Anifilm 2026 v Liberci: kultura, která je dostupná i pro seniory
22.04.2026, 13:09
Liberec 22. dubna 2026 - Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2026 se uskuteční v Liberci od 5. do 10. května 2026 a nabídne více než 500 filmů, odborný program i doprovodné aktivity. Festival je otevřený všem generacím, včetně seniorů, pro které představuje příležitost k aktivnímu kulturnímu životu a setkávání s moderní filmovou tvorbou.
Významným podporovatelem festivalu je Nadace PPF, která dlouhodobě pomáhá rozvoji české animace a podporuje projekty s přesahem do vzdělávání, kultury a mezigeneračního sdílení.
Kultura bez věkových bariér
Anifilm není určen pouze pro filmové profesionály. Část programu je přístupná veřejnosti a nabízí prostor pro klidné sledování filmů, poznávání nových témat i zapojení do doprovodných akcí.
Senioři zde mohou najít:
- projekce krátkých i celovečerních filmů
- příběhy z různých zemí a kultur
- přístupné diskuse a besedy
- klidnější denní projekce vhodné pro pohodlnou návštěvu
Nadace PPF a podpora kulturní dostupnosti
Nadace PPF se zaměřuje na podporu projektů, které mají dlouhodobý společenský přínos. V případě Anifilmu jde o rozvoj české animace, ale také o zpřístupnění kvalitní kultury širší veřejnosti.
Součástí podpory je také Grant Českého obzoru, který pomáhá vznikat novým českým animovaným filmům. Díky tomu se na festivalu objevují i díla, která uspěla na mezinárodních festivalech, například film 9 milionů barev, uváděný na prestižních světových přehlídkách.
Mezigenerační rozměr festivalu
Anifilm propojuje mladé tvůrce, profesionály i diváky různých generací. Pro seniory to znamená možnost zůstat v kontaktu s moderní kulturou a současnými tématy, aniž by bylo nutné mít odborné znalosti z oblasti filmu nebo technologií. Festival zároveň podporuje sdílení zkušeností mezi generacemi, což je důležité i pro společenskou soudržnost.
Zdroj: Nadace PPF