Lindo, hop! a OPSO zvou na taneční grotesku Pingls aneb Hot Café Revue

Taneční groteska Pingls aneb Hot Café Revue

Taneční groteska Pingls aneb Hot Café Revue

Taneční groteska Pingls aneb Hot Café Revue Taneční groteska Pingls aneb Hot Café Revue

Lindo, hop! a ORIGINÁLNÍ PRAŽSKÝ SYNKOPICKÝ ORCHESTR uvádějí autorskou hudebně-taneční grotesku Pingls aneb Hot Café Revue

Taneční groteska Pingls aneb Hot Café Revue bude světu představena 28. dubna v pražské Malostranské besedě. Snoubí neverbální pohybové divadlo Lindo, hop! pod uměleckým vedením Martina Packa s hudbou Originálního pražského synkopického orchestru. Diváky přenese do stylové kavárny 20. let minulého století a promění ji v tančírnu.

20. léta považuje Martin Pacek za dobu "neuvěřitelně progresivní, objevnou a dodnes inspirující". Nejen proto přijal nabídku hereček Henriety Hornáčkové a Lucie Pernetové, které stály u zrodu představení, a stal se uměleckým garantem i spolutvůrcem. Autorský tým tak navazuje na společné aktivity originálního pohybového divadla Veselé skoky. Tentokrát však přizvali i Originální pražský synkopický orchestr.

"Živá kapela a tancující herci ve vtipných skečích. Tančírna. Diváci, kteří chtějí nejen vidět divadlo, ale užít si večer: hudbu, humor, tanec a sbližování." Tak popisuje Hornáčková živoucí představu, která jí byla prvotním impulsem. Situování příběhu do "dobové taneční kavárny, kde hraje živá hudba a hosty obsluhuje podivný personál" vedlo Packa k výstižnému označení "Pingls". V místě klidu, kde to však vře pod pokličkou, se odehrávají tematicky nadčasová humorná dramata. Způsob vyprávění a výraz je inspirován filmovou němou groteskou. Tanečně-pohybovými skeči a improvizacemi však večer nekončí. V druhé půli budou k tanci vyzváni i diváci.

Podtitul "Hot Café Revue" odkazuje na programy klubů newyorského Harlemu před bezmála sto lety. A právě na autentickou interpretaci jazzu, blues a taneční hudby této éry se OPSO specializuje od roku 1974, kdy ho založil Pavel Klikar. "Starý jazz je dnes to nejoriginálnější, co můžete slyšet," míní současný vedoucí ansámblu Jan Pospíšil. Představení pro něj znamená "výzvu, inspirativní spojení, oživení zapomenutých hodnot a především zábavu." Samozřejmostí jsou dobové nástroje a stylové kostýmy. Těch se zhostila Petra Zídková. V tvůrčím týmu nechybí ani odborníci na tehdejší tance a step Zdeněk Pilecký, Jan Kabelka a Václav Muška.

Do kavárny, kde se podává pravý raný americký jazz, step i tanec s příchutí jemného drama a řízného humoru, můžete premiérově zavítat 28. dubna v pražské Malostranské Besedě, následně i na dalších místech.

Pingls aneb Hot Café Revue

Režie a choreografie: Martin Pacek

Choreografie stepu: Václav Muška

Konzultace dobových tanců: Zdeněk Pilecký a Jan Kabelka

Kostýmy: Petra Zídková

Účinkující:

Pohybové divadlo Lindo, hop!: Henrieta Hornáčková, Lucie Pernetová, Veronika Čermák Macková, Veronika Svojtková, Zuzana Vejvodová, Magdaléna Borová, Daniela Šišková, Iva Vejražková, Václav Jílek, Zbyněk Fric, Radim Madeja, Vojtěch Bartoš, Jan Hofman, Jan Meduna, Libor Matouš a Michael Vykus.

ORIGINÁLNÍ PRAŽSKÝ SYNKOPICKÝ ORCHESTR: Jan Pospíšil/Vojtěch Pospíšil - saxofony, klarinety; Michael Chomiszak - trumpeta; Matěj Šmíd - trombón, zpěv; Jan Brabec a Antonín Dlapa - banjo/kytara; Pavel Jurečka - kontrabas, suzafon; Jiří Gilík - piano.

Délka představení: 50 minut + koncert/tančírna

Premiéry: 28. 4. a 9. 5. 2019 od 20 hodin, Malostranská beseda (Malostranské nám. 35/21, Praha 1)

Reprízy: 19. 5. Hotel Svornost, Praha 9 - Dolní Počernice; 6., 19. a 23. 6. Malostranská beseda

Foto(C) Norbert Tappert, 2019 (ke stažení na https://art-live.cz/press)

Kontakt pro média: Petra Kubešová, tel.: +420 732 186 429, e-mail: petra@art-live.cz

Klíčová slova ČR-divadlo-hudba-tanec-premiéra

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.