BIM jako výzva, BIM jako vize pro české stavebnictví

Proč českému stavebnictví chybí dlouhodobá vize a koncepce? Proč je ve vyspělých zemích u veřejných zakázek BIM zaváděn povinně?

Podaří se metodiku informačního modelu budovy označovanou zkratkou BIM prosadit jako součást dlouhodobé vize našeho stavebnictví?

Nedostatečná informační hodnota projektové dokumentace, plýtvání stavebními materiály, vícepráce jak na úrovni projektu, tak během výstavby samotné, v neposlední řadě pak vysoká uhlíková stopa většiny donedávna realizovaných staveb, to je výčet zásadních problémů stavebnictví celosvětově. Je také pravda, že některé problémy si společnost uvědomuje již delší dobu a přemýšlí o jejich řešeních. Jedním z řešení, jak změnit nepříznivá fakta, by mohlo být i zavedení nové metodiky práce na principu informačního modelu budovy, která se skrývá za zkratkou BIM (Building Information Modeling).

BIM: Projekce - Výstavba - Správa

Na výroční konferenci BIM DAY 2013 se představí přední zahraniční i domácí odborníci na problematiku zavádění metodiky BIM do stavební praxe. Hodnota informací roste s časem, i proto je jednou z hlavních myšlenek metodiky BIM práce s informace beze ztráty dat po celou dobu životnosti stavby. Od jejího návrhu, přes vyprojektování, výstavbu až po její správu.

BIM doma i ve světě

V první části programu se představí členové CzBIM se svými pilotními projekty, na kterých ukážou své první zkušenosti s metodikou BIM.

Mezi přednášejícími se představí zástupci projekčních ateliérů di5 architekti inženýři, EnergySim, MS Architekti, FADW. Jedna z prvních staveb v ČR vyprojektovaná metodikou BIM je nyní realizovaná firmou SKANSKA v Praze na Smíchově. Prostor bude věnován rovněž problematice výuky BIM, kdy bude prezentován patrně jeden z prvních bakalářských projektů zpracovaných metodikou BIM. V neposlední řadě bude představena činnost Odborné rady pro BIM a především její první pracovní skupiny pro BIM & Standardy a Legislativu.

V druhé části konference se představí zahraniční hosté, odborníci na zavádění BIM. Mezi hlavními řečníky se tak objeví architekt Ben Wallbank - BIM konzultant ze společnosti Smart BIM Solutions, Richard Vertigan ze společnosti 4Project, oba z Velké Británie. Mezi zahraničními řečníky se rovněž objeví Lutz Bettels ze společnosti Bentley Systems a zástupce německé sekce mezinárodní aliance BuildingSMART. Nebude chybět ani přednáška Marka Boutena z firmy Data Design System z Nizozemí, specialisty na BIM projektování technických zařízení budov. BIM z pohledu správce budov představí zástupci maďarské firmy vintoCON András Szigeti a Peter Tuczai. Bohatý výčet zahraničních řečníků uzavírají Leif Granholm zástupce finské společnosti Tekla a profesor Stephen Lockley z univerzity Northumbria z Velké Británie.

Přijďte diskutovat o budoucnosti metodiky BIM

- Proč BIM není součástí standardů výkonů a činností autorizovaných osob?

- Proč BIM není (prozatím) součástí českých (lokalizovaných) norem?

- Proč BIM není součástí zákona o zadávání veřejných zakázek?

Konference BIM DAY 2013 se uskuteční ve čtvrtek 31. října 2013 od 9:00 do 18:00 hodin v Ballingově sále v budově Národní technické knihovny v Praze. Podrobné informace o konferenci s kompletním programem naleznete na stránkách www.BIMDAY.cz. Organizátory konference jsou Odborná rada pro BIM a Výzkumné centrum AdMaS.

Kontakt:

Ing. arch. Marika Hrdinová

Odborná rada pro BIM

e-mail: hrdinova@czbim.org

tel: +420 775 600 925

Informace pro novináře:

http://bimday.pressdoc.com

ČTK ke zprávě vydává fotografie, které jsou k dispozici ve Fotobance ČTK na adrese http://multimedia.ctk.cz/cs/foto/hledani?sendFlag=1&q=protext&name=1&lang=none&service%5B%5D=1&service%5B%5D=2&service%5B%5D=3&service%5B%5D=4&service%5 B%5D=5&service%5B%5D=6 a na webu Protextu http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-stavby-Odborná rada pro BIM

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.