V Praze začíná festival Mladé talenty Ruska

Ve dnech 5. - 10. září se v Praze uskuteční první mezinárodní dětský festival MLADÉ TALENTY RUSKA, který je jednou z akcí roku 2013 zaměřených na rozvoj kulturní spolupráce mezi Ruskou federací a Českou republikou. Cílem festivalu je upevnění a zlepšení mezinárodních kulturních kontaktů, upozornění na dětskou kulturu a umění Ruska a jejich propagace. Projekt představí nejlepší příklady dětské hudební a divadelní kultury, koncerty klasické hudby a sborového zpěvu, výstavu dětských kreseb a výstavu loutek.

První mezinárodní dětský festival bude oficiálně zahájen 5. září vystoupením dětského sboru Mariinského divadla, jednoho z nejslavnějších operních domů na světě. Mladí umělci jsou budoucími hvězdami ruské i světové scény. Pěvecký sbor pod vedením Dmitrije Ralka se podílel na mnoha divadelních projektech, mimo jiné na premiéře opery Bratři Karamazovi, provedení kantáty Carmina Burana, Mahlerových symfoniích č. 3 a 8, Beethovenově 9. symfonii, nahrávce opery Parsifal pro značku Mariinsky. Koncert "Mistrovská díla světové a ruské duchovní hudby“ se bude konat 5. září v Národním divadle.

Začátek v 19.00 hodin.

(Adresa: Národní 4, Praha 1).

Zvláštní význam dětské tvorby v kulturních vztazích Ruska a České republiky zdůrazňuje přítomnost vysoce postavených činitelů obou zemí na festivalu - náměstkyně ministra kultury Ruské federace Ally Jurevny Manilovové a prvního náměstka ministra kultury České republiky Františka Mikeše, kteří přednesou uvítací projev na hlavní události festivalu - galakoncertu klasické hudby "Z Ruska s láskou“. Koncert se bude konat v kostele sv.Šimona a Judy, kde bude mít pražská veřejnost možnost vychutnat si petěrburskou hudební tradici a vysokou úroveň provedení. Akce se zúčastní zázračné děti, které si svým talentem a mistrovstvím již podmanily mnohé světové scény i poroty na mezinárodních soutěžích a festivalech. Na koncertu zazní nejkrásnější díla Skrjabina, Aljabjeva, Glinky, Rimského-Korsakova, Saint-Saënse, Čajkovského, Janáčka a dalších skladatelů.

Začátek v 19.00 hodin.

(Adresa: Dušní ulice, Praha 1, Staré Město).

Program festivalu zahrnuje také následující akce:

§Představení v nonsensovém žánru Robin Bobin v provedení divadla Loutkový formát, mnohonásobného účastníka ruských i mezinárodních festivalů. Základem tohoto představení jsou rýmovačky, hádanky a říkadla v podání princezen, králů, příšerek, šprýmařů a podivínů. Právě nesmysl (nonsens) vychovává k poezii, originalitě myšlení a svobodě ducha. Speciálně kvůli účasti na festivalu se herci naučili česky. Hra bude zajímat i ty nejmenší diváky, protože každý z nich se bude moci zapojit do interaktivního děje. Představení se koná 8. září v 15.00 a 18.00 hodin na malé scéně divadla MINOR.

(Adresa: Vodičkova 6, 110 00 Praha 1).

§Master class pro děti. 5. září ve 13.00 hodin se koná workshop Vladimira Škljarova v klasickém tanci (baletním mistrovství) pro dětské baletní studio Národního divadla České republiky (Národní 4, Praha 1). Vladimir Škljarov je nejmladším prvním sólistou baletu velkého Mariinského divadla a několikanásobným laureátem mezinárodních cen: Za umění tance Leonida Mjasina (Positano, Itálie, 2008), Spirit of Dance 2008 v kategorii "Vycházející hvězda“ a další. Škljarov, absolvent Akademie ruského baletu A. J. Vaganovové, mistrovsky ovládá dovednosti proslavené ruské baletní školy.

§Master class herectví povede Andrej Šimko, jeden z nejlepších představitelů ruské divadelní školy, herec Ruského státního akademického divadla A. S. Puškina (Alexandrinské divadlo), laureát Carskoselské umělecké ceny, laureát Ruské národní divadelní ceny a festivalu Zlatá maska a Nejvyšší divadelní ceny Sankt Petěrburgu Zlatá rampa, pedagog herectví na Sankt Petěrburské státní akademii divadelního umění a divadelním institutu Škola ruského dramatu. 8. září od 12 do 15 hodin v divadle MINOR.

(Vodičkova 6, 110 00 Praha 1).

§Výstava kreseb žáků výtvarných škol ze Sankt Petěrburgu „Rusko očima dětí“ bude k vidění od 3. do 10. září na piazzettě Národního divadla.

(Na piazzettě. Národní 4, Praha 1).

§Unikátní výstava loutek „Petěrburská zlatá sbírka“, opakovaně vystavovanou na různých kulturních akcích, bude možné shlédnout 8. září ve foyeru divadla MINOR.

(Vodičkova 6, 110 00 Praha 1).

První mezinárodní dětský festival Mladé talenty Ruska v Praze je jedinečnou příležitostí seznámit se s nejlepšími ukázkami hudební, divadelní a umělecké kultury Ruska. Autoři a umělci jsou budoucností světových operních, koncertních a divadelních scén, vernisáží a výstav. Festival je cestou k upevnění a zlepšení již tak vřelých a přátelských vztahů mezi Ruskou federací a Českou republikou. Festival by se měl zařadit mezi významné událostí v životě evropského regionu a přispět k rozvoji dobrých vztahů mezi Ruskem a Českou republikou.

Pořadatel:

Ministerstvo kultury Ruské federace

Produkční společnost Něva-Art

Za podpory:

Ministerstva kultury České republiky

Hlavního města Prahy

Velvyslanectví Ruské federace v České republice

Ruského střediska vědy a kultury v Praze

Generálního konzulátu České republiky v Sankt Petěrburgu

Národního divadla České republiky

Kontakt:

Šárka Bláhová

PRAM Consulting s.r.o.

+ 420 224 913 000

+ 420 734 428 603

sarka.blahova@pram.cz

Klíčová slova ČR-Rusko-kultura-festival-děti-firmy-PRAM Consulting

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.