Panevropská studie regionálních rozdílů v léčbě

30.08.1999, 18:39

kardiovaskulárních chorob

BARCELONA 30. srpna (PROTEXT/ost-PRNewswire) - Ze studieENACT (The European Network for Acute Coronary Treatment Study;Studie Evropské sítě pro akutní koronární léčbu) vyplývá, že pocelé Evropě byl zaznamenán vyšší výskyt nestabilní angíny (UA)než infarktu myokardu (MI).

V Evropě existují značné rozdíly v diagnostikování a léčběpacientů, u nichž byly zjištěny nestabilní angína či infarktmyokardu, vážná srdeční onemocnění, známá pod společným označenímakutní koronární syndromy (ACS). Nově zjištěné údaje svědčí odoposud neznámém faktu, že poměr výskytu UA a MI (1,2:1) jeobdobný po celé Evropě a že UA skutečně převažuje. Tyto závěryzveřejnili odborníci na XXI. kongresu Evropské kardiologickéspolečnosti (The European Society of Cardiology).

ENACT je vůbec první panevropskou epidemiologickou studiízkoumající národní rozdíly ve výskytu, diagnostikování a léčběACS. Více než 20 zemí nashromáždilo srovnávací údaje zachycující,jak kardiologové srdeční onemocnění diagnostikují a léčí. Aždoposud se studie v této oblasti soustředily pouze na koronárníchoroby srdce všeobecně či jenom na infarkt myokardu, nebo seomezovaly pouze na jeden stát.

"Nyní už víme, že nestabilní angína je jako příčinahospitalizace běžnější než MI," informoval profesor Keith AA Foxz edinburghské Královské nemocnice (Royal Infirmary, VelkáBritánie) a předseda poradního sboru ENACT. "Na základě zjištěníENACT by kardiologové v případě pracovní diagnózy nestabilníangíny měli postupovat stejně průrazně při aplikaci léčebnýchmetod a zákroků, jako to dělají, mají-li co do činění spacientem, u kterého byl zjištěn MI."

Výsledky studie ENACT byly předloženy na briefingu nazvaném"Optimalizace léčby akutních koronárních syndromů: Spektrumklinických přístupů"; demonstrují, že diagnostikování UA jeproblematičtější než vypracování diagnózy u pacientů s MI. Faktasvědčí názorně o tom, že u 90 procent pacientů hospitalizovanýchs pracovní diagnózou MI se její správnost později potvrdila. Narozdíl od toho se na základě nemocničního vyšetření potvrdilypouze dvě třetiny veškerých pracovních diagnóz UA a pouzepolovina veškerých pracovních diagnóz ACS. Svědčí to o nutnostizdokonalení diagnóz a rizikové stratifikace, jež by v případě ACSumožnily náležitou farmakologickou léčbu a/nebo chirurgickýzákrok.

V Evropě je ACS každoročně postižen průměrně jeden miliónůosob. Výskyt MI v uplynulých letech v západních zemích poklesl,patrně vlivem větší znalosti rizikových faktorů, jako jsoukouření a vysoký tlak, a jejich lepšímu zvládání. Navíc pokrok vléčbě, jako například široce rozšířené uplatňování trombolytickéterapie a primární angioplastiky, znamenají, že naději na přežitíMI má více pacientů.

Kromě toho, zároveň s rostoucími odbornými znalostmiklinických lékařů stoupá počet zjištěných případů UA a sílívědomí, že může být předzvěstí MI. UA není zevrubnou diagnózou amůže zahrnovat heterogenní populaci pacientů.

Studie ENACT dále dokazuje, že závažnost UA je podceňována;data svědčí o tom, že MI a UA mají obdobnou nemocniční míruúmrtnosti - šest procent u MI v porovnání s pěti procenty vpřípadě UA (tyto číselné údaje jsou nízké, pravděpodobně proto,že nezachycují předčasná úmrtí). Tato zjištění dále podtrhujílogický výklad, že UA je běžná a stejně závažná jako MI a jezapotřebí asertivních kroků při vypracovávání lepší diagnózy aléčby pacienta.

"Kolektivně jsme učinili významný pokrok v boji proti MI,"prohlásil profesor Dennis V.Cokkinos, z athénského OnassisCardiac Surgery Centre. "Výsledky zkoumání ENACT svědčí zcelajasně o tom, že nyní musíme věnovat zvýšenou pozornostrozpoznávání nestabilní angíny. Naším příštím úkolem budedosáhnout evropské součinnosti při diagnostikování a léčbě UA."

Studii ENACT sponozoroval Schering-Plough Pharmaceuticalsjako součást svého podílu na zlepšování léčby kardiovaskulárníchchorob.

Ots Original Text Service: European Network for AcuteCoronaty Treatment Internet:

Network for Acute Coronary Treatment Internet:http://www.newsaktuell.de Kontatk: Nina Mehta, +34-609-326-533(in Barcelona), nebo +212-885-0399 (after 1 September), neboMarian Cutler, +34-609-326-576 (in Barcelona), nebo +212-885-0448(after 1 September), both of Hill & Knowlton, for ENACT.

Upozorňujeme odběratele, že materiály označené značkouPROTEXT nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze jepublikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele,který je ve zprávě označen a který za něj nese plnou odpovědnost.

PROTEXT

Chci zadat tiskovou zprávu

Chci dostávat tiskové zprávy

Vaše tiskové zprávy rozšíříme spolu se zpravodajstvím ČTK uživatelům agenturního servisu jako jsou média, ekonomická sféra, státní správa a veřejnost. Texty zůstávají uloženy v Infobance ČTK, jsou součástí mobilní aplikace ČTK a obdrží je také tisíce odběratelů našeho e-mail servisu. Veřejnosti je zpřístupníme na více než 15 zpravodajských portálech.

Doporučujeme

Protext služby