých médií je konflikt o území Náhorního Karabachu. Ázerbájdžánská komunita v ČR vnímá, že česká média i někteří novináři, i přes nejlepší snahu vylíčit složitou situaci v souvislostech, přebírají častěji pohled a argumenty arménské strany. "Z toho důvodu se aktivně nabízíme českým médiím jako zdroj informací o konfliktu pohledem Ázerbájdžánců," uvádí člen spolku Ázerbájdžánská komunita v ČR Eldar Valiyev a dodává: "Prosíme české novináře, aby v konfliktu o Náhorní Karabach naslouchali oběma stranám a respektovali fakta."


Na úvod naší komunikace s českými médii chceme jasně popsat, čím konflikt o Náhorní Karabach není, i když to arménská strana světovým médiím tvrdí, a čím ve skutečnosti je:


Konflikt v Náhorním Karabachu:

● NENÍ válkou mezi křesťany a muslimy. Ázerbájdžán je sekulární stát, kde většina obyvatel sice jsou nominálně muslimy, ale jejich postoj k náboženství je srovnatelný se vztahem Čechů ke křesťanství. V Ázerbájdžánu stojí vedle sebe mešity i křesťanské chrámy, svoboda vyznání je zaručena a chráněna.

● NENÍ proxy válkou mezi Arménií a Tureckem. Turecko je zemí Ázerbájdžánu blízkou kulturně, obchodně i politicky. Je jedním z významných dodavatelů zbraní (vedle Ruska či Izraele) pro ázerbájdžánskou armádu. Ale břímě konfliktu o Náhorní Karabach nese plně ázerbájdžánská armáda, která je výborně vycvičenou i vybavenou silou budovanou s obrovským úsilím i náklady již od 90. let minulého století.

● NENÍ válkou mezi Armény a ´teroristy´. Součástí arménské propagandy je tvrzení, že na ázerbájdžánské straně bojují nejen turečtí vojáci, ale i islamisté ze Sýrie. Pro toto tvrzení se neobjevil jediný důkaz, pouze vymyšlené citace či videa a snímky údajných islámských bojovníků na sociálních sítích. Pomineme-li fakt, že syrský islamista by se těžko chlubil západním médiím, že je žoldákem v cizí válce, Ázerbájdžán má 150tisícovou armádu na vysoké úrovni výcviku a nemá potřebu, aby za něj bojovali jiní. Oproti tomu Arménie aktivně informuje, že do její armády přichází na pomoc příslušníci arménské diaspory z řady zemí, například z Francie. Tito zahraniční Arméni většinou porušují právo států, jichž jsou občany, protože každý civilizovaný stát službu v cizí armádě zákonem zakazuje.


KONFLIKT V NÁHORNÍM KARABACHU JE v této fázi konvenční válkou, kterou vede na jedné straně ázerbájdžánská armáda na svém vlastním, mezinárodně uznaném území, proti arménské armádě, která toto území okupuje. Ázerbájdžánu jde o obnovení územní celistvosti, Arménii jde o udržení nelegálního statu quo, který v Náhorním Karabachu panuje od 90. let minulého století.


O spolku Azerbaijani Community in the Czech Republic z.s.

Spolek sdružuje Ázerbájdžánce, kteří z důvodu studia, podnikání či práce nalezli svůj domov v České republice, a jejich české přátele. Věnuje se organizování kulturního a společenského života ázerbájdžánské komunity v ČR a podporuje networking jak uvnitř komunity, tak vůči českým firmám či institucím se zájmem o Ázerbájdžán. Vzhledem k tomu, že aktuálním tématem českých médií je konflikt v Náhorním Karabachu, rozhodl se spolek aktivně vstoupit do komunikace a nabídnout českým médiím i veřejnosti zdroj informací pohledem ázerbájdžánské strany. Spolek je nezávislou organizací, která není nijak podporována Ázerbájdžánskou republikou. Vyjadřuje názory svých členů. Za spolek veřejně vystupuje politolog a novinář Eldar Valiyev.


Mediální zastoupení: Jaroslav Martínek, e-mail: jaroslav.martinek@pppartners.cz

Klíčová slova ČR-Ázerbájdžán-Arménie-boje-média-menšiny-Náhorní Karabach-Azerbaijani Community in the Czech Republic-PP Partners Prague

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.