Ostrava veze do Prahy skvělá divadla

Teď mě zabij - David Viktora a Robert Finta jako otec a syn - Národní divadlo moravskoslezské (foto Martin Popelář), hrajeme v Divadle Komedie 3.11.

Teď mě zabij - David Viktora a Robert Finta jako otec a syn - Národní divadlo moravskoslezské (foto Martin Popelář), hrajeme v Divadle Komedie 3.11.

Ostravské provedení opery Julia Eastmana Macle - jedno ze tří děl, která uslyší v rámci večera s názvem Opera?Opera!!!  pražské publikum v Divadle Komedie 2.11. (foto Ostravské centrum nové hudby) Norbert Lichý jako Roman Kopfrkingl- Divadlo Petra Bezruče (foto Lukáš Horký)- 8.11. hrají  V Celetné Pavla Gajdošíková jako Maryša, Divadlo Petra Bezruče (foto Lukáš Horký)- hraje Divadlo Komedie 6.11.

Tři pražské scény obsadí od 1. do 8. listopadu 2018 již devátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze. Národní divadlo moravskoslezské, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče a Divadlo loutek Ostrava nabídnou to nejlepší z tvorby uplynulé sezóny. Zahájení festivalu je v plánu 1. listopadu v Divadle pod Palmovkou, v šesti následujících dnech se bude hrát v Divadle Komedie a 8. listopadu uzavřou festival Bezruči na scéně V Celetné. Osm inscenací vybírala divadla sama, jde vždy o divácky velmi úspěšné kusy pozitivně hodnocené také kritikou a ověnčené diváckými i odbornými cenami. Vstupenky jsou v prodeji.

Ostravská divadla mají v republice zvuk, jsou pravidelně kladně hodnocena jak kritiky, tak diváky. Komorní scéna Aréna je například čtyřnásobnou nositelkou ceny Divadlo roku. Herci sbírají ceny Thálie i jiná ocenění, a to platí i pro díla vybraná pro letošní festival (podrobněji viz níže pod textem anotace k jednotlivým inscenacím). Naprostá většina z nich bývá dlouho dopředu vyprodána. Letošní ročník podpoří město Ostrava - zřizovatel všech čtyř divadel a hlavní partner přehlídky- téměř dvěma milióny korun. Všechny informace jsou na webu festivalu: www.ostravavpraze.eu.

Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské město kultury pro rok 2015. A koná se od té doby každoročně s velkým úspěchem. Osmý ročník festivalu Ostrava v Praze ovládl vloni v listopadu šest pražských divadel, devět představení vidělo asi 2500 diváků a většina z nich byla vyprodaná. Letos je k dispozici také asi 2500 vstupenek.

Letošní přehlídku zahájí Národní divadlo moravskoslezské v Divadle pod Palmovkou 1. listopadu úspěšnou operou Lazebník sevillský!!! s vtipným libretem Jarka Nohavici v režii Ondřeje Havelky. Vstupenky už jsou téměř vyprodány. (pozn. Tři vykřičníky jsou symbolem Ostravy, má je v logu, proto si inscenační tým pohrál takto i s názvem opery).

"Pražskému publiku naše divadlo poté nabídne tři další inscenace v Divadle Komedie. Soudobou světovou operu ve večeru nazvaném Opera? Opera!!! (tři díla uvedená v rámci unikátního bienále Dny nové opery Ostrava), hru Brada Frasera Teď mě zabij, a konečně hudební dílo Jaroslava Duška, Maria Buzziho a Ondřeje Smeykala L2: Brána života! Tato představení budeme hrát od 2. do 4. listopadu," přibližuje ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil s tím, že Lazebníka sevillského!!! i hudební drama L2: Brána života! tvůrčí týmy upravily do komornější - zájezdové podoby a Duškovo dílo už letos mělo vyprodáno v červnu na festivalu Smetanova Litomyšl.

Divadlo Petra Bezruče bude hrát na scéně Divadla Komedie 6. listopadu Maryšu bratří Mrštíků. Ta byla divácky nejúspěšnější premiérou uplynulé sezóny. Festival pak uzavře V Celetné Spalovačem mrtvol 8. listopadu se skvělým Norbertem Lichým v roli Romana Kopfrkingla. Čtyřnásobné Divadlo roku - ostravská Aréna - vsadilo podobně jako Bezruči na klasiku a sehraje na scéně Divadla Komedie Čechovovy Tři sestry (5.listopadu). Loutkové divadlo nabídne tamtéž vzpomínkovou hudební hru Stříhali dohola Josefa Kajnara (7. listopadu).

Divadelní festival Ostrava v Praze se letos koná pod záštitou pražské primátorky Adriany Krnáčové, hlavním partnerem je město Ostrava. Festival podpořili: Ostrava Info (www.ostravainfo.cz), Prague City Tourism, Leo express, Revírní bratrská pokladna- zdravotní pojišťovna.

ANOTACE K PŘEDSTAVENÍM:

Národní divadlo moravskoslezské

1. listopadu v Divadle pod Palmovkou - Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský!!!

Libreto přebásnil Jaromír Nohavica, režie se ujal Ondřej Havelka, orchestr vede Marko Ivanović.

Představení vyšperkované typickými Nohavicovými gagy bude mít komornější podobu, jak to ostatně už Ondřej Havelka spolu s NDM režijně naplánoval. Pro Havelku to bylo první ostravské režírování opery: "Takzvaná cestovní verze otevře šanci, že se opera dostane i do menších divadel, dokonce snad i do alternativních prostorů, třeba kulturních domů nebo sokoloven. Zkrátka tam, kde se diváci s operou třeba nikdy nesetkali. To je moje osvětové bláznovství," říkal Ondřej Havelka už před premiérou v ostravském velkém divadle. NDM nabídne komornější nastudování poprvé 24. října publiku v divadle v Novém Jičíně a poté bude následovat pražské festivalové představení a divadlo plánuje i další putování.

Komický příběh sluhy Figara se hraje v NDM od roku 1919 a toto nastudování nejslavnější Rossiniho opery je v Ostravě už deváté, premiéru mělo v červnu 2017. Pro Jarka Nohavicu to bylo třetí libreto pro ostravskou operu - z jeho pohledu nejtěžší. Instrumentálně operu do komorní podoby upravuje dirigent Marko Ivanović. Barytonista Svatopluk Sem zpíval či zpívá Figara mj. také v divadle v Českých Budějovicích nebo ve Státní opeře Praha, za roli v ostravském nastudování dostal vloni v říjnu Výroční cenu portálu Opera Plus.

2. listopadu - představení světové soudobé opery v Divadle Komedie:

Opera? Opera!!!

Scénické provedení tří skvostů moderní opery. Režie Jiří Nekvasil, dirigent Petr Kotík, scéna David Bazika

Salvatore Sciarrino: Infinito Nero (Černé nekonečno)

Původně scénicky koncipovaná skladba z roku 1998 na libreto dle zápisků sv. Marie Maddaleny de' Pazzi (1566-1607). Hudba italského skladatele evokuje leckdy napětí, zvuky skřípání nábytku, hukot moře nebo let nočního hmyzu.

Julius Eastmann: Macle

Asi dvacetiminutová čistě vokální kompozice pro čtyři hlasy. Eastmann skončil jako bezdomovec a jeho vzácně dochované skladby se dnes hrají na nejvyhlášenějších experimentálních scénách světa, jeho dílo působí buřičsky. Eastamnn složil dílo v roce 1971 přesně pro evropské turné Kotíkova S.E.M Ensemblu, u jehož zrodu sám stál.

Petr Kotík: Master-Pieces 2014-15/ Mistrovská díla.

Petr Kotík sklidil s operou obrovský úspěch v USA. Mistrovská díla vznikla na texty přednášky kontroverzní spisovatelky Gertrudy Stein z roku 1936, konkrétně jejích úvah na téma tvůrčího procesu uměleckých děl.

3. listopadu v Divadle Komedie - Brad Fraser: Teď mě zabij

Komorní představení mělo českou premiéru ve zkušebně NDM v květnu 2017 v brilantní režii Janusze Klimszy. V hlavních rolích se představují Robert Finta a David Viktora - ten za roli letos dostal historicky první hereckou Cenu Jantar pro umělce v Moravskoslezském kraji, oba herci pak získali nominace na Cenu Thálie.

Příběh se točí kolem rodiny čtyřicátníka, jehož kariéru spisovatele před patnácti lety narušila tragická nehoda manželky. Po její smrti Jake pečuje s podporou své o deset let mladší sestry o těžce tělesně postiženého syna, který se narodil s genetickou vadou a jeho způsob komunikace s okolím je velmi specifický. Situaci zkomplikuje otcovo onemocnění, kdy je sám odkázán na pomoc druhých. Kanadský autor Brad Fraser se nebojí velmi kontroverzních témat i společenských tabu, jeho hry jsou vyšperkované brilantními dialogy.

4. listopadu v Divadle Komedie - Jaroslav Dušek, Ondřej Smeykal, Mario Buzzi: L2:Brána života!

Unikátní osud německého spisovatele Clemense Kubyho, který se po vážném úraze páteře (obratle L2) a hrozbě ochrnutí dokázal vyléčit sám pomocí meditace, inspiroval herce a improvizátora Jaroslava Duška a hudebníky Ondřeje Smeykala a Maria Buzziho k nevšednímu hudebnímu dílu, které mělo za přítomnosti pana Kubyho světovou premiéru v Ostravě v dubnu 2016. Právě vzniká zájezdová verze, kterou NDM poprvé představí na konci června na festivalu Smetanova Litomyšl a tato verze bude nabídnuta také pražskému publiku.

Jaroslav Dušek se i v Praze ujme role uvaděče do reality. "L2 je obratel v páteři, který se v orientální medicíně nazývá Brána života. My jsme toto označení použili se skladatelem Ondřejem Smeykalem pro název divadelního tvaru, kterému říkáme 'úzdravné operum'. Je to hudebně-dramaticky-pohybově-pěvecké dílo," přiblížil Jaroslav Dušek ostravskou inscenaci před její premiérou.

Ostravská Komorní scéna Aréna

4x byla Aréna divadelními kritiky oceněna jako Divadlo roku v rámci Cen divadelní kritiky

5. listopadu uvede v Divadle Komedie - A. P. Čechov: Tři sestry

Překlad Leoš Suchařípa, režie Ivan Krejčí

Ruskou klasikou zahajovala ostravská Aréna divadelní rok 2018 a představení je beznadějně vyprodané dlouho dopředu. Čechovovy Tři sestry v Komorní scéně Aréna jsou další z vydařených inscenací, která má vlastní názor na svět - podle jednoho z kritiků tu „...mužský prvek vymezuje ženám prostor pro jejich existenci, ale ženy v hledišti se určitě baví sarkastickým pohledem autora i inscenátorů na mužské hrátky, na to, jak život sám pohlavkuje mužskou ješitnost a sebestřednost“. Ztráta iluzí tak v závěru může divákovi přinést svým způsobem i ozdravný dojem. Jednu z hlavních rolí si přesvědčivě střihla Kristýna Leichtová a na podzim by v Praze měla účinkovat také.

Divadlo Petra Bezruče uvede dvě představení - jedno v Divadle Komedie, jedno v závěru festivalu V Celetné

6. listopadu v Divadle Komedie - Bratři Mrštíkové: Maryša

Režie Janka Ryšánek Schmiedtová, úprava Kateřina Menclerová a Janka Ryšánek Schmiedtová

Jak samo divadlo na svých stránkách uvádí: Je to klasika nejklasičtější u Bezručů a cestou z nesvobody je - uvařit kávu. Ostravské uvedení je pojato jako tragédie jedné rodiny. V roli Maryši exceluje Pavla Gajdošíková, sedláka Lízala hraje Norbert Lichý, jeho ženu Markéta Haroková. Kritika ihned po lednové premiéře zařadila ostravskou Maryšu mezi výtečné inscenace, divadlo s ní letos v půlce dubna vyprodalo divadelní scénu v pražské Celetné a festivalově ji v listopadu uvede v Divadle Komedie. Recenzenti zdůrazňují pokoru ke klasickému textu, ale i to, že divák si odnese zase něco nového, ačkoli už Maryšu viděl třeba desetkrát. Divácky nejúspěšnější premiéra uplynulé bezručovské sezóny.

8. listopadu v Divadle v Celetné - Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol

Režie Jakub Nvota, dramatizace Kateřina Menclerová

Husí kůže v žáru kremačních pecí nebo dobrá rasa, špatná rasa a přátelé žehu - i takové bonmoty provázejí další úspěšné a od premiéry v září 2016 stále vyprodané představení u Bezručů. Opět s Norbertem Lichým v hlavní roli Romana Kopfrkingla, sužovaného komplexy malosti i touhou vyniknout. Lichý byl za svůj mimořádný jevištní výkon nominován na Cenu divadelní kritiky v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon roku 2016 a získal také nominaci na Cenu Thálie 2016. I tato inscenace už vyprodala zájezdová představení v Praze a ostravský festival v listopadu uzavře.

Divadlo loutek Ostrava se představí 7. listopadu v Divadle Komedie - Václav Klemens: Stříhali dohola Josefa Kainara

Inscenace určená divákům od 13 let bude předposledním ostravským kouskem pro Prahu. Hra vznikla vloni v listopadu ke stému výročí narození slavného básníka a vrací se k jeho mládí v Ostravě. "V jevištním příběhu jedné téměř vylidněné noční kavárny, která se hrou představ a fantazií mění v zaniklou ostravskou kavárnu Savoy, se vrátíme do doby Kainarova mládí, do časů jeho studií, prvních lásek, nadšeného muzicírování a veršování," popsal před premiérou autor scénáře, režisér a umělecký šéf Divadla loutek Václav Klemens. Nechybí hudební pecky Stříhali dohola malého chlapečka nebo Blues železničního mostu. Hraje se ve stylu muppet - herci jsou v převlecích s maskami.

ikona Program festivalu

Kontakt:

Šárka Swiderová

tisková mluvčí a PR

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ

THE NATIONAL MORAVIAN-SILESIAN THEATRE

e-mail: sarka.swiderova@ndm.cz

Čs. legií 148/14, 701 04 Ostrava

+420 596 276 299

+420 604 238 789

+420 596 276 111

www.ndm.cz

Klíčová slova ČR-divadlo-festival-Národní divadlo moravskoslezské

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.