Agentura APA a Bank Austria zahajuje soutěž pro střední a východní Evropu 2011 o nejlepší novinářský příběh * Novináři z celé Evropy byli vyzváni k předkládání svých prací

Agentura APA - Austria Press Agency, ve spolupráci s Bank Austria, přijímá práce přihlášené do soutěže o prestižní žurnalistickou cenu pro oblast střední a východní Evropy (dále jen „Cena CEE") udělovanou letos už po osmnácté. Tato cena má hodnotu 5 000 Euro a má za cíl povzbudit průzkum Evropy a evropské integrace z novinářského hlediska. Oceňuje zejména práce, které jsou věnovány Evropě a Evropanům, každodennímu životu v evropských zemích a evropskému umění, kultuře nebo životnímu stylu a tak přispívá k prolomení bariér a překonávání předsudků.

Přáním organizátorů je, aby toto ocenění nebylo oceněním Evropské unie, ale spíše „evropskou cenou se zaměřením na střední a východní Evropu”. Přesto však jsou novináři z celé Evropy, například ze severní Evropy a pobaltských států, výslovně zváni, aby i oni přihlásili své práce do soutěže.

Novinářské práce, které byly publikovány v období od 1. srpna 2010 do 31. července 2011, lze přihlásit do 31. července 2011. Přepisy rozhlasových a televizních programů, jakož i online články, jsou rovněž vítány. Vítěz bude oznámen a obdrží cenu na gala večeru, který se bude konat koncem roku 2011 ve Vídni.

Cena CEE za rok 2010 putovala do Bosny, za příběh autorky Azra Nuhefendic. Ta obdržela cenu za příběh s názvem „Vlak“, který popisuje jízdu vlakem z Bělehradu do Sarajeva po opětném otevření železniční trati, která byla mimo provoz od doby bosenské války. Čestným hostem na slavnostním ceremoniálu udělování této ceny byl Pavel Kohout, autor a bývalý disident ČSSR (Charta 77), který nedávno vydal svoji autobiografii Mein tolles Leben mit Hitler, Stalin und Havel (Můj skvělý život s Hitlerem, Stalinem a Havlem).

Seznam předchozích vítězů zahrnuje také jméno českého novináře Luboše Palaty (2004), bulharské autorky Diany Ivanové (2005), bosenského novináře Sefika Dautbegoviče (2006), rakouského autora Martina Leidenfrosta (2007), Anny Koksidou, která se narodila v Řecku a vyrostla v Německu (2008), rakouského investigativního novináře Floriana Klenka (2009 a v loňském roce i jméno Azry Nuhenfendič.

Členy poroty, která se setkává v různém složení, jsou český odborník na komunikaci Milan Šmíd, slovenský publicista Michael Berko, poradce pro komunikaci Ildiko Füredi-Kolarik, slovinský autor Joze Hudeček, polští novináři Igor Janke a Pawel Bravo, bývalý poradce českého prezidenta Jiří Pehe, maďarská rozhlasová novinářka Julia Varadi, bulharská autorka Janina Dragostinová, rakouský tiskový pracovník pro CEE Tiemon Kiesenhofer a předseda poroty, vedoucí zahraniční redakce APA, Ambros Kindel.

Pro přihlášení do soutěže se požaduje zaslání článku v rodném jazyce, jeho překladu do angličtiny a životopisu autora.

Další informace a formulář žádosti jsou uloženy na webové adrese http://www.apa.at/cee-award.

Klíčová slova Rakousko-média-banky-APA Austria Presse Agentur

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.