Vernisáže výstavy se zúčastnil i papoušek

Slavnostní vernisáž uvedl Tomáš Podivínský, velvyslanec České republiky v Německu (muž s kravatou), vlevo spoluautor projektu David Železný

Slavnostní vernisáž uvedl Tomáš Podivínský, velvyslanec České republiky v Německu (muž s kravatou), vlevo spoluautor projektu David Železný

Netradiční živou dekorací vernisáže se stal Amazoňan oranžovokřídlý, mluvící papoušek jménem Amigo Členitý výstavní prostor Centra umění a designu SMETANA Q umožnil všem prohlédnout si díla pěkně zblízka Nadějní tvůrci vystavených děl z Prahy i Berlína na vernisáži pochopitelně nechyběli. Na snímku úplně vpravo spoluautor projektu Tomáš Zapletal Kurátor výstavy Jiří Černický se při koncipování výstavy zaměřil především na mladé autory klasické malby Zahájení výstavy se skromným odhadem zúčastnilo na 250 hostů. Kromě přehlídky současného umění ocenili rovněž novou tvář interiéru

V pátek 24. února byla slavnostně zahájena výstava JUNGE PRAGER, JUNGE BERLINER v pražském Centru umění a designu SMETANA Q.

Na úvod vernisáže velvyslanec České republiky v Německu Tomáš Podivínský vyzdvihl důležitost udržování těsných kulturních vztahů v unikátním středoevropském regionu, který po staletí utvářel český, německý i židovský prvek.

Tato výstava současně zahájila činnost nového Centra umění a designu SMETANA Q, které vzniklo v objektu na pražském Smetanově nábřeží, jenž byl v roce 2013 poničený výbuchem plynu. V prostorách, které jsou po náročné rekonstrukci samy o sobě uměleckým dílem, se představuje dvacet autorů do 35 let, rovným dílem z Prahy a z Berlína. Dohromady je k vidění na padesát pláten.

Kurátor výstavy Jiří Černický, vedoucí katedry malby pražské UMPRUM, k originálnímu pojetí uvedl: "Chtěl jsem současné mladé umění ukázat v kontrastu se salonním uspořádáním interiéru, který dokresluje biedermeierovský nábytek a obří kytice." Netradiční živou "dekorací" vernisáže se stal také Amazoňan oranžovokřídlý, mluvící papoušek jménem Amigo.

"Přestože je dnes Berlín považován za jednu z nejdůležitějších metropolí současného umění, tato výstava jasně ukazuje, že díla mladých českých tvůrců v takové konkurenci spolehlivě obstojí," zdůraznil jeden z autorů projektu, David Železný z galerie Cermak Eisenkraft. Spoluautor projektu Tomáš Zapletal dodal: "Přeji všem mladým umělcům, aby se jim dobře tvořilo, a jejich díla ocenili nejen umělečtí kritici, ale také se prodávala stejně dobře jako housky na krámě."

Výstava JUNGE PRAGER, JUNGE BERLINER potrvá v Centru umění a designu SMETANA Q do 31. března 2017 a následně se přesune do Českého centra v Berlíně. Je přístupná veřejnosti každý den kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Bližší informace: Karla Železná, tel.: 602 682 661, e-mail: karla.zelezna@gmail.com, www.cermakeisenkraft.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-Německo-výtvarné-Galerie Cermak Eisenkraft

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.