A. W.: Jediný původní český sýr si zaslouží své muzeum

V Lošticích najdete nejen výrobnu Olomouckých tvarůžků, nachází se zde i muzeum tohoto typicky českého sýru. Muzeum významně přispívá k jeho popularizaci.

V roce 1994 bylo v místě původní výrobny otevřeno Muzeum Olomouckých tvarůžků. "Umístění uvnitř výrobního závodu však omezovalo jeho rozvoj. Proto bylo rozhodnuto vybudovat zcela nové muzeum, jehož výstavba započala v roce 2013," říká Karel Hlaváček, jeden z jednatelů firmy A. W. spol. s r. o., která v hanáckých Lošticích Olomoucké tvarůžky vyrábí. Nové Muzeum Olomouckých tvarůžků bylo slavnostně otevřeno 26. června 2014. Ukazuje v moderně pojatých expozicích průřez historií Olomouckých tvarůžků od nejstarších pramenů až do současnosti. Všechny exponáty mají popisky v českém jazyce, v každé místnosti je možno načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici také v němčině a angličtině. Pro cizojazyčné návštěvníky jsou v současné době k dispozici tištěné texty v angličtině a němčině, vysvětluje Hlaváček.

Každý si najde to své

Expozice muzea je pojata jako jeden velký příběh, který vypráví o historii Olomouckých tvarůžků a rodu Wesselsů. Po vstupu se návštěvníci nejdříve dozvědí o prvních zmínkách o výrobě, dále pak mají možnost sledovat linii výroby od zpracování tvarohu, formování a koupání tvarůžků, až po jejich balení včetně funkční stloukačky na bedničky.

"Příběh je zajímavý také tím, že ukazuje dobu, kdy se ruční výroba měnila na strojovou, se kterou začal právě zeť Aloise Wesselse - Karel Pivný," říká Hlaváček a dále uvádí: "V druhém poschodí se nachází dobová pracovna Pivného." Návštěvníci mají také možnost zhlédnout filmy o výrobě a historii Olomouckých tvarůžků. Druhé poschodí nabízí i rekapitulaci historie výroby Olomouckých tvarůžků v Lošticích na časové ose. Ta končí dobou socializace a současnou výrobou. "Té je pak věnována samostatná místnost, ze které se dostanete do galerie fotografií ukazující proměny závodu od restituce v roce 1990 až po současnost," dodává Hlaváček. Součástí muzea je i malý dvůr, kde se během roku konají různé doprovodné akce, například výstavy či koncerty. Doba prohlídky trvá dle individuálního zájmu cca jednu hodinu. Muzeum je bezbariérové.

Copyright (c) 2015 RETEL GROUP s.r.o.

Kontakt:

A. W. spol. s r. o.

Palackého 4

798 83 Loštice

Tel.: 583 401 211

E-mail: awlostice@tvaruzky.cz

Web: http://www.tvaruzky.cz/

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-muzea-potraviny-A. W.-Retel.cz

Oblast
Olomoucký (ol)

Kategorie
Potraviny, gastronomie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.