SANEP - POVĚDOMÍ O BIBLI * VĚTŠINA LIDÍ BIBLI ZNÁ, ALE NEČETLA JI
10.11.2009, 09:55
Praha 10. listopadu (PROTEXT) - I přesto, že většina lidí bibli nečetla, 70 % dotázaných v průzkumu společnosti SANEP uvedlo, že zná biblické příběhy. Hlubší znalosti bible pak má 20 % dotázaných. Často čte bibli pouze 3 % dotázaných a občas 18 % respondentů. Naopak 79 % dotázaných se přiznalo, že bibli nečetlo. Je tedy evidentní, že znalost biblických příběhů u většiny české populace nepochází z četby bible, ale patrně zejména z filmů, rozhlasu či literární tvorby, která některé části bible cituje či se na ně odkazuje. Lze tedy říci, že ačkoli fakticky většina českého národa bibli nečetla, povědomí o bibli a jejím obsahu má většina lidí.
Internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 25. 10. - 5. 11. 2009 proveden na reprezentativním vzorku 18.300 dotázaných ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 115.000 registrovaných uživatelů 48.540 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5procentního bodu. Tento průzkum byl zadán společností Biblion o.s.
Bible se v českých domácnostech objevuje nejčastěji jako rodinné dědictví (15 %). Darem obdrželo bibli 14 % respondentů a zakoupilo ji 7 % respondentů. O tom zda vlastní, či nevlastní bibli, neví 6 % dotázaných, což jsou zejména mladí lidé ve věku 18-22 let.
Zajímavým zjištěním průzkumu společnosti SANEP je, že za prospěšnou považuje bibli v dnešní době 43 % dotázaných. Skepticky se naopak k otázce prospěšnosti bible staví 29 % dotázaných a 28 % dotázaných uvedlo, že neví. Tento výsledek poukazuje na skutečnost, že si většina lidí, i přes pouze obecné povědomí o obsahu bible a přes většinový ateismus českého národa, uvědomuje závažnost obsahu této "knihy knih". Může to však také znamenat, že i lidé bez vyznání, kterých je v ČR většina, si uvědomují existenci morálních a mravních principů, které v naší společnosti selhávají a které jsou v různých formách vyobrazeny v biblických příbězích. V každém případě je paradoxem, že bibli považují za prospěšnou i lidé, kteří ji nečetli, ale ani ji nevlastní.
O koupi nového vydání "Bible - překlad 21. století" uvažuje 5 % dotázaných, což jsou zejména lidé ve věku 35-50 let, středního a vysokoškolského vzdělání. "Bibli - překlad 21. století" již zakoupilo 1 % dotázaných. O vydání této bible ví 14 % dotázaných, avšak zájem o její koupi nemají. Informace o vydání "Bible - překlad 21. století" pak nemá 80 % respondentů.
Celkově lze říci, že bible vzbuzuje zájem či respekt i u lidí, kteří nejsou nábožensky orientovaní, což lze přičíst faktu, že ani znalost bible není vázána na příklon ke křesťanské víře. Příčinou bude fakt, že český národ má hluboké křesťanské kořeny a biblické příběhy jsou nedílnou součástí české kultury.
VÝSLEDKY PRŮZKUMU:
Máte doma bibli?
Ano, je to rodinné dědictví 15 %
Ano, dostal(a) jsem ji darem 14 %
Ano, koupil(a) jsem si ji 7 %
Nevím 6 %
Ne 58 %
2. Čtete bibli?
Ano, často 3 %
Občas 18 %
Nečtu 79 %
3. Víte, o čem je bible?
Ano, znám ji celkem dobře 20 %
Znám některé příběhy 70 %
Ne 10 %
4. Myslíte si, že znát bibli může být v dnešní době prospěšné?
Ano 19 %
Spíše ano 24 %
Nevím 28 %
Spíše ne 20 %
Ne 9 %
5. Víte o novém vydání "Bible - překlad 21. století"?
Ano, už ji mám 1 %
Ano, uvažuji o její koupi 5 %
Ano, ale nezajímá mě to 14 %
Nevím 80 %
Více na http://www.sanep.cz
Sanep je exkluzivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governace v kontextu globalizované společnosti ekonomiky.
Kontakt:
Oldřich Zajíc
tiskový mluvčí
tel.: 602 538 278
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu s grafy, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz





