Vyhlášení soutěže o novinářskou cenu "Writing for CEE 2014"

APA a UniCredit Bank Austria vyzývají novináře z celé Evropy, aby zaslali své příspěvky - finanční odměna je v hodnotě 5 000 eur

Rakouská tisková agentura APA - Austria Press Agency a společnost UniCredit Bank Austria tento rok už po jedenácté vyzývají novináře, aby soutěžili o mezinárodní novinářskou cenu "Writing for CEE". Novináři z celé Evropy mohou zasílat své příspěvky - články týkající se střední a východní Evropy nebo články relevantní pro tento region. Finanční odměna je v hodnotě 5 000 eur.

Uzávěrka přihlašování příspěvků je dne 31. července 2014, přičemž dané příspěvky musely být publikované v období od 1. srpna 2013 do 31. července 2014. Přepisy rozhlasových a televizních vysílání, stejně jako články publikované online jsou rovněž vítané. Vítěze ceny vybere mezinárodní porota a cena bude udělená příspěvkům, které podporují vzájemné porozumění a pomáhají překonávat hranice a předsudky. Cílem soutěže "Writing for CEE" je podpořit evropskou integraci prostřednictvím žurnalistiky vysoké kvality.

Jméno vítěze bude oznámeno a cena odevzdána na slavnostním gala, které se bude konat ve Vídni v listopadu. Deset nejlepších autorů dostane možnost pro publikování svých článků prostřednictvím webové stránky www.apa.at/cee-award.

Novinářská cena vznikla v roce 2004, když se deset států střední a východní Evropy připojilo k Evropské unii, a do dnešního dne byla udělená desetkrát. Vítězem prvního ročníku byl český novinář Luboš Palata (2004). Mezi dalšími vítězi tohoto ocenění patří bulharská spisovatelka Diana Ivanova (2005), bosenský novinář Šefik Dautbegović (2006), rakouský spisovatel Martin Leidenfrost (2007), původem řecká novinářka Anna Koktsidou, která vyrostla v Německu (2008), rakouský investigativní novinář a spisovatel Florian Klenk (2009), původem bosenská autorka Azra Nuhefendic žijící v Itálii (2010), slovinská novinářka a fotografka Meta Krese (2011) a český novinář Martin Ehl (2012). Minulý rok tuto cenu vyhráli francouzští novináři Laurent Geslin a Sebastien Gobert za jejich zprávu z hranice Ukrajiny s EU.

Každý rok přednese významná osobnost projev na slavnostním předání této ceny. Čestnými hosty byli v minulosti Jiří Dienstbier, aktivista československého disidentského hnutí Charta 77 a později český ministr zahraničí, první prezident Slovinska Milan Kučan, východoněmecká bojovníčka za občanská práva Bärbel Bohley, bývalý německý ministr zahraničních věcí Hans-Dietrich Genscher a bývalý vysoký představitel mezinárodního společenstva v Bosně a Hercegovině Wolfgang Petritsch. Na této události hovořil český spisovatel a aktivista za občanská práva Pavel Kohout a také bývalý polský disident a aktivista hnutí Solidarność Adam Michnik.

Mezi členy poroty, která se střetává v různém složení, patří kromě loňských vítězů Laurenta Geslina a Sebastiena Goberta také český odborník na komunikaci Milan Šmíd, slovenský publicista Michael Berko, PR konzultantka Ildiko Füredi-Kolarik, polští novináři Igor Janke a Paweł Bravo, maďarská rozhlasová žurnalistka Julia Varadi, bulharská autorka Janina Dragostinova, rakouská žurnalistka Cornelia Vospernik, tiskový mluvčí UniCredit Bank Austria pro SVE Tiemon Kiesenhofer a předseda poroty, zástupkyně redaktora pro zahraniční politiku v agentuře APA Alexandra Demcisin.

Příspěvky musí být předloženy v původním jazyce, spolu s překladem do anglického jazyka a životopisem autora. Překlady do německého jazyka jsou vítané, avšak nepovinné. Další informace a přihlášky jsou k dispozici online na adrese www.apa.at/cee-award.

Kontakt:

Petra Haller

Zástupkyně ředitele odd. marketingu a komunikace

APA - Austria Press Agency

Tel.: +43 (0)1/36060-5710

petra.haller@apa.at

Tiemon Kiesenhofer

Tiskový mluvčí divize pro střední a východní Evropu

UniCredit Bank Austria

Tel.: +43 (0)5 05 05 - 56036

tiemon.kiesenhofer@unicreditgroup.at

Klíčová slova Rakousko-ČR-média-život-literatura-Austrian Press Agency

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.