Novinářská soutěž "Writing for CEE" na rok 2010 vyhlášena * Rakouská tisková agentura APA a Bank Austria - UniCredit Group vás v letošním roce opět vyzývají k zamyšlení nad Evropou.

Již posedmé vyhlašuje Rakouská tisková agentura APA ve spolupráci s Bank Austria - UniCredit Group renomovanou žurnalistickou soutěž "Writing for CEE". Cena pro vítěze, dotovaná částkou 5000 eur si klade za cíl povzbuzovat novinářskou diskusi o otázkách Evropy a evropské integrace. Cena je udělována za příspěvky zabývající se Evropou, životem a každodenní realitou v evropských zemích, evropským uměním, kulturou a životním stylem v jejich jedinečných a rozličných projevech, za příspěvky pomáhající bořit hranice a předsudky.

Vyhlašovatelé kladou důraz na skutečnost, že nejde o cenu týkající se pouze EU, nýbrž o "evropskou cenu, jež věnuje obzvláštní pozornost střední a východní Evropě". Až do 31. července 2010 je možno přihlašovat žurnalistické příspěvky zveřejněné v období od 1. srpna 2009 do 31. července 2010 . Vítány jsou rovněž přepisy rozhlasových, televizních a online příspěvků. Vyhlášení a převzetí ceny jejím laureátem se uskuteční v závěru roku 2010 na slavnostní akci ve Vídni.

Cenu "Writing for CEE" za rok 2009 obdržel Florian Klenk, zástupce šéfredaktora vídeňského městského deníku "Falter". Šestatřicetiletému "investigativnímu žurnalistovi" se tohoto ocenění dostalo za reportáž, která vyšla v denících "Berliner Zeitung" a "Falter", a jež byla jakožto vítězná práce také zveřejněna na webové stránce www.apa.at/cee-award. Příspěvek nazvaný „Život za dráty“ je věnován podmínkám panujícím v jednom z uprchlických táborů na Ukrajině v blízkosti styčného bodu slovenské, maďarské a ukrajinské hranice. Čestným hostem loňského předávacího ceremoniálu byla někdejší východoněmecká aktivistka boje za občanská práva Bärbel Bohleyová.

V porotě zasednou český mediální analytik a vědec Milan Šmíd, slovenský publicista Michael Berko, rakouská konzultantka v oboru komunikací Ildiko Füredi-Kolarik, slovinský dramatik Jože Hudeček, polský žurnalista Igor Janke, bývalý poradce českého prezidenta Jiří Pehe, maďarská rozhlasová publicistka Júlia Váradi, bulharská autorka Janina Dragostinova, tisková mluvčí Bank Austria - UniCredit Group Silvana Lins a ředitel zahraniční politiky v APA Ambros Kindel.

Na seznamu dosavadních držitelů ceny se již nalézají český žurnalista Luboš Palata (2004), bulharská spisovatelka Diana Ivanova (2005), bosenský novinář Šefik Dautbegović (2006) rakouský spisovatel Martin Leidenfrost (2007), rozhlasová žurnalistka Anna Koktsidou (2008), jež narodila v Řecku a vyrostla v Německu, a Florian Klenk (2009).

Přihlášené práce musí obsahovat příspěvek v jazyce originálu, jeho anglický překlad a list s životopisem autora. Informace a formulář přihlášky k účasti v soutěži lze získat na webové stránce www.apa.at/cee-award.

Dotazy a informace:

Petra Haller

Vice Head of Marketing & Communication

APA - Austria Presse Agentur

Tel.: +43 (0)1/36060-5710

E-mail: petra.haller@apa.at

Silvana Lins

International Media Relations

Bank Austria

Tel.: +43 (0)5 05 05 - 56036

E-mail: silvana.lins@unicreditgroup.at

Klíčová slova Rakousko-média-APA - Austria Presse Agentur

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.