Soutěž veřejných sbírek na opravy památek vstupuje do finále. Zapojte se také.

Miaow Miaow WM, CC0

Miaow Miaow WM, CC0

Ještě do 20. května je možné on-line hlasovat pro některou z veřejných sbírek na obnovu památek z celé České republiky v soutěži s příznačným názvem MÁME VYBRÁNO. Součástí celého projektu je kromě zmiňované soutěže také konference o financování kulturního dědictví. Ta se uskuteční v dominikánském klášteře v Praze a pomáhá hledat finanční zdroje na obnovu památek z jiných než dotačních zdrojů.

"Cílem soutěže MÁME VYBRÁNO je představovat konkrétní památky a další historické objekty ze všech regionů České republiky, na jejichž obnovu nebo výstavbu je vyhlášena veřejná sbírka, a oceňovat nejúspěšnější vyhlašovatele a projekty. O vítězství v jedné ze tří kategorií Cena veřejnosti soutěží 118 veřejných sbírek a hlasovat je možné na stránkách http://www.mamevybrano.cz až do 20. května 2014. Deset sbírek s největším počtem hlasů získá letos celkem 100 tisíc korun na záchranu konkrétních památek,“ vysvětluje Aleš Kozák, ředitel Institutu pro památky a kulturu, který soutěž pořádá.

Součástí projektu je také konference o financování památek, jejímž cílem je informovat majitele a správce památek o dostupných možnostech financování obnovy kulturního dědictví nejenom z dotačních nebo grantových zdrojů. Na konferenci jsou proto zváni majitelé a správci památek z řad soukromých osob, zástupců obcí, státních institucí, církví a všichni, kdo chtějí načerpat inspiraci a sdílet své zkušenosti s ostatními.

Program celodenního setkání je rozdělen do dvou částí. Dopolední blok nabízí samostatné přednášky, odpolední pak panelové diskuze. "Na konferenci jsme pozvali lidi, kteří již realizovali nebo realizují úspěšné projekty a rádi se o své zkušenosti podělí s ostatními. Z programu lze jmenovat třeba aktuální veřejnou sbírku na chatu Libušín, kterou představí ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš, nebo projekt Adopce významných pražských hrobů, jejímž autorem je ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. Za zmínku stojí také slovenská iniciativa na vybudování kulturního prostoru v Nové synagoze - Kunsthalle Žilina, ale i řada dalších," komentuje setkání Aleš Kozák.

Aktuální informace o konferenci a soutěži včetně možnosti registrace a on-line hlasování najdou zájemci na stránkách http:// www.mamevybrano.cz .Hlavním mediálním partnerem projektu je Český rozhlas.

Kontakt:

ředitel Institutu pro památky a kulturu, o.p.s.: Ing. Aleš Kozák - ales.kozak@instituteu.cz

tel. 732 533 033

http://www.mamevybrano.cz

http://www.instituteu.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-památky-Institut pro památky a kulturu

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.