Žijte s kartou a nebojte se bankomatu

Tulák je prý člověk, který by se nazýval turistou, kdyby měl peníze. Jak při svých cestách po Česku a zahraničí nebýt za tuláka a mít vždy při sobě peníze v době, kdy výplata končí převážně na bankovním účtu?

Na pobočku? Raději ne!

Pobočková síť českých finančních institucích je poměrně rozsáhlá, dokonce v celkovém součtu lehce převyšuje počet instalovaných bankomatů. Správa hotovosti na pobočce ale není bankami preferovanou službou, čemuž odpovídá i příslušný poplatek za výběr.

Hotovost z bankomatu

Výběr hotovosti z bankomatu je poměrně jednoduchý proces. Vložit kartu, vybrat jazyk, zadat PIN, zvolit "výběr hotovosti" a částku, a počkat na schválení, vrácení karty a vydání hotovosti.

Tento způsob byl dlouho vcelku neměnný. S rozvojem bezkontaktních karet, které mají Češi velmi rádi, banky začaly bezkontaktní čtečky postupně instalovat i na bankomaty. Kartu tedy stačí přiložit na místo označené logem.

Hotovost a bankomaty v číslech

První bankomat v zahraničí, Londýn, 1967

První bankomat v Česku, Praha, 1992

Počet bankomatů v Česku 4 258

Průměrná částka výběru: 3 980 Kč

Jedinečný PIN

Výběr z bankomatu potvrdíte vždy PINem, který si zapamatujte a nikomu ho nesdělujte.

Přestože trend útoků na bankomaty je na ústupu, obezřetnost při výběru je stále na místě. Před výběrem je vhodné zkontrolovat, zda na bankomatu nejsou podezřelá zařízení, která by mohla zaznamenat váš PIN nebo načíst data z karty. Preventivně vždy zakryjte druhou rukou klávesnici při zadávání PINu.

Možná jste zaznamenali po internetu šířenou zprávu, že pokud jste v ohrožení, zadejte PIN pozpátku. Bankomat vám hotovost vydá a zavolá policii. Jedná se o falešnou zprávu (tzv. hoax) a tato funkce na bankomatech opravdu není. Pokud byste byli u bankomatu v nepříjemné situaci, raději výběr odložte nebo transakci tlačítkem storno zrušte.

Pokud nejde vše podle plánu

Nejčastějším zádrhelem při výběru z bankomatu je zapomenutý PIN. U většiny vydavatelů karet máte na zadání minimálně tři pokusy, pak může být karta např. na 24 hodin zablokována. Je proto vhodné zkusit si na PIN v klidu vzpomenout. Pokud to nepomůže, požádejte banku o opětovné vydání PINu nebo si ho můžete u některých bank zobrazit přímo v elektronickém bankovnictví.

Pokud bankomat hlásí "zvolte jinou částku", znamená to, že buď nemá požadované bankovky, nebo nemůže částku vydat najednou. Maximální částka se odvíjí od toho, kolik bankovek umí bankomat načíst (zpravidla 20 nebo 40 kusů) a nejvyšší nominální hodnoty bankovek (zpravidla 1 000 Kč nebo 2 000 Kč, výjimečně 5 000 Kč). Maximálně tedy bankomat najednou vydá 80 000 Kč (výjimečně pak až 200 000 Kč). Vybrat vyšší částku musíte na vícekrát, opět ale pozor na poplatky.

Jestli i nadále bankomat nebude spolupracovat nebo si nevíte rady, kontaktujte svoji banku na telefonním čísle, které většinou naleznete na druhé straně karty.

Hotovost a budoucnost

Výběr z bankomatu není jediná možnost, jak získat hotovost, ty další popíšeme v příštím článku. I když se v poslední době stále častěji objevují myšlenky, zejména v severských zemích, o bezhotovostní ekonomice, hotovost ještě nějakou dobu budeme potřebovat a výběr z bankomatu bude asi ten nejčastější způsob, jak ji získat.

Kontakt:

Roman Kotlán

Sdružení pro bankovní karty

e-mail : roman.kotlan@bankovnikarty.cz

www.bankovnikarty.cz

Klíčová slova ČR-banky-služby-firmy-Sdružení pro bankovní karty

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Služby, cestovní ruch
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.