Srovnání sušiček: Modely s tepelným čerpadlem šetří energii, komplikací může být údržba kondenzátoru

Server Arecenze.cz srovnal v říjnu 2018 parametry více než devadesáti sušiček napříč všemi cenovými kategoriemi. Mezi kritéria hodnocení patřila mimo jiné spotřeba energie, efektivita kondenzace či nabídka vybavení a funkcí. Nejlepší hodnocení získaly modely s cenou nad 15 000 Kč, nejúspornější jsou sušičky s tepelným čerpadlem a hybridní sušičky, jejich nevýhodou do budoucna ale může být pevně zabudovaný kondenzátor.

Po pračkách se sušičkou patří samostatné sušičky k největším žroutům energie v domácnosti, při jejich výběru by tedy spotřeba měla být jedním z rozhodujících kritérií. Levnější kondenzační sušičky s topným tělesem se mohou při častějším používání značně prodražit, trh tak pomalu ale jistě přebírají sofistikovanější modely s tepelným čerpadlem. Ty při sušení využívají zbytkového tepla k opětovnému ohřátí vzduchu, čímž šetří vynaloženou energii. Mezi průměrnými ročními náklady nejhůře a nejlépe hodnoceného modelu v testu je rozdíl přibližně 1 600 Kč, investice do dražší, ale úspornější varianty je tak v případě sušiček opravdu na místě.

Používání sušiček s tepelným čerpadlem může mít přece jen jeden háček, tím je kondenzátor pevně zabudovaný v těle sušičky. U modelů s topným tělesem je možné kondenzátor vyndat a důkladně vyčistit, sušičky s tepelným čerpadlem ale vyjmutí kondenzátoru neumožňují, což zvyšuje riziko jeho zanesení. Znečištěný kondenzátor snižuje výkon sušičky, zvyšuje její spotřebu, a nakonec hrozí i úplné odrovnání přístroje. "Řešením je zainvestovat do modelu se samočisticím kondenzátorem, ten se během procesu sušení několikrát propláchne zkondenzovanou vodou. Zatím ale takové sušičky patří spíše do vyšší cenové kategorie," upozorňuje redakce portálu Arecenze.cz

Cena sušiček je zásadní i v ohledu výbavy. Modely za několik tisíc často nemají ani průhledná dvířka, kvůli staršímu způsobu umisťování filtrů. Sušičky v ceně okolo dvaceti tisíc naopak zákazníka ohromí širokou nabídkou programů a funkcí, mezi kterými nechybí ani dnes velmi populární Wi-Fi připojení, které umožňuje spotřebič ovládat odkudkoliv.

Ve srovnání je možné najit i exemplář hybridní sušičky. "Tyto poměrně nové přístroje jsou specifické zdrojem tepla, uvnitř totiž skrývají jak topné těleso, tak tepelné čerpadlo, čímž umožňují využívat výhod obou technologií. Zatím je jich na tuzemském trhu k dostání jen pár, možná jde ale o směr, kterým se budou výrobci sušiček dále ubírat," dodává redaktorka serveru Arecenze.cz Eliška Srncová. Hudbou budoucnosti potom zůstávají ultrazvukové sušičky, na jejichž vývoji pracují američtí vědci. Jejich proniknutí do běžných domácností by znamenalo revoluci v sušení, vodu totiž z prádla dostanou zcela bez využití tepla, tedy výrazně úsporněji a také rychleji.

Celý porovnávací test sušiček prádla včetně recenzí jednotlivých spotřebičů je k dispozici na webových stránkách.

Kontakt:

zakladatel portálu Jakub Havelka (havelka@arecenze.cz), tel. 777959472

Arecenze.cz je srovnávací portál, který pomáhá lidem s výběrem produktů na internetu. Projekt vznikl v roce 2016 a je dostupný všem čtenářům zdarma. Součástí stránek jsou informační články, recenze a porovnání jednotlivých produktů a přehledná grafika pro maximální usnadnění výběru a nákupu zboží on-line.

Klíčová slova ČR-elektronika-energie-internet-stroje-sušičky-firmy-Procontent-Arecenze.cz

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
IT, telekomunikace
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.