Upozornění na zvýšené nebezpečí PHISHINGu a podvodných emailů

Sdružení pro platební karty vydává tiskovou zprávu o intenzivnějším výskytu karetních podvodů způsobených tzv. phishingem. V poslední dnech byly zaznamenány především útoky, jejichž scénáře jsou popsány níže:

Scénář Facebook

Uživatel FB je osloven svým „přítelem“ se žádostí o půjčku malého finančního obnosu (důvody jsou různé). Tato „půjčka“ má být poskytnuta prostřednictvím platební karty. V textu je poskytnut link, který uživatele přesměruje na stránky, kde se mají zadat data o platební kartě pro provedení „půjčky“. Jakmile uživatel tyto údaje vyplní, pachatel získává všechna data potřebná k transakcím přes internet a následují podvodné transakce s takto odcizenou PK.

Scénář Hráč

Pachatelé inzerují na stránkách sázkových společností (NAPŘ. SYNOTTIP, FORTUNA, BWIN) možnost získat finanční bonus v případě zaregistrování platební karty. Dále je přiložen link na stránky, kde je možné PK „zaregistrovat“. Pokud držitel PK požadované údaje vyplní, nezískává žádný bonus a jeho PK je ve velmi krátkém čase zneužita na internetu.

Sdružení pro bankovní karty důrazně doporučuje na takovéto výzvy nereagovat. Podobných scénářů může existovat více. V případě, že jste data o své PK odeslali, bezodkladně kontaktujte svoji vydavatelskou banku a tuto platební kartu zablokujte.

Kontakt pro média:

Roman Kotlán

výkonný ředitel SBK

m: 604727501

e: roman.kotlan@bankovnikarty.cz

Zdeněk Dočkal

předseda Bezpečnostního výboru SBK

e: zdenek_dockal@kb.cz

Sdružení pro bankovní karty - SBK

Vodičkova 28

110 00 Praha 1

http://www.bankovnikarty.cz

Klíčová slova ČR-finance-internet-banky-kriminalita

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Finance, ekonomika
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.