Filmová filharmonie zazářila, tleskal i Darth Vader

Filmharmonie dbá na precizní nastudování koncertních skladeb

Filmharmonie dbá na precizní nastudování koncertních skladeb

Dirigent Filmové filharmonie Chuhei Iwasaki Sbormistryně Lenka Dandová Na pódiu Rudolfina vystoupilo 150 hudebníků Filmové filharmonie. Koncertní mistryně Terezie Charvátová Na koncertě nechyběla početná skupina cosplayerů včetně ocelové figuríny.

Sobota 13. října přinesla pro návštěvníky koncertu Filmové filharmonie mimořádný zážitek. Koncert SCI-FI ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina opět potvrdil, že filmová hudba pod taktovkou Chuheie Iwasakiho si dokáže lidi podmanit.

Koncert svižně odstartovaly melodie z filmu E. T. - Mimozemšťan, které mnozí návštěvníci důvěrně znají. Hned poté přišel méně známý a na první poslech možná trochu složitější Predátor. Ten společně s hudbou z filmu Znamení vnesl do programu tu správnou sci-fi atmosféru mrazení v zádech, zvláštních zvuků i nečekaně nádherných melodií. Takto se například vyloupla skladba Hand of Fate (Znamení) s brilantními flétnami. Snivou atmosféru doplnilo Inception a Love Theme ze Supermana. Romantiku pak energicky přebil světoznámý Superman March. Vrcholem první půlky byla hudba z Jurského světa, k hráčům se připojil i sbor, který vedla sbormistryně Lenka Dandová. Na pódiu se v tu chvíli sešlo 150 hudebníků.

Orchestr nastavil pomyslnou laťku vysoko, ale druhá polovina koncertu ukázala, že je pořád kam stoupat. Zahájila ji epická hudba ze Dne nezávislosti, noty k této skladbě zapůjčil Filmové filharmonii sám skladatel David Arnold. Hrdý zvuk trumpet doplňoval opět pěvecký sbor, který se objevil téměř ve všech skladbách druhé půlky koncertu. Husí kůži museli mít lidé při poslechu hudby z filmu Propast. Minimalistické hudbě dominoval sólový sbor, orchestr jakoby ve společných částech dýchal se zpěváky. Ze zasnění pak vytrhl Star Trek: Do temnoty, který jistě potěšil všechny fanoušky toho kultovního filmu. Mimo hlavní témata Star Treku zazněla i velmi intimní, komorní skladba Inner Light, ve které zazářila sólová flétna. Sotva dozněly jiskřivé tóny křehké melodie, nastoupily všemi očekávané Hvězdné války. Po bouřlivém začátku nechal orchestr se sborem posluchače trochu oddechnout u jedné z nejromantičtějších melodií ve vesmíru - Across the Stars, aby hned vzápětí nasadili zdrcující tempo epické bitvy mezi Temnou a Světlou stranou Síly - Battle of the Heroes.

Opakované ovace ve stoje nenechaly chladným dirigenta orchestru Chuheie Iwasakiho, který se chopil mikrofonu a prozradil, jaké přídavky si Filmharmonie připravila. Přišel ještě Duel of the Fates (Star Wars) s mohutným sborovým úvodem a podle dirigenta "druhý nejznámější pochod na světě" Imperial March. Lidé si vytleskali i třetí přídavek - byla jím hravá hudba ze seriálu Červený trpaslík, kterou si užíval jak orchestr a sbor, tak i publikum.

Koncertu se zúčastnily postavy ze světa Superman, Star Trek či Star Wars - přišel dokonce samotný Darth Vader. S těmi všemi se návštěvníci mohli o přestávce vyfotit. V předsálí Rudolfina byla též instalována socha E. T. mimozemšťana v nadživotní velikosti, kterou zapůjčilo Muzeum ocelových figurín.

Do konce roku můžete Filmovou filharmonii slyšet v projektu Up End Down Symphony s Cirkem La Putyka, koncerty se konají v prosinci na divadelní scéně Jatka78.

Další velký koncert Filmové filharmonie bude už za tři měsíce, 27. ledna 2019 s názvem GAMES vol. 2. Těšit se tak mohou zejména příznivci počítačových her a videoher, nebo obecně všichni, kteří mají rádi krásnou hudbu. Vstupenky jsou už v prodeji na stránkách orchestru.

Kontakt:

Tereza Trojanová, produkce

Filmová filharmonie, z. s.

Tel.: 607 106 077

ttrojanova@filmharmonie.cz

www.filmharmonie.cz

Klíčová slova ČR-hudba-film-Filmová filharmonie

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.