Cestovní lékárnička: Na co nezapomenout a jaká homeopatika přibalit?

I když jsme ještě na jaře počítali s tím, že letos strávíme dovolenou doma, nebo maximálně na chalupě, nakonec se zdá, že je možné vyrazit nejen po Česku, ale i do zahraničí. A cestování to vždy znamená nejen balení osobních věcí, ale také lékárničky. Jaká homeopatika do ní přidat?

Připravujete se na dovolenou s rodinou? Pak myslete na vybavení lékárničky. Je snazší připravit se doma než shánět náplasti nebo i léky na teplotu či hmyzí štípnutí někde na Šumavě nebo v Chorvatsku.

Co by měla každá lékárnička obsahovat. Každopádně teploměr, náplasti, léky na bolest a teplotu a také na kašel a rýmu. Zvolte ty, s nimiž máte už nějakou zkušenost, nebo se poraďte v lékárně. A jaké homeopatické léky vám s typickými prázdninovými problémy můžou pomoct? S tím poradí brněnská lékařka Eliška Bartlová, členka Homeopatické lékařské asociace.


Na úrazy pomůže Arnica montana


Nejčastějším problémem souvisejícím zejména s dětmi jsou úrazy. Náplasti a dezinfekce, to je první pomoc, bez které se neobejdete, Není ale jediná, jako lék první pomoci byste u sebe měli mít homeopatikum Arnica montana 15 C. Lék je vyroben z matečné tinktury rostlinky arnika horská, a ta je známa jako takřka zázračná léčivka již mnoho století. Pomáhá při bolestech a poranění všeho druhu, účinná je též při krvácení nebo pohmoždění, ale také při stavech, kdy vás doslova "bolí celý člověk".

Dávkování: 3x denně 5 granulí, po zlepšení stavu 2x denně 5 granulí.

Na traumata způsobená úrazem je dobré mít připravený homeopatický lék Traumeel, který pomůže nejen s tím, aby například pohmoždění tolik nebolelo, ale stejně jako Arnica montana pomáhá zlepšit psychický stav nemocného. Jestliže dítě spadne, pláče a celé se klepe, přestože úraz nebyl tak hrozný, jsou právě tato homeopatika nejlepším lékem. Traumeel se přitom může podat i ve formě masti (samozřejmě jen na kůži, která není porušená, čili není odřená a nekrvácí).


Povětrnostní vlivy, pobyt na sluníčku


Aconitum napellus 15 C

Ten si přibalte do zavazadla jako důležitý lék na prevenci i léčbu teplotních šoků, jako jsou úžeh, úpal, prochladnutí.

Apis mellifica 15 C

Lék slouží jako první pomoc poté, když přeženete pobyt na sluníčku a kůže je spálená, horká. Jde-li o závažnější stupeň, kdy je už zarudlá, vyzařující teplo, pak bude léčbu dobré začít homeopatickým lékem Belladonna 9 C. Oba léky budou také důležité při výskytu sluneční kopřivky.

Dávkování všech tří výše uvedených léků: dle závažnosti projevů 1 - 4x denně 5 granulí.


Nevolnost v autě či po jídle


Dalším častým problémem souvisejícím s cestováním je nevolnost, ať již způsobená nějakou dietní chybou nebo třeba jen jízdou v autě. Na kinetózu neboli nevolnost z cestování dokonale pomáhá lék Cocculine, obsahuje vyvážené spektrum látek, takže by měl zabrat na širokou škálu příznaků spojených s nevolností v dopravních prostředcích.

Dávkování: optimální je užití už na noc před cestou jednu tabletu, pak ráno a během cesty 2-3x (dle délky cesty) jednu tabletu.

Nevolnost nebývá ale jen důsledkem jízdy v autě, problémy se zažíváním vznikají i kvůli změně stravy, případně infekci. Jak se s nimi vypořádat homeopatickou cestou? Nejdříve myslete na to, že zejména u malých dětí a starších lidí je třeba zajistit dostatečný přísun tekutin. Léky volte podle příznaků. Nejuniverzálnějším je Nux vomica 9 C. Užívá se při poruchách trávení s nevolností, plynatostí a pálením žáhy.

Dávkování: ráno a večer 5 granulí.


Štípnutí hmyzem


Kromě lokální dezinfekce se vyplatí ještě přidat homeopatický lék, a to vzhledem k prevenci lokálních i celkových komplikací.

Apis mellifica 15 C použijete, pokud je poštípané místo se světlerůžovým, štípajícím otokem, který se zlepší po přiložení chladného obkladu. Tento lék může zabránit i rozvoji alergické reakce.

Ledum palustre 9 C uleví místům poštípaným od komárů, muchniček nebo klíšťat. Tato místo jsou často bolestivě zatvrdlá, bez homeopatie se můžou dlouho hojit. Týž lék pomáhá i jako prevence při pobytu v místech hodně zamořených komáry.

Dávkování (u obou léků): 2 - 3x denně 5 granulí


Prevence viróz


Letošní léto možná bude specifické v tom, že kromě klasických letních potíží, bude dobré myslet i na prevenci virových onemocnění. Co homeopaté doporučují? V první řadě stoletím prověřený homeopatický léčivý přípravek užívaný k prevenci a léčbě chřipkových stavů Oscillococcinum, které je podle doktorky Bartlové nositelem specifických antigenů, které v organismu působí jako ochrana proti virům.

Dávkování: preventivně jedna dóza jednou týdně. Při prvních příznacích se užívá 1 dóza 3x denně po dobu 1 až 3 dnů.

Důležitou roli v prevenci má také Echinacea 5 C, která stimuluje v těle makrofágy, které pak působí opět jako první linie v obraně proti virům. Povzbuzuje obranyschopnost těla.

Dávkování: 1x denně 5 granulí, lék lze užívat i dlouhodoběji.

Každopádně vám před cestou doporučujeme návštěvu lékárny, kde vám proškolený lékárník poradí i homeopatické léky s více složkami, které pomohou např. při nevolnostech při cestování, senné rýmě nebo jako podpora při léčení pohmožděnin či svalové únavy.

Další informace najdete na webu Homeopatické lékařské asociace www.svethomeopatie.cz.

Kontakt pro média:

Lucie Nestrašilová

e-mail: manazer@hla-homeopatie.cz

Klíčová slova ČR-zdraví-léky-Homeopatická lékařská asociace

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.