Jazykové asociace zahájily spolupráci. Jednaly na ministerstvech

České jazykové asociace, AJŠA - Asociace jazykových škol a agentur ČR a ACERT - Asociace certifikovaných jazykových škol, zahájily spolupráci. První společnou aktivitou je jednání na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a na Ministerstvu práce a sociálních věci.

Obě asociace se shodly na cílech, o jejichž dosažení budou usilovat společnými silami.

Spojený tlak obou profesních organizací na cílené subjekty bude mít větší efekt a autoritu - asociace reprezentují většinu trhu, což v současné době znamená téměř 50 jazykových škol.

Společné cíle:

1) Pomaturitní studium: nerušení výhod studentů a posun začátku školního roku pro pomaturitní kurzy

Studentům pomaturitních jazykových škol hrozí, že přijdou o své výhody. Stát se totiž rozhodl změnit vyhlášku, podle které se na žáky jazykových škol pohlíží jako na středoškoláky. Od roku 2013 již za ně stát nebude hradit zdravotní pojištění a nebudou se na ně vztahovat ani jiné sociální výhody.

V České republice funguje 230 institucí, které poskytují pomaturitní jazykové vzdělání.

Podle statistik ministerstva školství nabídku pomaturitních kurzů loni využilo téměř šest tisíc studentů.

Školám pořádajícím pomaturitní kurzy by také pomohlo, kdyby tyto kurzy nemusely začínat již 1. září. Pokud by pro ně platily stejné podmínky jako pro VŠ či VOŠ, měly by možnost oslovit více potenciálních studentů.

AJŠA a ACERT o těchto tématech jednaly na Ministerstvu školství, zatím však bezvýsledně.

2) Uznávání mezinárodních zkoušek namísto maturity z cizího jazyka:

Tato praxe již úspěšně funguje na Slovensku. Studenti, kteří zkoušku již mají, nemusí z cizího jazyka skládat maturitní zkoušku, což jim poskytuje větší prostor ke studiu dalších předmětů. Nadto se státním školám tímto krokem uleví.

3) Osvěta mezi personalisty se zaměřením na kvalitu jazykového vzdělávání, nikoliv pouze na cenu: Tato dlouhodobá aktivita probíhá samostatně na úrovni asociací i jednotlivých JŠ.

Prostor ke spolupráci AJŠA a ACERT je dále v oblasti inspekcí, certifikací a hodnocení kvality členských škol. AJŠA se v současné době nachází v procesu přípravy certifikace.

Toto téma může být předmětem dalšího jednání obou asociací.

AJŠA Asociace jazykových škol a agentur České republiky, o.s.

Hroznová 28

370 01 České Budějovice

http://www.ajsa.cz

Kontakt:

Petr Pasek, tiskový mluvčí

e-mail: petr.pasek@slune.cz, tel.: 777 758 631

Ondřej Kuchař, prezident asociace

e-mail: kuchar@j-c-l.cz, tel.: 608 862 697

Klíčová slova ČR-vzdělání-AJŠA

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.