Světová léčba sítnice poprvé v Česku, pacient byl až z Kanady

Lékaři v Česku provedli unikátní zákrok, který představuje obrovský pokrok v oční medicíně. Nová léčba je nadějí pro pacienty, které mohl donedávna zachránit před oslepnutím jen chirurgický zákrok. Prvním pacientem se stal Kanaďan, který přijel do Brna speciálně kvůli tomuto zákroku.

Pacient trpěl onemocněním sítnice, které se projevuje zkresleným nebo zhoršeným viděním. Takzvaná vireomakulární trakce postihuje převážně starší lidi. Komplikuje běžné denní činnosti jako řízení auta, čtení či rozeznávání obličejů. Může vést i k prasknutí a nevratnému poškození sítnice.

Nová biologická metoda má budoucnost

Lékaři brněnské oční kliniky NeoVize jako první v Česku a Slovensku provedli aplikaci okriplazminu. Plazmin si lidské tělo vytváří samo, pokud je ho nedostatek, nově lze enzym pacientovi podat injekčně přímo do sklivce. Podání enzymu okriplazminu má z pohledu očních chirurgů obrovskou budoucnost. Nebolí, trvá okamžik a pomáhá zabránit poškození sítnice, což může končit i slepotou.

V České republice by se ročně mohlo jednat až o 200 pacientů ročně, kterým by léčba mohla pomoci. "Tato metodika se již používá v USA nebo třeba v Německu, u nás se ale jedná o zcela první aplikaci,“ popisuje jedinečnost zákroku primářka brněnské oční kliniky, MUDr. Věra Kalandrová.

Operace trvá okamžik, přesto s časem o závod

Aplikace trvá jen malou chvíli, celý zákrok pak přibližně pět minu, z toho injekční podání enzymu zabere zhruba 10 vteřin. Nutné je však věnovat speciální péči účinné látce, která je dodávána ze zahraničí. Podléhá přísným pravidlům pro logistiku, také na sále je důležité efektivně pracovat s časem, aby okriplazmin zůstal účinný.

První aplikace proběhla zcela bez komplikací, samotný zákrok i s přípravou trval asi jen patnáct minut a hned další den mohl pacient odcestovat. Z medicínského hlediska jde o velký pokrok. „Během aplikace léčíme vážný stav ohrožení sítnice pomocí enzymů, které jsou našemu tělu vlastní. Pokud diagnostikujeme a vybereme pacienta, můžeme u něj snížit či dokonce úplně odstranit riziko následné operace,“ prozradil MUDr. Radovan Piovarči, který vedl česko-slovenský lékařský tým na operačním sále.

Co je to vitreomakulární trakce?

Sklivec, výplň oční bulvy, se s věkem postupně smršťuje a odděluje se od sítnice. Někdy se ale může stát, že se sklivec od sítnice v místě žluté skvrny zcela neoddělí, vtahuje ji dovnitř a postupně ji deformuje. Toto onemocnění s názvem vitreomakulární trakce se projevuje zkresleným nebo zhoršeným viděním. V Evropě tímto onemocněním trpí statisíce lidí, převážně seniorů.

www.neovize.cz

Kontakt:

Vlaďka Svobodová

e-mail: vladka.svobodova@guideline.cz

tel.: 604 232 523

Klíčová slova ČR-zdraví-firmy-Guideline

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.