Výroční zpráva o hospodaření za rok 2005 má stejně jako v minulém roce dvě části: v první části je uvedena zpráva o hospodaření mateřské ČTK ve struktuře, která kopíruje zprávy z minulých let. Ve druhé části je zpráva o výsledcích konsolidačního celku. Postup a metody konsolidace jsou uvedeny v příloze konsolidované účetní závěrky.
Zpráva o hospodaření ČTK
1. Shrnutí
Z hlediska zisku byl rok 2005 nadprůměrný. Zisk po zdanění, tedy hospodářský výsledek za účetní období, dosáhl výše 25 313 tis. Kč, což znamená třetí nejlepší výsledek v novodobé historii.
Po třech letech poklesů začaly růst tržby. Srovnatelné náklady stagnovaly. Zisk byl, stejně jako v minulém roce, dosažen zásluhou finančního hospodářského výsledku.
Tabulka 1 - Klíčové ukazatele hospodaření

Provozní hospodaření skončilo ztrátou 1 634 tis. Kč. Meziročně se zlepšilo o 2,5 mil. Kč, rozpočet překonalo o 9,1 mil. Kč.
Provozní hospodaření v meziročním srovnání ovlivnily následující faktory:
- Pokles obchodní marže o 0,6 mil. Kč
- Růst výkonů o 5 mil. Kč
- Pokles výkonové spotřeby o 8,5 mil. Kč
- Růst osobních nákladů o 5,4 mil. Kč
- Pokles odpisů o 0,3 mil. Kč
- Zhoršení salda ostatních provozních nákladů a výnosů o 5,3 mil. Kč.
Osobní náklady meziročně rostly o 5,4 mil. Kč; tj. o 2,6 %. Rozpočet překročily o 1,5 mil. Kč, tj.
o 0,7 %. Průměrný výdělek se nominálně zvýšil o 5 %, reálný růst byl 3 % Produktivita práce rostla
o 6,8 % a tempo růstu průměrného výdělku tak předstihla.
V roce 2005 ovlivnily příznivě hospodaření vyšší dividendy a.s. Economia a prodej celého podílu
ve společnosti Čekia, a.s. Závěrkové operace neměly vliv téměř žádný.
Do roku 2006 vstoupila ČTK s přebytkovým rozpočtem na úrovni 33,7 mil. Kč a události prvních měsíců naznačují, že bude překročen.
2. Majetek
2.1 Rozvaha
Po výkyvu, způsobeném v minulém roce operací vypořádání se zahraničními vlastníky ČTK Repro, se bilanční suma meziročně snížila o 69 mil. Kč. Proti roku 2003 se naopak o 30,6 mil. Kč zvýšila. Z důvodu srovnatelnosti se v komentáři zaměřím na rozdíly mezi rokem 2005 a 2003.
2.1.1 Aktiva
Dlouhodobý majetek (bývalá stálá aktiva) se zvýšil o 96,4 mil. Kč, z toho nehmotný majetek o 7,9 mil. Kč vlivem pořizování nového redakčního systému, a dále hmotný majetek o 69,3 mil. Kč - zde se promítl nákup druhé poloviny provozní budovy v Žirovnické ulici a dokončení rekonstrukce budov v Opletalově ulici v roce 2004.
Dlouhodobý finanční majetek se zvýšil o 19,1 mil. Kč jako kombinace nákupu části akcií ČTK Repro, prodeje Čekia, a.s. a přecenění jednotlivých položek majetku v rámci ročních závěrek.
V rámci dlouhodobého hmotného majetku se nejvíce zvýšila hodnota budov, staveb a pozemků. Objem movitého majetku klesl o 7,9 mil. Kč vlivem odpisů. Snížení položky "nedokončený dlouhodobý majetek" souvisí s již zmíněným přesunem do budov.
Oběžná aktiva naproti tomu o 67,3 mil. Kč poklesla. Hlavní zásluhu na tom měl pokles finančních prostředků o 72 mil Kč (nákup budovy, akcií a rekonstrukce jako úbytek, dosažený zisk jako přírůstek). Zásoby poklesly za dva roky o 1,2 mil. Kč, meziročně o 1 mil. Kč. Pohledávky vzrostly o 5,4 mil. Kč.
Ostatní aktiva - tedy časové rozlišení - se téměř zdvojnásobila a činí 4,4 mil. Kč.
2.1.2 Pasiva
V pasivech se zvýšení bilanční sumy ve srovnání s rokem 2003 projevilo zvýšením vlastního kapitálu o 34,5 mil. Kč a snížením cizích zdrojů o 3,4 mil. Kč. Změny vlastního kapitálu jsou komentovány v příloze k účetní závěrce. Na straně cizích zdrojů byla v roce 2004 zúčtována rezerva na stavební opravy, které souvisely s rekonstrukcí ve výši 5 mil. Kč a zvýšily se krátkodobé závazky o 2,1 mil. Kč. Ostatní pasiva se téměř nezměnila.
Tabulka 2 - Hlavní položky rozvahy

2.2 Věcné členění
Z věcného hlediska lze majetek ČTK rozdělit do sedmi větších skupin, z nichž první tři patří do tzv. stálých aktiv, druhé tři do tzv. oběžných aktiv a sedmá do aktiv ostatních.
Tabulka 3 - Aktiva ve věcném členění

Pozn. * v části finanční investice se projevují změny reálných hodnot, které vznikly přeceněním v rámci roční závěrky.
2.3 Dlouhodobý finanční majetek
Tabulka 4 - Přehled dlouhodobého finančního majetku

Celkový přínos finančních investic vyjádřený dividendami, úroky či podíly na zisku byl v roce 2005 24,8 mil. Kč a dosáhl tak 9,4 % jejich reálného ocenění. Tradičně na něm mají rozhodující podíl dividendy vyplacené a.s. Economia, mimořádnou dividendu vyplatila před prodejem Čekia a podíl na zisku vyplácel také Newton. Ze sdružení s firmou UTAX jsme inkasovali podíl na zisku 407 tis. Kč.
2.3.1 Economia, a.s.
Výsledky a.s. Economia jsou stále příznivé. Na základě výsledků v roce 2004 inkasovala ČTK v loňském roce 23,12 mil. Kč dividend.
2.3.2 UTAX - sdružení
Sdružení s firmou UTAX, zřízené za účelem spolupráce při tisku bulletinů, vykazuje stabilně solidní, i když postupně se snižující výnos. V roce 2005 to bylo 407 tis. Kč (proti 660 tis. Kč v roce předchozím). Snížení koreluje s poklesem tištěných bulletinů.
2.3.3 Akcie jednotlivých podniků
Akcie jednotlivých podniků vlastní ČTK pro potřeby zpravodajství. Nedrží je tedy s cílem prodat a těžit z rozdílu nákupní a prodejní ceny. Z toho důvodu byly v souladu s ustanovením § 27 odst. 1 a 2 zákona o účetnictví a s použitím zásady opatrnosti přeceněny na nulu. Přínos za rok 2005 byl 19 tis. Kč.
Vývoj v jednotlivých společnostech, zahrnutých do konsolidačního celku, je komentován ve druhé části zprávy.
3. Personalistika a mzdy
3.1 Zaměstnanost
3.1.1 Počet zaměstnanců
V roce 2005 se evidenční stav zaměstnanců pohyboval v rozmezí 376-380, k 1.12. bylo v evidenčním stavu 376 zaměstnanců, tedy o jednoho méně než k 1. lednu. Průměrný evidenční počet zaměstnanců za celý rok poklesl o 3.
Tabulka 5 - Evidenční stavy zaměstnanců k prvnímu dni měsíce

Tabulka 6- Průměrný počet zaměstnanců a osobní náklady

3.1.2 Struktura zaměstnanců
Průměrný věk zaměstnance ČTK k 31.12.2005 byl 41,62 a meziročně vzrostl o 0,83 roku. Tempo růstu se proti minulému období zvýšilo.
Průměrná doba zaměstnání v ČTK se zvýšila z 11,64 na 12,15; počet zaměstnanců s dobou kratší než 5 let klesl na 29,5 %. Ukazatel fluktuace prudce poklesl na 6,33 %.
Vzdělanostní struktura se neměnila - rozdíly jsou v řádech desetin procent. Podíl zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním dosáhl 53,1 %. Středoškolské vzdělání s maturitou a vyšší má 91,4 % zaměstnanců.
Podíl redaktorů na celkovém stavu zaměstnanců se stále drží okolo hodnoty 65 %.
Tabulka 7 - Vývoj struktury zaměstnanců od r. 2003

3.2 Mzdy
3.2.1 Produktivita práce a průměrný výdělek
Tempo růstu průměrného výdělku se proti minulým obdobím zvýšilo na 5 % a téměř tak kopírovalo obdobné tempo v celé ČR. Umožnil to lepší vývoj produktivity práce. Ta zaznamenala po třech letech stagnace významnější zrychlení. Tempo jejího růstu dosáhlo 6,8 % a průměrný výdělek tak předstihlo.
V roce 2006 předpokládáme tempo růstu průměrného výdělku opět na úrovni pěti procent.
Tabulka 8 - Produktivita práce a průměrný výdělek

3.2.2 Nominální a reálná mzda
Průměrného výdělku v ČR dosáhlo 85 % zaměstnanců ČTK. Reálná mzda se zvýšila o tři procenta.
Tabulka 9 - Porovnání vývoje nominální a reálné mzdy

3.2.3 Diferenciace mezd
Ukazatele diferenciace se vyvíjely opačně než v minulém roce. Decilový 2 poměr se snížil na 2,48, ale kvartilový poměr meziročně vzrostl na 1,54. Oba poměry zůstávají pod doporučovanými hodnotami. Procento zaměstnanců, kteří dosáhli alespoň průměrného výdělku, stagnovalo a dosáhlo 36,2 %.. Poměr průměru a mediánu se zvýšil z 1,12 na 1,13.
Tabulka 10 - Ukazatele diferenciace

3.3 Sociální program
Na sociální program vynaložila ČTK v loňském roce 14 mil. Kč. Skládá se ze tří částí:
Stravné - hrazené částečně z nákladů a částečně ze sociálního fondu - představovalo 41 % z prostředků sociálního programu. Čerpání spočívá v příspěvku na stravenky.
Fond sociálního pojištění je objemem nejmenší (10 %). Výše jeho čerpání závisí zejména na dlouhodobé nemocnosti. Proti roku 2004 bylo jeho čerpání dvojnásobné.
Příspěvek na penzijní připojištění zůstal se svými 49 % největší položkou sociálního programu. Využívá plně pětiprocentní hranici danou zákonem o daních z příjmů.
Tabulka 11 - Čerpání sociálního programu

4. Hospodářské výsledky
4.1 Výkaz zisku a ztráty
Plné znění výkazu zisku a ztráty je uvedeno v rámci roční účetní závěrky v příloze. Následující tabulka popisuje vybrané položky výkazu za poslední tři roky a porovnání s rozpočtem:
Tabulka 12 - Vybrané položky výkazu zisku a ztráty ve srovnání s rozpočtem

Celkový hospodářský výsledek byl 25,1 mil. Kč a byl vytvořen hlavně zásluhou finančního hospodářského výsledku.
Provozní hospodářský výsledek se meziročně zlepšil o 2,5 mil. Kč a proti rozpočtu o 9 mil. Kč. Ve srovnání s minulým rokem se o to zasloužil hlavně nárůst výkonů o 5 mil. Kč a pokles nakupovaných služeb o 8,8 mil. Kč. To vedlo spolu s dalšími vlivy ke zlepšení přidané hodnoty o 12,9 mil. Kč.
Ve srovnání s rozpočtem těžil provozní hospodářský výsledek z překročení výkonů o 13 mil. Kč. V obou srovnáních je patrné snížení obchodní marže jako výsledek sníženého objemu prodaného zboží.
Finanční hospodářský výsledek se zlepšil meziročně i proti rozpočtu o více než 17 mil. Kč. Podílely se na tom vyšší než očekávané dividendy Economia a prodej a.s. Čekia.
Součet daně z příjmů (běžné + odložené) byl v roce 2005 kladný. Proti roku 2004 to znamenalo rozdíl 2,8 mil. Kč.
4.2 Výnosy a náklady podle druhů
4.2.1 Výnosy
4.2.1.1 Tržby
Celkové tržby za výrobky, služby a zboží dosáhly hodnoty 338 mil. Kč a po třech letech poklesů vzrostly o 1,2 %. Rozpočet počítal s dalším poklesem a byl překročen o 3,6 %. V absolutním vyjádření představuje meziroční růst 3,9 mil. Kč a překročení rozpočtu 11,7 mil. Kč.
Největším druhem jsou tradičně tržby za zpravodajský servis, zajišťované obchodním úsekem. Proti minulému roku znatelně ožily a zlepšily se o 3 mil. Kč, resp. o 1,2 %. Rozpočet počítal s poklesem a byl překročen o 12,5 mil. Kč; resp. o 5,4 %.
Druhým největším druhem jsou tržby za "ostatní služby", reprezentované hlavně činností úseku obrazového zpravodajství mimo rámec tzv. velkých smluv, a dále činností střediska Protext. Ty znovu změnily trend, tentokrát ovšem k poklesu, který činil 8,9 %; tj. 3,2 mil. Kč. Na rozpočet jim chybělo 1,4 mil. Kč; tj. 4,2 %.
Tržby za nájemné nebytových prostor se meziročně zvýšily o 7 mil. Kč (21 %). Větší část tohoto zvýšení je důsledkem nákupu druhé poloviny budovy v Žirovnické ulici. Rozpočet se zvýšením počítal a byl překročen o 2,7 mil. Kč (7,1 %).
Další, objemem menší druhy tržeb vesměs klesaly: tržby za zboží o 21 %, tržby za pronájmy techniky o 10,5 % a tržby za výrobky o 5%. Součet těchto tří kategorií poklesl o13,5 %, v absolutním vyjádření o 2,9 mil. Kč. I když rozpočet s určitým poklesem počítal, chybělo na něj 10 %; resp. 2,1 mil. Kč.
4.2.1.2Ostatní druhy výnosů
Dominantním druhem ostatních výnosů jsou výnosy z finančních investic v úhrnné výši 24,8 mil. Kč. Převládající podíl mají již tradičně dividendy od společnosti Economia, a.s. (23,1 mil. Kč). Druhým největším druhem byly tržby cenných papírů a vkladů, kde se projevila prodejní cena Čekia a.s.
( 9 725 tis. Kč)
Přijaté úroky poklesly meziročně o 55 % a dosáhly hodnoty 0,7 mil. Kč. Pokles byl způsoben především menším objemem volných finančních prostředků. Tržby z prodeje movitého majetku dosáhly 0,6 mil. Kč.
4.2.2 Náklady
4.2.2.1 Osobní náklady
Osobní náklady jsou nejvýznamnějším druhem nákladů s podílem 62 % na celkových nákladech. Meziročně se zvýšily o 2,6 %, tj o 5,4 mil. Kč. Rozpočet překročily o 0,7 %; tj. o 1,5 mil. Kč Podrobnější komentář ke mzdové politice je uveden v části 3.2 Mzdy.
4.2.2.2 Služby
Nakupované služby jsou druhou největší skupinou nákladů. Proti minulému roku poklesly o 9,8 mil. Kč. Část poklesu má na svědomí zúčtování oprav souvisejících s rekonstrukcí.
Opravy a udržování se snížily o 4,6 mil. Kč. Toto snížení je však pouze optické, protože ho ovlivnilo zúčtování rezervy na opravy v roce 2004 ve výši 5 mil. Kč. Do rozpočtu se opravy téměř trefily, překročení činilo 125 tis. Kč (1,7 %).
Cestovné, jehož vývoj je závislý na frekvenci politických a sportovních událostí, meziročně pokleslo o 5 %, tj. o 0,6 mil. Kč. Rozpočet s tím počítal a byl dodržen (úspora 0,8 %, tedy 98 tis. Kč). Výrazné úspory dosáhly opět náklady na telefony, které meziročně poklesly o 13,2 % a proti rozpočtu ušetřily 15,3 %. Další úspory byly v inzerci a v nákupu agentur. Zvýšily se naopak náklady na datové služby (o 2,5 mil. Kč - tj. 49 %).
Skupina "dosud neuvedené ostatní služby" meziročně poklesla o 3,6 % (0,6 mil. Kč) a rozpočet překročila o 7,9 % (1,3 mil. Kč).Největší roli v ní hrály náklady na ostrahu (2,9 mil. Kč), úklid (2,8 mil. Kč) a fotoslužby (2,3 mil. Kč).
Tabulka 13 - Vybrané druhy služeb

4.2.2.3 Odpisy
Odpisy v roce 2005 stagnovaly. Meziroční pokles byl pouze 1,3 %; tj. 272 tis. Kč. Rozpočet předpokládal mírný růst a vznikla tak úspora 6,8 % (1,4 mil. Kč.)
4.2.2.4 Ostatní náklady
Z ostatních druhů nákladů se vyvíjela solidně spotřeba materiálu a energií, která překročila rozpočet o 1,5 % ( 219 tis. Kč). Meziročně vzrostla o 2,1 % (tj 310 tis. Kč). Další druhy nákladů nehrály významnou roli. Objemem největší z nich byly náklady na prodané zboží, které se vztahují k tržbám za zboží a které paralelně s nimi poklesly o 17 % na úroveň 4,9 mil. Kč.
4.3 Mimořádné a jednorázové vlivy
V roce 2005 hospodaření ČTK příznivě ovlivnily dvě skutečnosti:
-
prodej Čekie
Dne 10.6.2005 byla podepsána smlouva o prodeji 100 % akcií a.s. Čekia za výslednou cenu
9 725 tis. Kč s tím, že byla ještě vyplacena dividenda za rok 2004 ve výši 1 milion Kč. Pořizovací cena akcií byla 5 mil. Kč, takže přínos této operace byl 5,7 mil. Kč.
- mimořádně vysoké dividendy a.s. Economia
Economia, a.s. vyplatila v roce 2005 dividendu ve výši 23,12 mil. Kč. V roce 2004 byla dividenda 11,05 mil. Kč.
4.4 Závěrkové operace
Operace, které byly provedeny v rámci účetní závěrky, v tomto roce hospodaření nijak významně
neovlivnily. Jednalo se pouze o tvorbu a zúčtování opravných položek k pohledávkám a odpisy pohledávek.
Tabulka 14 - Tvorba a zúčtovaní opravných položek k pohledávkám

4.5 Výnosy a náklady podle středisek a činností
Podíl jednotlivých činností na nákladech a výnosech ukazuje následující tabulka:
Tabulka 15 - Podíl jednotlivých činností na nákladech a výnosech

Agenturní činnosti (tvořené úseky slovního a obrazového zpravodajství, úsekem IT a obchodním úsekem) vytvořily přímý zisk ve výši 17 530 tis. Kč. Na nákladech celé ČTK se podílely z 79,2 % a na výnosech z 78,5 %.
Náklady na oblastní redakce dosáhly ve slovním zpravodajství 28 459 tis. Kč a v obrazovém 5 551 tis. Kč, celkem tedy 34 010 tis. Kč. Pořadí podle jejich výše: Brno (4,1 mil. Kč), Ostrava (3,5 mil. Kč)
a Olomouc (3 mil. Kč). Odděleně jsou evidovány- s ohledem na možnost dlouhodobého srovnávání - náklady na slovenskou odbočku. V roce 2005 na ni bylo vynaloženo 8 132 tis. Kč ve slovním a 1 400 tis. Kč v obrazovém zpravodajství, celkem tedy 9 532 tis. Kč.
Celkové náklady na zahraniční síť dosáhly v roce 2005 částky 20 997 tis. Kč a proti minulému roku se téměř nezměnily. Největšími položkami jsou Brusel (5,4 mil. Kč), Londýn (3,4 mil. Kč) a New York
(2,8 mil. Kč).
Podíl nákladů na řízení a správu v roce 2005 poklesl o 0,15 bodu na 4,97 %, podíl nákladů na provoz budov činil 9,85 %.
Středisko PROTEXT zopakovalo úspěšný rok 2004 a dosáhlo zisku 1 498 tis. Kč.
Společné náklady a výnosy obsahují ty náklady a výnosy, které buď nelze, nebo by nebylo účelné přiřazovat hospodářským střediskům, ať již výnosovým, nebo režijním. Na nákladové straně zahrnují hlavně sociální program, finanční náklady, náklady na Radu ČTK a odpisy pohledávek. Na druhé straně jsou to převážně výnosy z finančních investic a úroky.
Objem těchto nákladů se meziročně zvýšil o 74 % a výnosů o 132 %. Hospodářský výsledek této skupiny dosáhl 16,9 mil. Kč. Nejvíce se na něm podílely účasti, které přinesly celkem 27,3 mil. Kč.
5. Finanční analýza
Ukazatele finanční analýzy, zvláště ukazatele doby splatnosti závazků a obratu kapitálu, se po dokončení operace vypořádání zahraničních spoluvlastníků v ČTK Repro vrátily na standardní úrovně.
Ukazatele likvidity jsou přes snížení finančních prostředků na minimální úroveň posledních let na velmi dobré úrovni. Za bezpečnou hranici okamžité likvidity se považuje hodnota 0,5. Relativně malý rozdíl mezi ukazateli běžné a rychlé likvidity je způsoben tím, že podíl zásob na oběžných aktivech je minimální.
Doba obratu pohledávek se zvýšila o 4 dny a roste třetí rok po sobě. To je trend nepříznivý a je ho třeba otočit. Žádoucí rozsah tohoto ukazatele v podmínkách ČTK je mezi 30 a 40 dny.
Ukazatele rentability se dostaly na akceptovatelnou úroveň a překonaly výsledky roku 2003.
Tabulka 16 - Ukazatele finanční analýzy

6. Budoucí vývoj
6.1 Skutečnosti, které nastaly po rozvahovém dni
V mezidobí mezi rozvahovým dnem (31.12.) a dnem zpracování výroční zprávy nenastaly žádné skutečnosti, které by jakýmkoliv způsobem ovlivnily pohled na hospodaření roku 2005. Nastaly však dvě skutečnosti, které ovlivní (příznivě) hospodaření roku 2006:
V březnu byla podle předpokladů prodána budova v Kotorské ulici stávajícímu nájemci. Prodejní cena byla 40,48 mil. Kč; zůstatková cena 7,13 mil. Kč - přínos do hospodaření je tedy 33,35 mil. Kč.
V květnu byl prodán padesátiprocentní podíl ve společnosti Newton IT jednomu ze spoluvlastníků - Newton Holding - za cenu 59 mil. Kč. ČTK se rozhodla k tomuto kroku v souvislosti se svým dlouhodobým strategickým záměrem soustředit se v budoucnu na svůj hlavní předmět činnosti, kterým je především tvorba kvalitního zpravodajství ze všech oblastí života. V souvislosti s pořizovací cenou
1,5 mil. Kč zlepší tato transakce hospodaření ČTK v roce 2006 o 57,5 mil. Kč
6.2 Odhadovaný vývoj v roce 2006
V roce 2006 očekáváme silnější růst výnosů za zpravodajství, pokles inkasa nájemného a stagnaci ostatních druhů tržeb. V souhrnu by měly tržby růst. Očekáváme i silnější růst nákladů, který bude tvořen růstem osobních nákladů, energií a služeb. Odpisy by měly zůstat zhruba na současné úrovni. Hospodaření roku 2006 příznivě ovlivní dvě již uskutečněné operace: prodej budovy v Kotorské ulici (přínos 33,4 mil. Kč) a prodej padesátiprocentního podílu v Newton IT (přínos 57,5 mil. Kč). Rozpočet ve výši 33,7 mil. Kč počítal pouze s prodejem budovy v Kotorské ulici, takže bude významně překročen.
7. Zpráva o hospodaření konsolidačního celku
7.1. Části konsolidačního celku
Do konsolidačního celku byly zařazeny tyto společnosti:

Dceřiné společnosti byly konsolidovány plnou metodou, přidružená společnost ekvivalencí. Vzhledem k tomu, že v průběhu účetního období byla prodána a.s. Čekia, byl do konsolidace zahrnut pouze hospodářský výsledek ke dni prodeje.
Do konsolidačního celku nebyla zahrnuta účast v Economia, a.s. z toho důvodu, že v ní ČTK drží pouze minoritní podíl ve výši 11 %.
7.2. Výsledky konsolidačního celku
Skupina ČTK hospodařila v roce 2005 s celkovým ziskem 25 161 tis. Kč. Jednotlivé společnosti se na něm podílely následujícím způsobem:

Na řádku "vyloučení vzájemných vztahů" se promítá vzájemné vyloučení odložené daně.
Řádek "vyloučení menšinových podílů" zahrnuje vypořádání konsolidačního rozdílu, který vznikl v souvislosti se změnou výše podílu v ČTK Repro.
Následující ukazatele vycházejí z konsolidovaného výkazu zisku a ztráty, který v jednotlivých položkách zahrnuje pouze společnosti, konsolidované metodou plné konsolidace. Společnost, která byla konsolidovaná metodou ekvivalence (Newton), se do něj promítá pouze hospodářským výsledkem. Všechny údaje jsou v netto hodnotách.
Obrat konsolidačního celku byl 646 698 tis. Kč a meziročně poklesl o 21 mil. Kč. Pokles je způsoben prodejem Čekie.Největší podíl na obratu měly ČTK Repro a ČTK.
Přidaná hodnota mírně poklesla a dosáhla úrovně 296 157 tis. Kč. ČTK se na ní podílela z 80 %.
Výrobní spotřeba (tedy materiál, energie a služby) je doménou ČTK Repro, která má jako jediná z konsolidačního celku vzhledem ke svému předmětu činnosti vysokou spotřebu materiálu. Meziročně se snížila o 16,2 mil. Kč a dosáhla hodnoty 323 998 tis. Kč. ČTK Repro se na ní podílela ze 72 %.
Konsolidační celek bez ekvivalence zaměstnával 527 zaměstnanců a na jejich osobní náklady vynaložil 271 010 tis. Kč. Na jednoho zaměstnance tak bylo vynaloženo včetně pojištění a dalších osobních nákladů 514,25 tis. Kč za rok. Jeden zaměstnanec vytvořil za stejné období přidanou hodnotu ve výši 561,97 tis. Kč.
Odpisy meziročně poklesly a představovaly relativně malou část nákladů (31 460 tis. Kč). Podělily se o ně především ČTK a ČTK Repro.
7.3. Rozvaha konsolidačního celku
Bilanční suma konsolidačního celku (opět bez ekvivalence) představuje částku 704 987 tis. Kč. Největší objem (70 % - 498 255 tis. Kč) představují stálá aktiva, z nich 403 735 tis. Kč dlouhodobý hmotný majetek. Další největší položkou majetku jsou akcie a.s. Economia v reálném ocenění ve výši 86 919 tis. Kč. Bilanční suma se meziročně se snížila o 80 100 tis. Kč. Největší snížení zaznamenala oběžná aktiva a z nich finanční majetek.
Největší podíl na oběžných aktivech mají pohledávky. (94 151 tis. Kč) a peníze (80 028 tis. Kč), Pohledávky se proti minulému roku téměř nezměnily, nejvíce jich eviduje ČTK Repro. Finanční majetek se snížil o 70,8 mil. Kč vlivem operace vypořádání se zahraničními spoluvlastníky ČTK Repro. Největší objem finančních prostředků (59 mil. Kč) je na účtech mateřské ČTK.
Zásoby tvoří pouze 3,6 % bilanční sumy a 90 % z nich tvoří papír v ČTK Repro.
Vlastní kapitál konsolidačního celku dosáhl hodnoty 616 033 tis. Kč, což je o 4,5 mil. Kč méně než v minulém roce. Podíl vlastního kapitálu však vzrostl ze 79 % na 87 % bilanční sumy. Na cizí zdroje a ostatní pasiva tak zbývá 13 %. Absolutně cizí zdroje poklesly o 15 mil. Kč a jsou tvořeny hlavně krátkodobými a dlouhodobými závazky, kde největší podíl mají ČTK a ČTK Repro.
Největší rozdíl proti minulému roku ve vlastním kapitálu tvoří hospodářský výsledek minulých let, který se snížil o 27 mil. Kč v souvislosti s vyloučením menšinového vlastního kapitálu jako důsledek vypořádání v ČTK Repro.
7.4. Vývoj v jednotlivých společnostech
7.4.1 Neris, s.r.o.
NERIS, spol. s r.o. - agentura ČTK pro Internet a nová média - dosáhla v roce 2005 prvního významnějšího zisku ve své historii. Zisk činí 1 808 tis. Kč a byl dosažen kombinací stabilizace výnosů a snížení nákladů.
Náklady meziročně klesly o 4,8%, tj. o 1,3 mil. Kč. Pokles tvoří hlavně osobní náklady, které klesly o 15,7 %, tj. o 1,56 mil. Kč. Další druhy s významnějších poklesem jsou náklady na zpravodajství ČTK a akvizice reklamy. Největší nárůst zaznamenaly ostatní služby a náklady na licence zpráv.
Výnosy meziročně vzrostly o 2,2 % (tj. 0,6 mil. Kč). Nárůst je tažen reklamou, která se meziročně zvýšila o 19 % (2,6 mil. Kč) a zakázkami pro ČTK, které se zvýšily o 740 tis. Kč. Významný pokles zaznamenaly tržby Reemtsma v důsledku ukončení tabákové reklamy v seriálu F1 (52 % - tj. 1,1 mil. Kč) a internetové moduly, které poklesly o jednu čtvrtinu. Moduly pro nová média si svoji úroveň zhruba udržely.
Finanční situace je stabilní, k 31. 12. 2005 měla společnost k dispozici 9 mil. Kč. Z toho vyplývá velmi solidní likvidita. K financování není třeba využívat úvěry a finanční výpomoci.
Společnost má základní kapitál 14 mil. Kč. Vlastní kapitál k 31. 12. 2005 činí 9 336 tis. Kč. V roce 2006 lze předpokládat nárůst výnosů ve všech oblastech činnosti.
7.4.2 ČTK Repro, a.s.
Společnost ČTK Repro, a.s. hospodařila v roce 2005 se ztrátou ve výši 9,8 mil Kč. Rozhodující měrou se na tom podepsalo snížení výkonů o 1,3 % doprovázené nárůstem výrobní spotřeby o 0,8 %. Zostřující se konkurence vedla ke snížení ziskových marží.
Rok 2005 znamenal období první přípravné fáze na nákup dalšího rotačního stroje, která byla zakončena podpisem kupní smlouvy, vyhotovením technicko-stavební dokumentace a zajištěním financování. Další fáze stavebních úprav a zprovoznění tiskového stroje probíhají v roce 2006 s výhledem plného provozu stroje od září 2006. Činnost společnosti je dále zaměřena na získání další zakázkové náplně, postupnou modernizaci s cílem snižování nákladů a dosahování vyšší výrobní efektivnosti. Rozšíření výrobních kapacit, i přes záporný hospodářský výsledek v roce 2005, dává výhled pro ziskové hospodaření v roce 2006.
Společnost zaměstnávala v roce 2005 v průměru 128 pracovníků (přepočtený stav) oproti 125 v roce 2004. V meziročním srovnání vzrostly osobní náklady v průměru o 3,5 %. V roce 2006 lze očekávat nárůst počtu zaměstnanců v dělnických profesích v souvislosti s nepřetržitým provozem na obou rotačních strojích.
7.4.3 Newton IT, s.r.o.
Společnost NEWTON INFORMATION TECHNOLOGY, s.r.o. dosáhla v roce 2005 hospodářského výsledku za účetní období ve výši 1 818. tis. Kč. Tržby za prodej služeb stouply meziročně o 16,6 % a dosáhly 122 298 tis.Kč. Provozní výsledek hospodaření dosáhl 5 975 tis.Kč, provozní rentabilita činila 4,9 % z výkonů. Výsledek hospodaření nepříznivě ovlivnila tvorba opravné položky k dlouhodobému majetku ve výši 2,5 mil. Kč.
Finanční situace společnosti byla solidní, společnost neměla problémy s likviditou a dlouhodobě pracuje bez úvěrů a finančních výpomocí.
Společnost zaměstnávala v roce 2005 v průměru 200 pracovníků (průměrný stav). Vytváří a spravuje elektronický archiv zpráv z domácích i zahraničních tištěných médií, plných přepisů zpravodajských, publicistických aj., diskusních pořadů z televize a rozhlasu, agenturního zpravodajství ČTK a zpravodajských internetových serverů. Provádí mediální analýzy podle individuálních požadavků klientů.
Společnost má tři hlavní pobočky - v Praze, Opavě a Jindřichově Hradci. V roce 2001 založila organizační složku ve Slovenské republice pod názvem NEWTON INFORMATION TECHNOLOGY, s.r.o., pobočka Bratislava, organizačná zložka. V roce 2003 nabyla 100% podíl na dceřiné společnosti v Polsku, která funguje pod názvem NEWTON PL Sp. z o.o.
V květnu 2006 byl prodán padesátiprocentní podíl ve společnosti Newton IT jednomu ze spoluvlastníků - Newton Holding - za cenu 59 mil. Kč.
Přílohy:
Dokumenty
- výrok auditora k účetní závěrce ČTK
- výrok auditora ke konsolidované účetní závěrce
- roční závěrka ČTK (rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha účetní závěrky)
- konsolidovaná účetní závěrka (rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha)
- konsolidovaná rozvaha a výkaz zisku a ztráty po jednotlivých společnostech
Grafy
- struktura aktiv
- vývoj oběžných aktiv
- struktura pohledávek z obch. styku podle času
- vývoj hospodářského výsledku před zdaněním v porovnání s rozpočtem
- průměrný výdělek podle vzdělání a věku