Skončily krajské volby a 1. kolo senátních voleb, zde jsou první exkluzivní výsledky Volebního trenažéru 2020

Při příležitosti krajských a senátních voleb připravil Institut H21 interaktivní volební hru “Volební trenažér 2020”, dostupnou na webu www.volebnitrenazer.cz. Hlasování si můžete vyzkoušet do ukončení druhého kola senátních voleb. Na webu trenažéru jsou již nyní dostupné průběžné výsledky.


Dle matematika a vizionáře Karla Janečka, který za celým projektem stojí, “je cílem této sociální hry, aby si lidé krajské a senátní volby mohli vyzkoušet nanečisto, dozvěděli se o kandidátech více, a aby si nejen mladí lidé uvědomili, že volit zodpovědně je důležité. Když chceme být slyšet, je třeba použít hlas!” Dalším důležitým cílem Volebního trenažéru je pro Institut H21 rozšíření povědomí o volbách systémem D21, který přináší více konsensuální výsledky než stávající volební systém. U Senátních voleb by navíc nebylo potřebné druhé kolo voleb, o které je dlouhodobě velmi nízký zájem. Možnosti hlasovat pro více kandidátů by vedlo ke zvýšenému zájmu voličů. Volební kampaně by navíc byly pozitivní, “protože tím, že cílíte i na druhé hlasy svých soupeřů a nechcete přitahovat minusové hlasy, nebudete chtít vstupovat do války se svými proti či spolu-kandidáty”, říká Petr Bouška, projektový manažer Participace 21, který má na starosti nejen takzvané Pébéčka v České republice, ale i největší participativní rozpočet na světě pro město New York, s kterým Institut H21 spolupracuje již od roku 2016.


Výsledky volebního trenažéru


Sociální online hry Volební trenažer 2020 se prozatím zúčastnilo 5893 hlasujících, z toho 4302 se rozhodlo trénovat na volby krajské a 1591 na volby senátní. Z těchto čísel je vidět, že o krajské volby je zhruba trojnásobně větší zájem, než o volby senátní. Detailní výsledky si můžete prohlédnout zde: https://www.volebnitrenazer.cz/volby-2020/vysledky


Prozradíme, že na Praze 1 vyhrává Miroslava Němcová, těsně před Václavem Hamplem a Robertem Veverkou, na Praze 5 Václav Láska, na Praze 9 vyhrává David Smoljak, v Kladně Ondřej Závodský, na Brně město Jiří Kadeřábek před Annou Šabatovou, v Ostravě město vede Ondřej Šimetka.


Ve volebním trenažéru si mohou občané vyzkoušet klasické hlasování jedním hlasem a zároveň alternativní hlasování pomocí D21 - Janečkovy metody. Ta umožňuje udělit více hlasů, konkrétně tři hlasy plusové a jeden minusový, a najít tak větší skupinovou shodu. Trenažér je zajímavou alternativou k oblíbeným volebním kalkulačkám a umožňuje voličům se snadněji rozhodnout v reálných volbách. Hlasování je anonymní, zabezpečené a ověření hlasujících probíhá prostřednictvím Facebookových účtů.


Volební trenažer 2020 připravila a zajišťuje organizace Institut H21, která stojí například za populární občanskou hrou Prezident 21, ve které hlasovalo přibližně 333 tisíc Čechů a Češek. 12. 9. 2020 uspořádal Institut H21 se záštitou Senátu Parlamentu ČR v Obecním domě 2. ročník mezinárodního sympozia Demokracie v 21. století.


Kontakt:

Mgr. Renata Klánová

Marketing & Communications Manager

e-mail: renata.klanova@ih21.org

Klíčová slova ČR-volby-senát-internet-kraje-firmy-Institute H21

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.