Pracovní klima je důležité - AirJobs

Na první pohled se může zdát, že to nejdůležitější při výběru nebo změně práce jsou platové podmínky, různé benefity, pracovní doba nebo dopravní dostupnost. Teprve po čase se ukáže, že dalším důležitým faktorem je pracovní klima. Možná jste ve firmě, kde máte skvělý kolektiv, ale myslíte si, že šéf vám nedává dostatečné finanční ohodnocení, tak se rozhodnete odejít. Jenže nastoupíte do firmy, kde sice máte vyšší plat, ale na pracovišti panuje napjatá atmosféra, každý čeká na vaši chybu, aby ji mohl nahlásit šéfovi a ten patří mezi choleriky... Co je potom více? Peníze nebo pohodová atmosféra?

Hned několik sociologických průzkumů dokazuje, že pracovní klima je velmi důležité. Někteří lidé setrvávají na pracovním místě jenom proto, že jsou zkrátka v dobrém kolektivu, který by neměnili. Jiní naopak zaměstnání opouštějí jen kvůli špatným mezilidským vztahům. Jak utužovat kolektiv? Asi všemi oblíbené jsou teambuildingové akce, ty se ovšem konají jednou, maximálně dvakrát do roka. Dalšími důležitými znaky dobrého kolektivu jsou vzájemná komunikace, společné koníčky, spolupráce, spolehlivost, naslouchání a soudržnost. I když se to nezdá, tak i v tomto případě platí pravidlo – jaký šéf, takový tým. Na šéfovi totiž velmi záleží, jakou šíří energii, jaké si k sobě do týmu vybere lidi a podle jakého klíče je vlastně vybírá. Existují totiž šéfové, kteří si potrpí mít v kolektivu podlézače, donašeče nebo šplhouny. Jiní šéfové naopak dávají přednost mladým lidem, další starším lidem a někteří dokonce vybírají zaměstnance podle povahových rysů či koníčků, protože jim záleží, aby si s ostatními pracovníky měli o čem povídat, aby zkrátka dobře „zapadli“.

Pokud se vám nelíbí pracovní klima na vašem současném pracovišti, není nic jednoduššího, než si začít hledat jinou práci. Postupně se podívejte na pracovní portály, rozešlete životopisy, vytvořete si vlastní pracovní profil, přihlaste se k odběru pracovních nabídek a vybírejte... Určitě se brzy objeví pracovní nabídka, která by vás mohla zajímat. Jakmile nastoupíte na nové pracovní místo a přijdete poprvé mezi nové kolegy, mějte na paměti, že nejdůležitější je první dojem. První dojem můžete vyvolat pouze jednou, tudíž ho nesmíte podcenit. Přijďte s úsměvem a dobrou náladou. Nedejte na sobě znát, že máte trošku ostych nebo obavy. V žádném případě prvních několik dnů nikoho nekritizujte, nepodsouvejte nějaké své zlepšováky nebo nepoužívejte otřepanou frázi: u nás v práci jste to dělali tak či onak. Tímto přístupem si už předem můžete udělat nepřátele. Zároveň nikomu nepodlézejte, ale když něco nevíte, nebojte se zeptat. Nemluvte hned o svém soukromí a dětech, nevyřizujte si soukromé telefonáty na pracovišti a hlavně nepomlouvejte minulého zaměstnavatele. Nástup do nového zaměstnání a vklouznutí do nového kolektivu nejsou vždy jednoduché, ale pokud se to podaří, hned je život pozitivnější a motivace k práci mnohem větší, než v práci, kde se dusnou atmosférou nedalo ani dýchat. Pracovní klima zkrátka dělá hodně!

Kontakt:

AirJobs Nová Generace

Personal ONE s.r.o.

Pod Krejcárkem 975/2, Praha 3, 130 00

Tel.: 230 230 230 | 800 725 725

www.airjobs.cz

e-mail: info@airjobs.cz

Klíčová slova ČR-práce-internet-Airjobs.cz

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.