Nejlepší učni byli oceněni zlatem

Na brněnském výstavišti proběhl galavečer VI. ročníku přehlídky učňovských oborů - České ručičky. Do Brna se sjeli vítězové celorepublikových finále soutěží odborných dovedností zařazených do VI. ročníku přehlídky České ručičky, a to v oborech zahradník/zahradnice, kosmetička, kadeřník/kadeřnice, kuchař/kuchařka, číšník/servírka, cukrář/cukrářka, automechanik, autolakýrník, karosář, mechanik-seřizovač, obráběč kovů, zámečník, elektrikář-slaboproud, elektrikář-silnoproud, instalatér, klempíř, pokrývač, tesař, mechanik plynových zařízení, lesní mechanizátor, opravář zemědělských strojů a letos poprvé grafik.

Přehlídku vyhlašuje Jihomoravský kraj společně s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstvem zemědělství, ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem práce a sociálních věcí, CzechInvestem, Svazem českých a moravských výrobních družstev, Hospodářskou komorou ČR. Organizuje Střední škola stavebních řemesel Brno - Bosonohy, z firem podporují například První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s., Jana Večerková - VEST Zlín a restaurace Palazzo.

Uvedená přehlídka má v ČR velké zázemí a navazuje na dlouholeté tradice více než 90 typů soutěží v nejrůznějších řemeslných oborech, z nichž mnohé se konají i s mezinárodní účastí. České ručičky si tak již šestým rokem kladou za cíl zatraktivnit učňovské vzdělávání, které se dlouhodobě potýká s klesajícím zájmem o studium.

Každoročně jsou kromě učňů oceňováni i pedagogové, kteří se významně zasloužili nejen o vzdělávání, ale i ideu Českých ručiček. V letošním roce to byl Mgr. Arnoš Drbušek, Josef Horký a Ing. Václav Pospíšil.

Kromě těchto pedagogů letos obdržel zvláštní cenu také akademický malíř František Hanáček, jehož ruce ztvárnily perokresbu čestného uznání, které laureáti dostávají společně se zlatou plaketou Českých ručiček a z jehož dílny pocházejí obrazy, kterými jsou oceňovaní pedagogičtí pracovníci obdarováni.

Po loňském úspěchu se odměňovali laureáti z předchozích ročníků, kteří se ve své profesní kariéře posunují a tím jsou příkladem pro ostatní. Přijela Simona Čápková, která se vyučila kosmetičkou a nyní se po zahraniční zkušenosti věnuje vizážistice. Miroslav Slaný, jenž se po vyučení pokrývačem dále věnuje oboru a pracuje ve své vlastní firmě, a nakonec Jan Lec - automechanik, nyní zámečník. Cenu jim předal Milan Urbánek, který stejně jako oni začínal svojí kariéru výučním listem z brněnské školy a v průběhu své kariéry vařil v předních evropských restauracích. Nyní je šéfkuchařem restaurace Pallazo v Brně.

Tématem galavečera VI. ročníku byla svatba a láska jako taková. Kromě již tradičního zahájení hymnou České republiky v podání kapely Fčeličky byla přečtena osobní zdravice prezidenta České republiky Miloše Zemana z úst radního Jihomoravského kraje Mgr. Jiřího Jandy. Úvodního slova se ujal Ing. Stranislav Juránek, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje. Zazněla i "rapová" hymna Českých ručiček, která vznikla v loňském roce a kterou provázely záběry ze soutěží celého ročníku. Zahrála slovenská kapela Hrdza a zatančili CreDance. V závěru nesměla chybět píseň Dělání od Jaroslava Uhlíře.

Můžeme tedy o galavečeru říci, že bylo něco starého, něco nového, něco půjčeného a modré je nakonec logo Českých ručiček. Láska k řemeslu je přece na celý život.

"Největší odměnou nám je, když vidíme na facebookových zdích příspěvky jednotlivých učňů, kde se oceněním pochlubí a jsou na sebe pyšní," dodává organizační tým Českých ručiček.

Kontakt:

Zuzana Prokešová, e-mail: info@alkomczech.com

Klíčová slova ČR-školy-učni-firmy-Alkom

Oblast
Jihomoravský (bn)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.