GENERALI CEE Cup vyhrál Everton, ve finále porazil Burnley

Středečním finále v Ďolíčku vyvrcholil týdenní maraton zápasů mezi týmy s hráči do 19 let z celého světa. Sedmý ročník si v Praze podmanili mladíci Evertonu, kteří v ryze anglickém finále porazili Burnley 3:1.

Zápas zahájila čestným výkopem britská ambasadorka Jan Thompsonová a anglická hymna. Everton byl od prvních minut lepší než Burnley. Zlomovým okamžikem byly dvě minuty mezi 17. a 18. minutou. Evertonský Ouzounidis nakopl míč někde od půlící čáry až do soupeřovy šestnáctky, kde hlavičkový souboj vyhrál Simms, balón získal Warren, který neměl problém poslat míč po zemi ke vzdálenější tyči. O minutu později slavili hráči liverpoolského klubu znovu. Dlouhý pas středem hřiště dostal Simms, který suverénně poslal míč mimo dosah Bruce. „Karamelky“ vedení spolehlivě držely, byly lepší na balónu a soupeře k ničemu nepouštěly. Naopak Everton mohl zvýšit v 39. minutě na tříbrankový rozdíl. Po chytře rozehraném rohu vběhl s míčem do šestnáctky Gordon, ale jeho střela skončila na břevně. Následující dorážky Simmse i jeho spoluhráčů ale obrana Burnley dokázala odvrátit. Do kabin tak odcházeli jeho hráči pouze s dvougólovou ztrátou.

Šest minut po přestávce dali o sobě vědět hráči Burnley tvrdou střelou Mupariwa, ale Defreitas-Hansen ji schoval do rukavic. Hru ovládl boj o střed hřiště, houževnatý a bojovný fotbal ale šance dlouho nepřinášel. Skóre se měnilo až čtvrt hodiny před koncem. Standardní situace v podání hráčů Burnley se odrazila od ruky jednoho z evertonských obránců přímo k Fowlerovi. Hráč, který měl zafačovanou hlavu kvůli předchozímu tvrdému střetu, neměl problém poslat míč ze dvou metrů přímo do sítě. Jenže naděje Brunley na vyrovnání pohasla téměř vzápětí. Za necelé dvě minuty totiž vystihl Gordon špatnou přihrávku obrany Burnley a s přehledem předložil míč Warrenovi. Proti jeho tečované střele neměl Bruce žádnou šanci zasáhnout. I přes zjevnou snahu se zápasem něco udělat se mladíci Burnley k žádné příležitosti ještě utkání zdramatizovat nedostali.

Video: www.youtube.com

Turnaj i finále patřilo dětem

Zápas se hrál před slušnou návštěvou 550 diváků. Kromě toho, že viděli anglický fotbalový souboj, přispěli i na dobrou věc. Výtěžek ze vstupného byl celý věnovaný na podporu projektu organizace UNICEF na pomoc ohroženým dětem ve Rwandě. „Všichni návštěvníci turnaje tak svojí účastí přispěli na pomoc těm nejpotřebnějším. Organizace UNICEF si váží takového spojení a děkuje GENERALI CEE Cup za možnost propagovat charitativní myšlenku i naše aktivity,“ ocenila charitativní význam finále výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba. Součástí Velkého finále v Ďolíčku byl i Dětský fotbalový den. Organizátoři Living Solution Kid ?s Football Day připravili pro děti fotbalovou školku, umělecká vystoupení a různé odměny.

Týdenní maraton zápasů největšího turnaje hráčů do 19 let ve střední Evropě tak trochu paradoxně patřil mladíkům z Liverpoolu, kteří celý turnaj opanovali s úctyhodným skóre 15:1. Agenty i diváky v hledišti zaujal jejich šestigólový střelec Ellis Simms, skvělý tvůrce hry Anthony Gordon, ale i obrana, která ve čtyřech zápasech inkasovala pouze jednu branku. Skvělý výkon na turnaji podalo i stříbrné Burnley, které v cestě do finále dokázalo vyřadit dva největší aspiranty na titul. Pražskou Spartu porazili Angličané v základní skupině, turecké Altinordu skolili až po penaltovém rozstřelu v semifinále. I dalších deset účastníků zaujalo individuálními výkony některých hráčů, které možná uvidí fotbaloví diváci v blízké budoucnosti zářit i mezi profesionály.

Čeští zástupci Sparta a Slavia, kteří obsadili pátou, respektive šestou příčku, sice odehráli napínavé duely, ale na medailové pozice to letos nestačilo. Především u letenského klubu to bylo velké překvapení, protože fotbalová veřejnost nepochybovala, že vítěz dvou předchozích ročníků nebude chybět minimálně ve finále. Jenže přísný turnajový systém, kdy do semifinále postupoval z tříčlenné skupiny pouze vítěz, po prohře v úvodním zápase právě s Burnley znamenal, že sparťané rychle ztratili šanci na boje o medaile. Šanci stejně jako další týmy bude mít až za rok v červenci, kdy se v Praze bude konat osmý ročník turnaje.

Více informací o GENERALI CEE Cup 2017 získáte na internetových stránkách turnaje www.ceecup.org, na sociálních sítích Facebook, Twitter a Instagram.

E-mail: media@ceecup.org

Klíčová slova Sport-fotbal-devatenáctka-Active Times

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Sport

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.