Slovo odborníka: Jaké jsou výhody nošení kontaktních čoček a kdy zvolit brýle?

Kristýna Štěbetáková, optometristka Alensa.cz

Kristýna Štěbetáková, optometristka Alensa.cz

čočky Biofinity

Brýle nebo čočky? Časté dilema řady pacientů s oční vadou. Jen v České republice má problém se zrakem až 2/3 populace. V poslední době pak roste i procento pacientů, kteří před klasickými brýlemi dají přednost kontaktním čočkám nebo je minimálně kombinují. Mezi nejpopulárnější čočky na našem trhu jsou ty od značky Biofinity. Jaké jsou jejich výhody a kdy se čočky vyplatí kombinovat s brýlemi? Prozradí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz.


Kdy jsou lepší čočky a kdy brýle?


Čočky jsou vhodné především ke sportům, při nošení slunečních brýlí ať v létě nebo do hor a pro všechny s vysokou dioptrií, jimž vadí těžká váha obruby i s brýlovými čočkami na nose. Rozšiřují zorné pole, tudíž je s nimi i kolikrát lepší orientace v prostoru než s brýlemi.

Brýle jsou vhodné pro těžké alergiky, lidi trpící častými záněty očí a také pokud má někdo problémy se suchostí očí. Jsou vhodné i pro "náročné" nositele zrakových "pomůcek", jelikož dokážou řešit drobné sférické i astigmatické odchylky oproti kontaktním čočkám.


Proč je dobré čočky a brýle kombinovat?


Čočky přikládáme přímo na oko, proto je velmi důležité dbát na hygienu a aplikovat vždy s pečlivě umytýma rukama. Pokud používáme jednodenní čočky, nezanášíme si nečistoty znovu a znovu do očí, ale dochází i k "fyzické" zátěži očí (otlak, škrábání rohů čočky v oku). Vícedenní čočky jsou šetrnější k peněžence, ale nesmíme zapomínat na správnou hygienu a pečlivé čištění v roztoku a v žádném případě čočky nepřenášet. Občas dochází i k "fyzické" únavě oka. Oči by si příležitostně měly od čoček odpočinout a v tuto chvíli přichází na řadu brýle.


Mezi populární čočky patří např. značka Biofinity. Je nějaký konkrétní důvod, proč jsou tyto čočky zákazníky tak vyhledávané?


Tyto čočky jsou vysoce propustné pro kyslík (160 Dk/t) a tím jsou i relativně šetrné k oku. Pro jejich vysokou propustnost jsou někdy doporučeny i pro kontinuální používání (přespávání v čočkách), ale toto nošení jen po konzultaci s vyšetřujícím optometristou nebo lékařem. Jsou vyrobeny ze silikon-hydrogelu o obsahu vody 48 %, tudíž by neměly tolik vysušovat oči.


Čočky velmi preferují ženy, brýle zase muži. Má to nějaký důvod?


Jedním z hlavních důvodů bude citlivost v "sahání" do očí. Ženy se často líčí a nějaký ten zásah v okolí očí jim méně vadí oproti mužům. Pro některá povolání, jako např. profesionální řidič, je zapotřebí toho nejostřejšího vidění a většinou jsou tohoto schopny především brýle.

V dnešní době se brýle berou jako módní doplněk, takže už nemůžeme ani mluvit o tom, že by někdo chtěl skrýt to, že má brýle.

Mladí lidé preferují více čočky, ať muži nebo ženy, kvůli sportům a slunečním brýlím. Starší generace, cca. nad 60 let, má problémy se čtením a najít vhodné kontaktní čočky je občas obtížné. U této generace to vydrží s čočkami více ženy než muži. Ti přejdou k pohodlnějším multifokálním brýlím.


Jsou nějaké další trendy, které sledujete u nositelů brýlí a čoček?


U brýlí jsou lidé v poslední době více odvážní a už se nesnaží brýle krýt, ale i poukázat na ně svým designem. Hojně se teď používají i brýlové čočky s úpravou proti modrému světlu z přístrojů, které zvyšuje námahu očí při práci ať už s počítačem nebo telefonem.


Výhody čoček Biofinity:


- Silikon-hydrogelové čočky s ojedinělou kombinací vysokého obsahu vody a extrémní propustností pro kyslík.


- Jsou vhodné i k nepřetržitému nošení po dobu 30 dní bez vyjmutí z oka. Tento způsob užívání však musí doporučit oční specialista.


- Čočky si udržují patřičnou vlhkost a jsou velmi pružné a měkké.


- Zvýšená prodyšnost a přirozená smáčivost čočky, díky technologii Aquaform(R).


- Čočky se zaoblenými okraji, který minimalizuje kontakt víčka s čočkou a přispívá tak k dlouhodobému pohodlí při nošení.


Kontakt:

Petr Langer

Alensa, s.r.o.

PR & communication manager

e-mail: planger@alensa.eu

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-zdraví-trendy-trh-služby-firmy-Alensa

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví
Služby, cestovní ruch
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.