SBK zahajuje kampaň “Žijte s kartou”

Jak to bude dál s platebními kartami? Nahradí platby kartou hotovost? A víme o placení kartami všechno důležité?

Placení kartami je v České republice rok od roku běžnější. Dokazují to statistiky publikované SBK. V jednom z hlavních ukazatelů - používání platebních karet v obchodní síti - došlo k téměř 18% meziročnímu nárůstu mezi lety 2016/2015.

Počet vydaných karet ukazuje, že v ČR vlastní jeden občan ve věku nad 15 let v průměru 1,2 karty (zhruba 90% dospělé populace kartu vlastní). Důležitější ale je, že platební karty jejich držitelé i skutečně používají. Až 80% držitelů karet z řad lidí/občanů a 65% z řad firem a podnikatelů kartu používá. Přes 70% občanů pak kartou platí přibližně jednou týdně nebo častěji.

Platby kartou nejsou výsadou jedné věkové skupiny. Třeba až 28% uživatelů karet ve věku 50 až 65 let platí kartou alespoň 1x týdně.

S rozšiřováním plateb kartou zároveň dochází k tomu, že lidé u sebe nosí méně hotovosti. Mezi 100 a 1000 korun u sebe nosí 74% dotazovaných. Toto si uvědomují i obchodníci, kteří začínají přijímat platební karty právě proto, aby vyšli vstříc svým zákazníkům a neomezovali je při nákupu.

"I když čísla ukazují, že platební karty dnes jednoznačně doplňují používání hotovosti a k jejich používání a přijímání přistupuje stále víc lidí i obchodníků, je to stále pro řadu regionů a míst relativně nová věc. Přicházejí technologické inovace, na které si populace rychle zvyká," uvádí Roman Kotlán, výkonný ředitel SBK. "Je rozšířeno mnoho mýtů, které si zaslouží vysvětlení a existuje mnoho informací, které nejsou mezi lidmi moc rozšířené a mohly by jim být užitečné. Proto se členové SBK dohodli na tom, že budou vydávat tematické tiskové zprávy pod názvem Žijte s kartou pro oblasti, které si zaslouží pozornost," doplňuje Roman Kotlán.

O SBK

Sdružení pro bankovní karty napomáhá rozvoji bezhotovostních plateb na domácím trhu. Podporuje a koordinuje několik základních oblastí ekosystému platebních karet, mj. technologické aspekty, bezpečnostní procedury, legislativní rámce, statistické výkaznictví a vzdělávání a komunikaci. Více o SBK na webu bankovnikarty.cz

Klíčová slova ČR-banky-služby-firmy-Sdružení pro bankovní karty

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Služby, cestovní ruch
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.