Výměna kastelánů památek ANOPA

Po již zavedené výměně průvodců přichází nový projekt, a sice výměna kastelánů. Asociace nestátních otevřených památek, jež sdružuje 27 památkových objektů, tak opět posouvá meze možného. Pilotní ročník proběhne ve dnech 26. 9. – 3. 10. 2022 mezi oblíbeným a vyhledávaným zámkem Loučeň na Nymbursku a šumavským gotickým hradem Kašperkem. Obě památky nejsou státní, a ve svých krajích se jedná o vyhledávané cíle svých návštěvníků. Oba kasteláni se vydají na druhou památku, kde se vedle provázení seznámí se zázemím, provozem, údržbou a řadou dalších všedních problematik, které kasteláni denně musí řešit. Vratislav Zákoutský se tak vydá ze zámku Loučeň na hrad Kašperk, a naopak Václav Kůs stráví jakožto kastelán na zcela odlišném objektu, kterým bude právě Loučeň. Jak rozdílné pro ně bude prostředí zcela jiné památky? S čím se budou muset potýkat? Co si z výměny sami odnesou?

Výměnu můžete sledovat na facebooku hradu Kašperk a zámku Loučeň.

Oba objekty jsou otevřeny každý den. Na Kašperku Vás kromě jedinečné gotické památky čeká nádherná příroda podzimní Šumavy. www.kasperk.cz

Zámek Loučeň na Den Svatého Václava a první říjnový víkend připravil derniéru celodenního programu pro děti České pohádkové léto. www.zamekloucen.cz/a/ceske-pohadkove-leto-2022

Asociace nestátních otevřených památek sdružuje objekty se stejným zájmem a společná spolupráce vzniká v rámci pravidelných setkání jejích členů. Tento projekt je jedním z výstupů společného úsilí, díky kterému je možné obohatit zkušenosti provozovatelů památkových objektů. Vzájemná součinnost nyní také dostává i mezinárodní charakter, a to díky nově navázané spolupráci s anglickou a skotskou organizací National Trust. Její zástupci tak například v září navštívili Arcibiskupský zámek v Kroměříži, zámky Loučeň a Karlova Koruna, zámek v Rožmitále nebo oboru Kinských.

Kontakt:

Mgr. Václav Kůs

kastelan@kasperk.cz

Vratislav Zákoutský

Asociace nestátních otevřených památek-tajemník asociace Zámek Loučeň-kastelán vratislav.zakoutsky@zamekloucen.cz

anopa@asociacepamatek.cz

www.asociacepamatek.cz

www.zamekloucen.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-památky-zábava-turistika-Zámek Loučeň

Oblast
Středočeský (sc)

Kategorie
Služby, cestovní ruch
Média, společnost a životní styl
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.