Auto a moto veteráni z počátku minulého století již popáté v Jičíně 5. - 7. srpna

Večerní jízda Jičínem za svitu acetylenových reflektorů zahájí v pátek 5. srpna již páté setkání strojů vyrobených převážně před první světovou válkou. Akce nese název Loukotě a řemeny v Jičíně.

Naprosto výjimečně je možné se na veteránských soutěžích a přehlídkách setkat se stoji, které mají ve svém rodném listě datum zrození před rokem 1918. Jičínští veteránisté se proto před pěti lety rozhodli uspořádat setkání pro majitele takových strojů včetně jízdy malebným krajem Českého ráje. Je nutné si uvědomit, že jízda s takovým strojem má pramálo společného s cestováním automobilem, jak jsme dnes všichni zvyklí. Příprava takového - mnohdy stoletého - stroje k jízdě, je poměrně náročnou procedurou, zahrnující mnoho úkonů, kontrol a nastavení, které za nás v dnešních automobilech dělá palubní počítač. Loukotě a řemeny však nejsou jen pro automobily. Účastnit se bude více než dvacítka motocyklů, které musí rovněž splňovat limit roku výroby do 1918 nebo mít pohon zadního kola řemenem, pro které tento - jinak striktní limit neplatí.

Protože Jičínští chtěli zajít ještě dále a učinit setkání Loukotě a řemeny skutečně unikátní akcí v rámci celé Evropy, zařadili hned na páteční večer nadcházejícího víkendu jízdu za svitu původního plynového (acetylenového) osvětlení. Startuje se z kempu Rumcajs ve 20:30. Dobové kostýmy posádek pak umocňují atmosféru večerní jízdy, která vyvrcholí příjezdem na Valdštejnovo náměstí v Jičíně krátce po 21. hodině.

Program pokračuje sobotní výstavou vozidel opět na Valdštejnově náměstí v 9:00 - 10:00 hod., odkud se posádky vydají polykat kilometry vedlejších silnic Českého Ráje směrem na zámek v Mnichově Hradišti. Zde budou vozidla v odpoledních hodinách rovněž vystavena. Na nedělní dopoledne je plánována již kratší trasa - do Rovenska v Čechách. Celkově tak bude možné zhlédnout více než 40 strojů, které představují vývoj motorismu v jeho počátcích. Nejstarším přihlášeným strojem je Holley z roku 1895 (USA) což je v postatě ještě motorový kočár. Automobilka Renault bude zastoupena hned 3x, přičemž nejstarší z nich je typ NC z roku 1903. Kromě mnoha dalších nebude pochopitelně chybět Ford T, neboli Tin Lizzie - vůz, kterým Henry Ford postavil Ameriku na kola. Sté narozeniny letos oslaví dva automobily, shodou okolností stejné značky - Hupmobil (USA). Nejstarším motocyklem bude Bradbury (GB) z roku 1913 a vedle dalších, převážně anglických, francouzských a německých strojů také exotický Bilyard King r.v. 1919 z Austrálie.

Bližší informace na:

 www.veteranemceskymrajem.cz

 www.veteran-run.com

 e-mail: vccjicin@seznam.cz

tel. 604 223377

ČTK ke zprávě vydává fotografie, které jsou k dispozici ve Fotobance ČTK na adrese http://multimedia.ctk.cz/cs/foto/hledani?sendFlag=1&q=protext&name=1&lang=none&service%5B%5D=1&service%5B%5D=2&service%5B%5D=3&service%5B%5D=4&service%5 B%5D=5&service%5B%5D=6 a na webu Protextu http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-zábava-automoto-firmy-AMK VCC Jičín

Oblast
Královéhradecký (hk)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.