Národní zemědělské muzeum otevírá pobočku v Ostravě

Národní zemědělské muzeum zahajuje v Dolních Vítkovicích provoz muzea potravin a zemědělských strojů. Součástí otevření je vernisáž výstavy 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích.


U příležitosti otevření muzea se ve čtvrtek 17. září v 10:15 koná tisková konference na adrese Muzeum potravin a zemědělských strojů, Vítkovice 3033, Ostrava-Vítkovice. Účast prosíme potvrdit na tiskove@nzm.cz.


Tiskové konference se zúčastní: Miroslav Toman, ministr zemědělství; Zdeněk Novák, generální ředitel Národního zemědělského muzea; Ivan Berger, ředitel Národního zemědělského muzea v Ostravě; Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraj; Pavlína Kalousová, ředitelka firemní komunikace Plzeňského Prazdroje.


Od pátku 18. září má veřejnost možnost navštívit novou pobočku Národního zemědělského muzea situovanou v oblasti Dolní Vítkovice. Muzeum vzniklo v místě dvou bývalých továrních hal a návštěvníci zde najdou expozice věnované potravinám a zemědělským strojům. Svůj provoz pobočka zahájí výstavou 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Muzeum se zároveň připojí k akci Moravskoslezského kraje Vstup zdarma, která trvá až do konce října.


Depozitárně-expoziční objekt Národního zemědělského muzea v Ostravě vrostl do dvou původních továrních hal v Dolních Vítkovicích. Zpátky halám vdechnul život až projekt architekta Josefa Pleskota a inženýra Milana Šramla, kteří propojili obě haly velkorysou vestavbou a v proluce mezi halami nechali vztyčit třetí halu, která komplex budov pomyslně korunuje. Rekonstrukce hal a stavba muzea probíhaly od září 2018. "Jsme rádi, že prvním státním muzeem v Ostravě je právě pobočka Národního zemědělského muzea. Může se sice zdát, že Moravskoslezský kraj nemá se zemědělstvím mnoho společného, ale byl, a ostatně stále je, zemědělsky produktivním regionem. A pokud jde o železo a ocel, hrají ve vývoji lidské civilizace, tedy i zemědělství, důležitou roli. I proto bylo rozhodnuto, že nová pobočka Národního zemědělského muzea vznikne právě zde. Rezortní peníze spolu s evropskými pomohly zachránit krásnou in dustriální památku určenou k demolici a muzeum pro ni zajistilo zajímavý a atraktivní obsah," říká ministr zemědělství Miroslav Toman.


Ostravská pobočka nabízí pro návštěvníkům studijní depozitáře zemědělské techniky, expozici Depozitář potravin a průběžně obměňovanou Galerii českých potravin. Muzeum do budoucna chystá také řadu doprovodných akcí či lektorské vzdělávací programy pro školy. "Věřím, že si naše muzeum najde své pravidelné návštěvníky, nejen ty z ostravského regionu. Doufám, že přilákáme také sousedy z Polska či návštěvníky z Čech a že se staneme součástí kulturního života v Dolních Vítkovicích, Ostravě i v Moravskoslezském kraji," říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.


Zahajovací výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích 3. prosince 2020 uplyne 50 let od zahájení provozu pivovaru Nošovice, který byl spolu s mosteckým pivovarem jediným podnikem svého druhu vybudovaným na území Československa v období socialismu. Po zrušení pivovaru v Karviné vyvstala otázka, jak budou těžce pracující zaměstnanci v průmyslu zásobováni pivem. Padlo rozhodnutí vybudovat nový pivovar v Nošovicích a není bez zajímavosti, že výstavba objektů pivovaru i sladovny byla realizována společností Vítkovické stavby, n. p. V nošovickém pivovaru byla uplatněna řada tehdy moderních a unikátních technologií. I ty si lze spolu s nejrůznějšími dobovými předměty prohlédnout na výstavě. Část výstavy je věnována restauracím a pivnicím, problematice pivního skla, pivet (pivních etiket) a dalších propriet.


Kontakt:

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

tiskove@nzm.cz

Klíčová slova ČR-muzea-zemědělství-pivo-Národní zemědělské muzeum

Oblast
Moravskoslezský (ov)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí
Potraviny, gastronomie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.