Thrill Me (Vzruš mě!) - Americký komorní muzikál podle skutečné události

Komorní muzikál amerického skladatele, dramatika a libretisty Stephena Dolginoffa (nar. 1968) s názvem Thrill Me (Vzruš mě!) a podtitulem Případ Leopolda a Loeba uvede Národní divadlo moravskoslezské v premiérách 12. a 13. května vždy v 19:00 v Divadle "12".

Dílo je vůbec prvním muzikálem nastudovaným přímo pro novou komorní scénu vzniklou při rekonstrukci komplexu Divadla Jiřího Myrona. NDM je druhým divadlem v Česku, které dílo hraje, ovšem prvním s ryze profesionálním obsazením (viz pozn. v závěru TZ).

Muzikál je nejslavnějším dílem svého autora, na off-Broadwayi byl uveden poprvé v roce 2005 a od té doby se dočkal více než sto padesáti produkcí po celém světě. Je založen na skutečné události z Chicaga roku 1924, kdy dva studenti, devatenáctiletý Nathan Leopold a osmnáctiletý Richard Loeb, spáchali zločin, o němž se psalo jako o zločinu století - chladnokrevnou vraždu. Následoval jeden z nejvíce medializovaných soudních procesů historie. Oba pachatelé totiž vybočovali nejen věkem, ale i zdánlivou absencí motivu.

Především na vzájemný vztah obou mladíků (motivovaný milostnými city a snahou získat toho druhého i nemorálními činy) se zaměřil autor muzikálu Stephen Dolginoff. Vypráví o dynamických proměnách vztahu, o manipulaci a vášni. Dílu tedy dobře sedí i původní podtitul "Spalující vášeň". Zároveň tu jde o překračování morálních pravidel, zločin a trest. "V našem podání ale nejde o mravokárnou nebo poučnou hříčku. Žijeme dnes v relativním blahobytu, což ale automaticky neznamená blahobyt mysli. Svědomí a hledání vlastních morálních mantinelů je věc náročná obzvláště ve věku obou protagonistů," přibližuje režisér Juraj Čiernik s tím, že příběh doprovází subtilní, melodická a velmi emotivní hudba pouze v podání klavíru (a lidského hlasu), která dává příběhu další rozměr.

"Je pro nás ctí být prvním muzikálem na scéně komorního Divadla "12" a přinést tak ostravským divákům trochu jiný typ muzikálu, než na jaký jsou zvyklí," uvedla překladatelka a dramaturgyně Hana Nováková. "Troufám si říci, že Thrill Me díky silnému příběhu a postavám, jejichž děsivému jednání můžeme současně snadno porozumět, má co nabídnout jak příznivcům muzikálového souboru, tak i těm, kdo běžně chodí spíše na činoherní představení," dodala.

"Když jsem před mnoha lety napsal první verzi tohoto muzikálu, absolutně jsem si nedokázal představit, že jednou obletí celý svět. Velmi děkuji za uvedení této inscenace a doufám, že i pro vás bude vzrušující," vzkázal exkluzivně k tomuto ostravskému uvedení autor Stephen Dolginoff.

Obě role byly obsazeny v alternaci: Tomáš Krpec nebo Lukáš Adam ztvární roli Nathana; Adam Živnůstka nebo Richard Pekárek roli Richarda. Klavírní doprovod obstarají Michaela Kadlecová nebo Jakub Žídek.

Všichni herečtí protagonisté se na zkoušení v komorním prostoru těšili, ale zároveň měli jisté obavy. "Je to moje poprvé v Ostravě a také první setkání s takovým temným charakterem," shrnul představitel Richarda Loeba Richard Pekárek. V Ostravě dostal jihlavský rodák velkou roli poprvé, hraje a zpívá především v pražských muzikálech.

Lukáš Adam účinkoval v NDM už v několika muzikálech (např. Evita, Sunset Boulevard, aktuálně hraje Jidáše v rockové opeře Jesus Christ Superstar nebo Mercuzia v Romeo a Julie, poselství lásky). Role Nathana mu připomíná jeho činoherní kořeny. "Je to změna oproti těm pompézním show z poslední doby. Konečně nám nebude brát pozornost company, orchestr a spousta jiných nedůležitých věcí," říká s nadsázkou o nové - i když nehumorné - roli.

Inscenační tým:

Hudba, libreto a texty písní Stephen Dolginoff. Překlad Hana Nováková. Režie Juraj Čiernik.

Hudební nastudování Jakub Žídek. Pohybová spolupráce Jana Burkiewicz. Scéna a kostýmy

Marta Roszkopfová. Dramaturgie Hana Nováková, Tomáš Novotný. Hudební doprovod (klavír) Michaela Kadlecová nebo Jakub Žídek.

Pozn. Poprvé v Česku uvedlo muzikál DIVADLO U22 v Praze v říjnu 2015 (překlad Hana Nováková- tehdy její překlad využit poprvé, podruhé u nás). Ovšem v Praze hráli studenti konzervatoře. Režii měl Lumír Olšovský.

Kontakt:

Šárka Swiderová

Tisková mluvčí a PR

Národní divadlo Moravskoslezské

National Moravian-Silesian Theatre

Čs. legií 148/14, 701 04 Ostrava

Telefon +420 596 276 299

GSM +420 604 238 789

sarka.swiderova@ndm.cz

www.ndm.cz

Klíčová slova ČR-zábava-divadlo-muzikál-premiéra-Národní divadlo Moravskoslezské

Oblast
Moravskoslezský (ov)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.