Sue Desmond-Hellmann, generální ředitelka Nadace Billa a Melindy Gatesových, odstupuje, do této pozice byl jmenován dlouholetý výkonný ředitel nadace Mark Suzman

Generální ředitelka Nadace Billa a Melindy Gatesových Sue Desmond-Hellmann odstoupí po více než pěti letech na této pozici. Bill a Melinda Gatesovi jmenovali nového generálního ředitele Marka Suzmana, prezidenta nadace pro globální politiku a advokacii a ředitele pro strategii. Suzman, který se k nadaci připojil v roce 2007, převezme svou novou funkci 1. února 2020.

Desmond-Hellmann se rozhodla odstoupit od práce na plný úvazek poté, co dospěla k závěru, že nedokáže adekvátně uspokojit požadavky této funkce a zároveň se starat o své zdraví a potřeby své rodiny.

„Bylo to bezpochyby nejtěžší rozhodnutí mé kariéry," řekla paní Desmond-Hellmann. „Ale cítila jsem, že už nemohu být generální ředitelkou, kterou nadace potřebuje a zaslouží si v tomto důležitém období."

Bill a Melinda Gatesovi ocenili vedení paní Desmond-Hellmann a vyjádřili vděčnost za její práci při vedení nadace do jejího 20. výročí.

„Sue přinesla nadaci neuvěřitelnou řadu atributů: vědecké odborné11 znalosti, ověřené vůdčí schopnosti, vášeň pro budování silné vnitřní kultury a především odhodlání k poslání učinit svět zdravějším a rovnějším," uvedla Melinda Gates. „Ať už jsme seděli v konferenční místnosti v Seattlu nebo trávili čas s farmáři v jižní Africe, vždy jsem byla vděčná za její názory a její partnerství. Naše nadace je lepší proto, že do ní Sue před pěti lety vstoupila, a já přeji Sue a její rodině vše nejlepší."

„Když se Sue rozhodla odstoupit, měli jsme štěstí, že jsme měli tak osvědčeného a důvěryhodného partnera, jako je Mark, který byl připraven převzít tuto roli. Znalost prostředí vnější politiky a advokacie, jeho hluboké pochopení našich programových priorit a jeho osobní závazek k řešení nerovnosti jsou jen některé z důvodů, proč jsme byli nadšeni, že se stane příštím generálním ředitelem nadace. Po více než desetileté úzké spolupráci s Markem víme, jaký má přínos pro nadaci, a velmi se těším na vše, čeho dosáhne v následujících letech."

Paní Desmond-Hellmann se k nadaci připojila v roce 2014 poté, co působila jako kancléřka Kalifornské univerzity v San Franciscu (UCSF). Sue léčila a zkoumala rakovinu související s AIDS v San Franciscu a Ugandě v 80. a začátkem 90. let a vedla vývoj prvního geneticky cíleného léku na rakovinu prsu s názvem Herceptin, když byla prezidentkou společnosti Genentech. Během svého působení v nadaci Desmond-Hellmann dohlížela na vytvoření Lékařského výzkumného institutu Gates - první neziskové biotechnologické organizace na světě - a také na zahájení investiční strategie pro ekonomickou mobilitu a příležitosti ve Spojených státech. Rovněž spolupředsedá Postsekundární hodnotové komisi, která vypočítává návratnost investic vysoké školy, zejména pro studenty s nízkými příjmy. Charakteristickým rysem jejího funkčního období bylo zaměření na význam řízení a plánování nástupnictví. Posílila autoritu, odpovědnost a rozhodovací postupy vedoucích týmů nadace a zaměřila se na zlepšování kultury, rozmanitosti, rovnosti a začlenění.

„Závazek Sue k inovacím a neustálému zlepšování nadace bude jen součástí jejího trvalého dědictví," řekl Bill Gates. „Její mimořádné vedení v posledních pěti a půl letech zaznamenalo kromě mnoha dalších úspěchů otevření Lékařského výzkumného institutu Gates a také rozšíření naší práce v oblasti zkoumání chudoby a ekonomické mobility ve Spojených státech. Chci Sue osobně poděkovat za její odhodlání a přeji jí to nejlepší, když odejde, aby se věnovala svému zdraví a rodině."

„Jakkoli je obtížné rozloučení se Sue, jsme velmi rádi, že můžeme ve funkci generálního ředitele přivítat Marka Suzmana. Po více než 12 let byl Mark důvěryhodným poradcem napříč našimi programy a partnery. Protože uzavíráme druhé desetiletí práce v oblasti globálního zdravotnictví a vzdělávání, nikdy jsem nebyl optimističtější ohledně příležitosti zlepšování života nejchudších lidí na světě. Těším se spolupráci s Markem v budoucí práci."

Pan Suzman, rodák z Jižní Afriky, se k nadaci připojil v roce 2007 jako ředitel pro globální politiku a advokacii, v roce 2012 se stal prezidentem pro globální politiku a advokacii a v roce 2016 převzal další odpovědnosti prvního strategického ředitele nadace. Jako prezident pomohl vybudovat a řídit rostoucí celosvětovou působnost nadace v Evropě, Africe, Indii a Číně a také dohlížet na všechny vládní vztahy, dobročinná partnerství a strategickou komunikaci ve Spojených státech a na celém světě. Jako ředitel pro strategie vedl revizi přístupu nadace k rozvoji a posuzování strategických priorit.

Před příchodem do nadace zastával Suzman několik funkcí v OSN, včetně funkce hlavního poradce pro politiku a strategickou komunikaci v kanceláři generálního tajemníka Kofiho Annana a politického ředitele v Rozvojovém programu OSN. Předtím působil jako korespondent pro Financial Times, kdy působil v Johannesburgu, Londýně a Washingtonu D.C. Je držitelem doktorátu mezinárodních vztahů na Oxfordské univerzitě, kde získal postgraduální ocenění Stipendium Rhodes.

„Vedení Nadace Gates je neuvěřitelnou ctí a výsadou," uvedl Suzman. „Jsem hluboce vděčný Billovi a Melindě za jejich víru ve mě a Sue za její oddané vedení a silné mentorství v posledních pěti letech. Když se díváme do budoucna, s pokorou a nadšením přijímám příležitost k dalšímu šíření našeho důležitého poslání, kterým je umožnit, aby každý člověk v USA a na celém světě měl šanci vést zdravý a produktivní život."

Paní Desmond-Hellmann byla třetí generální ředitelkou této nadace, dříve ji vedli Jeff Raikes a Patty Stonesifer.

O Nadaci Billa a Melindy Gatesových

Nadace Billa a Melindy Gatesových se řídí přesvědčením, že každý život má stejnou hodnotu, a snaží se pomáhat všem lidem vést zdravý a produktivní život. V rozvojových zemích se zaměřuje na zlepšování zdraví lidí a dává jim šanci pozvednout se z hladu a extrémní chudoby. Ve Spojených státech se snaží zajistit, aby všichni lidé, zvláště ti s nejmenšími prostředky, měli přístup k příležitostem, které potřebují k úspěchu ve škole a v životě. Nadace má sídlo v Seattlu ve Washingtonu, její generální ředitelkou je Sue Desmond-Hellmann a spoluředitelem William H. Gates st., pod vedením Billa a Melindy Gatesových a Warrena Buffetta.

Bill & Melinda Gates Foundation

206-709-3400

media@gatesfoundation.org

Klíčová slova USA-společnost-sociální-Bill & Melinda Gates Foundation

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.