Výstava obrazů Karla Štědrého, 1. 3. – 30. 4. 2018

Výjimečná malířská tvorba uplatňující prostorové vnímání barvy, to je malba Karla Štědrého. Galerie Prostor 228 v Liberci představuje výstavu obrazů s nevšední kombinací estetiky vytvářející atmosféru radosti, propojování geometrických prvků zase dokonalost harmonie. Galerie tak pokračuje v cyklu výstav pro rok 2018 a opět nabízí nevšední umělecký zážitek.

Radostná tvořivost Karla Štědrého - úvodní slovo kurátora Ondřeje Jermana

Karel Štědrý prostě maluje. Což dnes vůbec není samozřejmé. Často vidíme jako by koncepce zastiňovala přirozený jazyk malířství, stavěla bariéru mezi divákem a dílem. Štědrý tyto bariéry bourá, když mimo jakýkoliv symbolismus skládá tvary, barvy, prostor, variuje kompozici, aby našel rovnováhu. Dělá to s radostnou tvořivostí, se kterou objevuje ideální poměry jsoucen, aby se přiblížil dokonalému estetickému výsledku.

Přes geometrický výraz není autorova metoda přísně analytická, ale inspiruje se antickými Pythagorejci. Ti byli názoru, že klíčem k pochopení světa je nalezení různých ideálních poměrů, čísel, která realitu definují, ale i vytvářejí. K odkrývání těchto pravd je nutná znalost geometrie, stejně jako duševní růst, ať už jde trénink mlčenlivosti nebo zpytování svědomí.

Podobně postupuje i Štědrý, pro kterého je zásadní vztah – metoda práce, tolik charakteristická přímostí, přirozeností, jednoznačností. Tyto vlastnosti autor tříbí svým vztahem ke světu. Štědrého malba odráží i fakt, že malíř využívá moderní technologie, které zůstávají prostředkem, nikoliv cílem vizuálního výrazu. I díky tomu se Karel Štědrý může s diváky podělit o estetickou dokonalost, kterou prezentuje se sobě vlastní samozřejmostí. Tak přirozeně, jako Karel Štědrý maluje, můžeme jeho díla vnímat.

Všeobecně prospěšný Spolek PROSTOR 228 provozuje výstavní galerii, původně založenou v dubnu 2012 jako soukromou galerii manželů Jermanových. Tato galerie prezentuje ceněné autory současné malířské scény a je jednou z mála libereckých galerií, která disponuje unikátní vnitřní dynamikou živého organismu: jsme svědky moderního konceptu výstavnictví, který se zároveň hlásí k tomu nejlepšímu z dosavadní tradice.

Adresa:

Galerie PROSTOR 228

Galerie je provozovaná všeobecně prospěšným Spolkem PROSTOR 228

Studničná 227/9 (vchod z ul. Perlová)

46001 Liberec 2 - Nové Město

Web: www.prostor228.cz

E-mail: info@prostor228.cz

Sociální síť: https://www.facebook.com/prostor228

Kontaktní osoby:

Petr Jerman 608071033

Michaela Jermanová 606490380

Ondřej Jerman 734360014

Otevírací doba:

úterý a středa 9. 00 – 13. 00 a 14. 30 – 19. 00

Mimo uvedenou otevírací dobu doporučujeme ověřit přístupnost galerie na čísle 608 071 033.

Vstupné je zdarma.

Klíčová slova ČR-kultura-výtvarné

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.