I vegani chtějí akcelerovat. Impact Hub spouští nový program pro udržitelnou produkci potravin

Akcelerační programy nejsou od minulého týdne doménou pouze technologických startupů. Pražský Impact Hub ve spolupráci s několika partnery spouští první program v ČR zaměřený na udržitelnou produkci potravin. Future of Food je 3měsíční program, který nabízí podporu všem, kdo razí inovativní a udržitelnou produkci. Pro účastníky programu je připraven profesionální mentoring, odborné konzultace, vzdělávací workshopy i diskuzní setkání s experty z potravinářského oboru.

„Zdravé a alternativní potraviny, lokální produkce a s tím spojená udržitelnost, jsou pro mnohé součástí životního stylu, jiní si k těmto tématům cestu teprve hledají, ale každý z nás ví, že jídlo je nezbytnou součástí života. Osobně věřím, že drobná, všední rozhodnutí každého z nás (od koho, kolik a co nakoupíme) mají vliv nejenom na naše zdraví ale také na krajinu a planetu celkově,” představuje Markéta Pavlíková, programová manažerka Future of Food akceleračního programu.

„Potravinový průmysl zaznamenal i v České republice v posledních letech nárůst inovativních rostlinných výrobků, stále se však z hlediska dostupnosti a pestrosti, chuti nebo i ceny nevyrovná nabídce dalších západních zemí,” říká Martin Ranninger, předseda České veganské společnosti.

Účastníci se potkají se zajímavými osobnostmi z oblasti udržitelných potravin jako je Martin Ducháček, majitel Freshbedýnek, Otto Jiránek, generální ředitel společnosti Country Life, Martin Jahoda, generální ředitel EMCO či Kamil Demuth, zakladatel platformy scuk.cz.

„V Impact Hubu chceme podpořit ty, kteří usilují o pozitivní změnu a motivují druhé k uvědomělým rozhodnutím, která ovlivní život dalších generací. Přesně proto vznikl akcelerační program Future of Food,” dodává Pavlíková.

Zvyšující se politický rozměr zemědělství

V nedávno zveřejněné strategii „Od zemědělce ke spotřebiteli”, která je součástí nové Zelené dohody pro Evropu, nastínila Evropská komise finanční podporu ve výši nejméně 100 miliard eur pro přechod na udržitelnější zemědělství. Podle strategie má být 10 miliard eur použito na bio-hospodářství a potraviny, přičemž klíčovou oblastí výzkumu bude „zvyšování dostupnosti a zdrojů alternativních proteinů jako jsou rostlinné, kultivované či mořské proteiny a proteiny na bázi hmyzu a další náhražky masa.”

Komise ve své strategii Od zemědělce ke spotřebiteli uvádí, že živočišné zemědělství je hlavním přispěvatelem ke změně klimatu a způsobuje téměř 70 % všech emisí skleníkových plynů v Evropě. Nadměrná spotřeba živočišných výrobků má však i zdravotní dopad na celou společnost, což s sebou nese nemalé náklady do zdravotní péče. V roce 2017 bylo podle odhadů více než 950 000 úmrtí v EU spojeno s nezdravým stravováním. Zdravý jídelníček založený na rostlinné stravě snižuje riziko život ohrožujících nemocí a omezuje environmentální dopad na náš potravinový systém.

„V Impact Hubu věříme, že obyčejní lidé spolu dokáží neobyčejné věci. V dnešní době vzniká přímo v terénu mnoho nových a zajímavých modelů podnikání v oblasti udržitelné produkce potravin a lokálního zemědělství, problém však spočívá v jejich kvalitní realizaci, hlubší spolupráci a rozšiřování do nových regionů, růstu a rozšiřování dopadu,” říká Petr Vítek, Co-founder Impact Hubu. „Přesně tady vidím roli Impact Hubu jako koordinátora a organizátora, který dokáže podpořit tyto projekty v jejich transformaci k environmentální, ekonomické a sociální udržitelnosti.“

Kontakt:

Mgr. Eva Hemmerová, PR & Marketing

eva.hemmerova@veganskaspolecnost.cz

Klíčová slova ČR-potraviny-komunikace-společnost

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Potraviny, gastronomie
IT, telekomunikace
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.