Ocenění AKTIVNÍ KRAJ zná své vítěze

ASEKOL ocenil nejaktivnější kraje v oblasti zpětného odběru elektrozařízení v soutěži AKTIVNÍ KRAJ 2008–2018

ASEKOL ocenil nejaktivnější kraje v oblasti zpětného odběru elektrozařízení v soutěži AKTIVNÍ KRAJ 2008–2018

K výročí desetileté spolupráce s kraji se kolektivní systém ASEKOL rozhodl ocenit uplynulou spolupráci a vyhodnotit nejaktivnější kraje v oblasti zpětného odběru elektrozařízení v soutěži AKTIVNÍ KRAJ 2008–2018. Vyhlášení proběhlo během galavečera, který se konal 4. prosince 2018 v pražském Studiu Ypsilon pod záštitou Ministerstva životního prostředí, Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí ČR. Kromě oceněných krajů byl vyhlášen i absolutní vítěz letošního ročníku AKTIVNÍ OBEC, kterým se stala obec Ždírec nad Doubravou.

Neziskově hospodařící společnost ASEKOL spolupracuje v rámci zpětného odběru elektrozařízení nejen s obcemi a městy, ale také s jednotlivými kraji. Proto se letos po deseti letech spolupráce rozhodla ty nejaktivnější z nich ocenit, neboť právě spolupráce s územní samosprávou je pro zajištění zpětného odběru klíčová.

Jan Vrba, předseda představenstva kolektivního systému ASEKOL, uvedl: „Zajišťujeme reálný fyzický sběr elektroodpadu a naší strategií je vysoká hustota sběrné sítě s veřejně dostupnými sběrnými místy pro občany. Sběrné dvory v obcích jsou pro spotřebitele primárním místem k odevzdání vysloužilých spotřebičů, stejně jako červené kontejnery, jejichž počet v území každý rok zvyšujeme. V rámci spolupráce je také důležitý pohled kraje a jeho přístup k edukaci a kooperaci s obcemi, které svou aktivitou kraj motivuje.“

Společnost ASEKOL proto pořádá soutěže, ve kterých územně samosprávné celky za jejich aktivitu finančně oceňuje. Zástupci vítězných krajů si tak z galavečera kromě certifikátu odnesli i šek v hodnotě 100 000 Kč na podporu charitativních projektů ve svém regionu, vítězná obec obdržela šek v hodnotě 50 000 Kč na vylepšení systému nakládání s odpady.

Vzhledem k rozmanitosti aktivit v oblasti třídění elektra byly v soutěži AKTIVNÍ KRAJ 2008-2018 během galavečera vyhlášeny 3 kategorie. Kategorii hodnotící sběr v rámci červených kontejnerů získal Kraj Vysočina, jehož obyvatelé do červeného kontejneru odevzdali v průměru 1,35 kg vysloužilého elektra na osobu. „Kraj Vysočina se v projektech spolupráce s kolektivními systémy zaměřuje na informování a vzdělávání všech věkových kategorií. Propojujeme sběr s podporou neziskových organizací a charitativních projektů a také máme výhodu, že v kraji jsou dvě zařízení na zpracování elektra, která realizují především pro žáky a studenty exkurze do provozu,“ komentoval přístup kraje Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina a dodává: „Za ocenění ASEKOLU děkujeme a ve spolupráci a podpoře předcházení vzniku odpadů budeme pokračovat.“

Ocenění v kategorii aktivní kraj s největším počtem vytříděného elektra na osobu za uplynulé desetileté období ovládl Zlínský kraj. Ve třetí kategorii, jež byla cenou poroty, se na první pozici umístily hned dva kraje, a to Liberecký kraj za nejlepší přístup k osvětě a propagaci třídění elektra a Karlovarský kraj, který byl oceněn za největší nárůst aktivity a sběru v hodnoceném období. Kraje hodnotila pětičlenná porota, která se skládala ze zástupců Ministerstva životního prostředí, Svazu měst a obcí ČR, Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a zástupců výrobců a prodejců elektra. Kromě oceněných krajů byl vyhlášen i absolutní vítěz letošního ročníku soutěže AKTIVNÍ OBEC, kterým se stala obec Ždírec nad Doubravou.

Kontakt:

ASEKOL a.s.: Čs. exilu 2062/8, Praha 4, manažerka komunikace: Dana Duchečková, e-mail: ducheckova@asekol.cz, www.asekol.cz

Klíčová slova ČR-společnost-ekologie-odpady

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Služby, cestovní ruch
Zemědělství, životní prostředí

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.