České ručičky ocenily 22 nejlepších učňů

Na brněnském výstavišti proběhl Galavečer sedmého ročníku přehlídky České ručičky. Svojí účastí podpořil Přehlídku předseda vlády Bohuslav Sobotka spolu s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem. Z jejich rukou převzalo 22 žáků učňovských oborů zlatou plaketu Českých ručiček a čestné uznání.

Přehlídka České ručičky vybrala v letošním roce 22 vítězů celorepublikových finále soutěží odborných dovedností, a to v oborech zahradník/zahradnice, kosmetička, kadeřník/kadeřnice, kuchař/kuchařka, číšník/servírka, cukrář/cukrářka, automechanik, autolakýrník, karosář, mechanik-seřizovač, obráběč kovů, zámečník, elektrikář-slaboproud, elektrikář-silnoproud, instalatér, klempíř, pokrývač, tesař, mechanik plynových zařízení, kominík, lesní mechanizátor a opravář zemědělských strojů.

Přehlídku vyhlašuje Jihomoravský kraj společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem práce a sociálních věcí a Hospodářskou komorou ČR. Organizuje ji Střední škola stavebních řemesel Brno – Bosonohy. Podporuje ji Svaz průmyslu a obchodu - organizátor kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání a z firem například První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s., společnost Dynasit CZ s.r.o., Diametral spol. s.r.o., ale také časopis Atlas školství. Mediálním partnerem je rádio Beat a Kiss Hády. Galavečerem, jehož tématem byla řemesla a pohádky provázel Jan Čenský a Ivana Andrlová. Již tradičně byl galavečer zahájen státní hymnou České republiky v podání ZUŠ Blansko – dětského orchestru Teammus a pěveckého sboru Kapky a kapičky. Po úvodní osobní zdravici prezidenta České republiky Miloše Zemana, která zazněla z úst radního Jihomoravského kraje Jiřího Jandy, se ujal slova hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a přivítal i předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Oba ve svých projevech vyjádřili podporu nejen Přehlídce České ručičky, ale také učňovskému školství a zdůraznili potřebu rozvíjet technické vzdělávání. Michal Hašek zdůraznil, dostatek kvalifikovaných řemeslníků je nepostradatelný pro chod ekonomiky.

„Podpora učňovských oborů u nás dostala v minulých letech konkrétní podobu. Učni vybraných učebních oborů mohou již šestým rokem získat prospěchová stipendia. Obory, které jsou touto stipendijní politikou kraje podpořeny, jsme vybírali po konzultaci s úřady práce. Jak ukazují statistiky, jde o jeden z pobídkových faktorů při rozhodování o tom, na kterou školu podat přihlášku,“ řekl hejtman.

Celým galavečerem zněly pohádkové písně v podání ZUŠ Blansko, cimbálové kapely Midnight Coffee Session a do programu přispěl i Komediomat.

Sedmý ročník Přehlídky České ručičky ocenil kromě 22 vítězů celorepublikových finále soutěží odborných dovedností také 3 vítěze z let minulých – kadeřnici Kristýnu Citterbardovou, automechanika Františka Krátkého a klempíře Radka Bojanovského.

Přehlídka neopomíná také důležitou práci pedagogů, kteří jsou jedněmi z nejdůležitějších na cestě mladých učňů k potřebnému vzdělání a jejich motivaci. Z rukou Bohuslava Sobotky předsedy vlády České republiky, Michala Haška předsedy Asociace krajů České republiky a hejtmana a Josefa Hypra ředitele Střední školy stavebních řemesel Brno – Bosonohy a místopředsedy organizačního výboru Českých ručiček, převzali ocenění také Zdeněk Andrýs ze Střední průmyslové školy, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hradec Králové, Ing. Vladislav Košťál ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hradec Králové a Pavel Rubeš, který se aktuálně po své dlouholeté kariéře věnuje vývoji v oblasti zahradnictví.

Po závěrečném slovu radního Jihomoravského kraje Jiřího Jandy, zazpívali moderátoři svoji pohádkovou píseň Dělání.

Seznam oceněných laureátů:

Nikola Špičáková, Střední škola potravinářská a služeb Brno – kadeřnice

Daniela Čabanová, SŠSaP, Ostrava-Poruba – kosmetička

Diana Dvořáková, Hotelová škola Bohemia s.r.o., Chrudim – servírka

Denisa Tomanová, Středisko praktického vyučování hotelu Inter.Continental s.r.o. – cukrářka

Josef Pech, Střední škola obchodu, služeb a řemesel a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Tábor – kuchař

Martin Hrbáč, Střední odborné učiliště Uherský Brod – instalatér

Michal Moučka, Integrovaná střední škola Moravská Třebová- klempíř

Jan Motáň, Střední škola stavebních řemesel Brno - Bosonohy – plynař

Jakub Mitáš, Střední škola stavebních řemesel Brno - Bosonohy – pokrývač

Marcel Hoffman, Střední škola řemeslná, Jaroměř – tesař Jiří Hrubý, Střední odborné učiliště plynárenská, Pardubice – kominík

Libor Pavlík, SOŠSE Velešín - Mechanik - seřizovač Petr Šimečka, SŠE Ostrava- elektro slaboproud

Michal Procházka, SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové - elektro silnoproud

Michal Michalec, SPŠ a OA Uherský Brod – zámečník Tomáš Lorenc, VOŠ a SŠ Varnsdorf- obráběč kovů

Jakub Nosek, ISŠ Vysoké nad Jizerou – Autolakýrník

Dominik Košek, ISŠ Vysoké nad Jizerou – Automechanik

Jakub Skrott, VOŠ a SŠ automobilní, Zábřeh – Karosář

Miroslav Kryzan, VOŠL a SLŠ Písek - lesní mechanizátor

Tomáš Hakl, Střední škola zahradnická, Kopidlno – zahradník

Tomáš Jančo, Střední odborná škola Bruntál, opravář zemědělských strojů

Klíčová slova ČR-vzdělání-lidé

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.