Tiskové prohlášení Sdružení akcionářů IPB

20.06.2008, 15:24

Praha 20. června (PROTEXT) - Skončí se čekání na spravedlnost?

V uplynulých dnech uplynulo osm let ode dne, kdy byla za podporyozbrojeného policejního komanda uvalena nucená správa na Investiční apoštovní banku. Aniž by akcionáři IPB mohli dalšího běhu událostízasáhnout, byla banka nuceným správcem za velmi nejasných a podezřelýchokolností, které nejsou dodnes uspokojivě vysvětleny, prodánaČeskoslovenské obchodní bance za 1 Kč.

Tato skutečnost a další kroky, provedené státními orgány, vedly kabsolutnímu znehodnocení akcií IPB. Největší akcionář IPB, japonskáspolečnost Nomura, se dvěma mezinárodními arbitrážemi na ČR náhrady škody,která jí postupem státních orgánů vznikla.

Stranou této dohody zůstávají ostatní akcionáři IPB, zejména ti drobní,jejichž zájmy hájí Sdružení akcionářů IPB. Svůj nárok opírá Sdružení o cenuakcie IPB v den uvalení nucené správy, která činila dle oficiální metodikyvýpočtu 112,01 Kč. O vzniku škody svědčí i výsledky obou arbitráží. Podleprvní z nich byla společnost Nomura poškozena tím, že Česká republika"neospravedlněně odlišně zacházela s IPB" a tím "vytvořila prostředí, kteréneumožňovalo IPB přežít". Druhá arbitráž určila cenu IPB v den jejíhoprodeje Československé obchodní bance. Ta činí 34,2 mld. Kč. Že jde oreálnou cenu, svědčí vyjádření ministerstva financí ČR, které ji budeaplikovat ve sporu s Československou obchodní bankou.

Dosavadní vývoj tak dává plně za pravdu Sdružení akcionářů IPB, které odsvého založení opětovně upozorňuje na podezřelé okolnosti s prodejem IPB ajejím oceněním. Pro Sdružení je zvlášť důležité, že akcie IPB nejsoubezcenné, ale že mají svou hodnotu , dnes dokonce potvrzenou i mezinárodníarbitráží.

Sdružení akcionářů IPB se proto domnívá, že nastal čas k jednání sministerstvem financí o mimosoudní vyrovnání. Dohoda vzešlá z tohotojednání by měla odstranit křivdy, způsobené drobným akcionářům a vrátil jimdůvěru ve spravedlnost, na kterou čekají osm dlouhých let.

Předsednictvo Sdružení akcionářů IPB

V Praze dne 18.6.2008

kontakt:

Ing. J.Šafařík

tel.: 242408082

mobil: 602138111

adresa: Nuselská 26, Praha 4-Nusle, 140 00

Upozorňujeme odběratele, že materiály označené značkou PROTEXT nejsousoučástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou.Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za něnese plnou odpovědnost.

PROTEXT

Chci zadat tiskovou zprávu

Chci dostávat tiskové zprávy

Vaše tiskové zprávy rozšíříme spolu se zpravodajstvím ČTK uživatelům agenturního servisu jako jsou média, ekonomická sféra, státní správa a veřejnost. Texty zůstávají uloženy v Infobance ČTK, jsou součástí mobilní aplikace ČTK a obdrží je také tisíce odběratelů našeho e-mail servisu. Veřejnosti je zpřístupníme na více než 15 zpravodajských portálech.

Doporučujeme

Protext služby